niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

Kiedy ruszy remont drogi Żyrzyn - Baranów?

Dodano: 13 lipca 2017, 07:10

(fot. Google Street View)

Do naszej redakcji zadzwonił Czytelnik, który przeczytał artykuł o ostatnich planach remontów dróg w powiecie puławskim. Poprosił o sprawdzenie, kiedy takiego remontu doczeka się droga Żyrzyn – Baranów. Jam mówi trasa ta jest w bardzo złym stanie.

Droga z Żyrzyna do Baranowa należy do powiatu puławskiego, który od wielu lat przygotowuje się do jej gruntownej przebudowy. Jak zapewnia Jan Ziomka, członek zarządu powiatu, wszystko jest już niemal w stu procentach gotowe do tego, by ogłosić przetarg.

– Mamy projekt, zgodę na jej dofinansowanie, a także pozwolenie na budowę. Inwestycja wykonana zostanie w ramach projektu, w którym oprócz naszego powiatu, biorą udział także inne z całego województwa. Jego liderem jest powiat lubelski. Z tego, co wiem, czekamy jeszcze na kilka podpisów i będziemy mogli zaczynać – zapewnia samorządowiec.

Warto sprecyzować, że chodzi tutaj nie tylko o odcinek Żyrzyn-Baranów, ale całe 11 kilometrów od ronda przy krajowej siedemnastce do Woli Czołnowskiej. To zadanie, według kosztorysu sporządzonego jeszcze przed podwyżkami cen materiałów budowlanych, miało zamknąć się w granicach 6,5 mln złotych, z czego 80 procent stanowić ma unijna dotacja.

– Przetarg na ten odcinek chcemy ogłosić jeszcze w tym roku, a jego realizacja rozpoczęła i zakończyłaby się w przyszłym – mówi Ziomka, który sam przyznaje, że jego otwarcie mogłoby się odbyć przed wyborami samorządowymi.

Projekt tej drogi, oprócz położenia nowej nawierzchni, zakłada budowę chodników w Żyrzynie i Baranowie, kanalizacji deszczowej oraz przeprofilowanie jednego z ostrych zakrętów. Władze powiatu przy okazji miały zamiar przebudować także jedno ze skrzyżowań w Baranowie (Michowska-Rynek-Zagrody), ale zgody na tę propozycję nie wyraziła miejscowa rada gminy.

– Mieliśmy świetny pomysł, który poprawiłby bezpieczeństwo. Byłby to rodzaj ronda, prosiłem o zgodę wójta i radnych, ale bez skutku – żali się Ziomka, który na początku lat 90. sam był przewodniczącym rady w Baranowie.

– Wyrazilibyśmy zgodę, ale nie oddamy za darmo naszych działek. Zaproponowaliśmy, żeby powiat w zamian za ich pozyskanie wyremontował w naszej gminie drogi za 60 tys. złotych, ale ta propozycja została odrzucona – tłumaczy Robert Gagoś, wójt Baranowa.

Na razie pod znakiem zapytania stoi kolejny odcinek drogi powiatowej, czyli 10 km z Woli Czołnowskiej do granic powiatu puławskiego. Co prawda władze zapewniają, że tutaj również dokumentacja jest gotowa, ale finansowanie jeszcze nie. Wiadomo jedynie, że według umów całość musi być zakończona do grudnia 2020 roku. Równolegle własny odcinek tej drogi do Michowa wyremontować ma powiat lubartowski.

Chłop
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chłop
Chłop (22 lipca 2017 o 20:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spoko, jak kandydat PiS Jan Ziomka zostanie wójtem to wszystko załatwi.
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2017 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie droga kiedy wójt dogada się z panią dyrektor w hotelu jak zawsze
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A to ciekawe że Pan Wójt sprzeciwia się oddaniu działki pod nowe rondo kiedy to sam przed laty sprzedał w prywatne ręce działkę na której pierwotnie miało być rondo (sklep). Następnie kupił kolejną działkę pod rondo a teraz chce ją opchnąć powiatowi. Interesiasz jakich mało. W gminie od ostatnich wyborów zdążono już podnieść podatki, opłaty za media i śmieci, wprowadzić opłatę reklamową, a gdzie te są inwestycje z tych środków. Dobrze że tylko pensja wójta wzrosła.
Rozwiń
Gość
Gość (15 lipca 2017 o 16:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miało być bezkolizyjne rondo w Baranowie ale oczywiście władze się nie zgodziły. Najwięcej wypadków w gminie jest właśnie w tym miejscu...
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2017 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo panie Wójcie . Dzięki pana ,,pazerności '' skrzyżowanie na przebudowę trochę poczeka .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!