wtorek, 20 lutego 2018 r.

Puławy

Kębło: Ośrodek rehabilitacji może przestać istnieć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 czerwca 2011, 16:24

 (Archiwum)
(Archiwum)

Ośrodek rehabilitacji niepełnosprawnych w Kęble (gm. Wąwolnica) może przestać istnieć. Placówka ma duże problemy lokalowe, a starosta puławski rozważa możliwość wycofania się z planów budowy nowego internatu.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kęble pod Wąwolnicą to jedno z miejsc w Polsce, gdzie niepełnosprawne dzieci, m.in. te cierpiące na porażenie mózgowe poddaje się specjalistycznej terapii, w tym hipoterapii z udziałem koni. Placówka boryka się jednak z fatalnym stanem lokali mieszkaniowych dla swoich podopiecznych.

Wszystko miało się zmienić po wybudowaniu nowego internatu. W 2010 roku – ówczesny starosta, Sławomir Kamiński – odchodząc z urzędu zostawił gotowy projekt inwestycji oraz zagwarantował pieniądze w budżecie na jej rozpoczęcie. Nowy internat ma mieć bardzo dobre warunki, m.in. windy oraz pokoje 2 i 3-osobowe.

– Na projekt poszło ponad 60 tys. zł, żeby go zrobić stoczyliśmy kilka bojów z konserwatorem zabytków – mówi Sławomir Kamiński z PiS.

– Koszty budowy oszacowano na ok. 6 mln zł, ale moim zdaniem jest to suma trochę na wyrost. Poza tym rozłożyliśmy inwestycję na 2 lata zapisując w tegorocznym budżecie 2 mln zł, a kolejne 2 mln zł na rok 2012. Umówiliśmy się też z dyrektorką ośrodka, że w razie czego dołoży ze swojego budżetu brakujące pieniądze.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Puławach nowe władze poinformowały radnych, że urzędnicy starostwa będą weryfikować konieczność budowy internatu.

– To powolne wycofywanie się władz powiatu z tej inwestycji. Do tej pory nie ogłoszono nawet przetargu na budowę ośrodka. Wątpię, żeby w tej sytuacji prace ruszyły – bulwersuje się Kamiński.

Jego zdaniem o zasadności budowy powinni zdecydować radni lub zarząd powiatu, a nie wąska grupa urzędników.

– I tak będzie – zapowiada Paweł Nakonieczny, wicestarosta puławski z PO. – Na najbliższej sesji przedłożymy ten temat do dyskusji radnym. Ostateczna decyzja będzie należała właśnie do nich.

Nakonieczny nie chce szerzej rozmawiać o szczegółach sprawy. – Proszę o tydzień cierpliwości. Musimy zrobić analizę zasadności budowy internatu, bo koszty tego są bardzo duże. A mamy niż demograficzny i spadek liczby uczniów. Trzeba przemyśleć, czy nie ma innego sposobu na zabezpieczenie interesów ośrodka – tłumaczy wicestarosta.

Dyrektor ośrodka wypowiada się o całej sprawie bardzo ostrożnie. – Pan starosta był u nas i powiedział, że nic nie jest jeszcze przesądzone, więc myślę, że internat będzie budowany – mówi Barbara Kryk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Janina
sonka
Arla
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Janina
Janina (15 czerwca 2011 o 20:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak rzadzi PO ! Zabiera biednym a daje bogatym!
Rozwiń
sonka
sonka (15 czerwca 2011 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiadomo, że zawsze najbardziej tną koszta na tych, którzy najmniej zaprotestują
Rozwiń
Arla
Arla (15 czerwca 2011 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nie wiadomo o co chodzi,to chodzi o pieniadze.Dzieci na bruk i pracowników,a na dworek w Keble maja ochote biznesmeni PO,wstyd!
Rozwiń
crx
crx (15 czerwca 2011 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jednym słowem "Folwark Zwierzęcy".Chociaż gdyby ORVELL odwiedził teren pomiędzy Bugiem i Odrą ,mógłby ubogacić swoją powieść o pewne elementy ,niespotykane w cywilizowanym świecie!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
roman
roman (15 czerwca 2011 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hipoterapia bez koni nie jest możliwa tak samo jak dyskusja bez udziału baranów. Baran zawsze nie zauważa prawdziwej przeszkody tylko bije pustym łbem w najbardziej odsłonięte miejsce. Taka to już barania natura.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!