niedziela, 18 lutego 2018 r.

Puławy

Koncerty na dworcowej poczekalni? Radni się nie zgodzili

Dodano: 7 września 2017, 13:47

Radni nie zgodzili się, żeby w budynku po byłym dworcu PKS urządzić salę koncertową
Radni nie zgodzili się, żeby w budynku po byłym dworcu PKS urządzić salę koncertową (fot. Radosław Szczęch)

Budynek po byłym dworcu PKS w Puławach nie zostanie przeznaczony na zastępczą salę widowiskową dla Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. Koncepcja zaproponowana przez dyrektora tej instytucji nie uzyskała poparcia radnych.

Zbliżająca się przebudowa POK związana z długotrwałym, 2,5-letnim wyłączeniem z użytku jego siedziby przy ul. Wojska Polskiego, nakazuje znalezienie dla niej jakiejś alternatywy. O ile w przypadku sal do ćwiczeń i prób dla lokalnych zespołów, odpowiednich miejsc w Puławach nie brakuje, o tyle – jeśli chodzi o salę koncertową – jest z tym zdecydowanie gorzej.

Zbigniew Śliwiński starał się przekonać władze do tego, by zainwestować około 140 tys. zł w remont byłego dworca PKS. Jego nieczynna od lat poczekalnia mogła pomieścić około 220 miejsc, a zaletą tego rozwiązania byłaby także lokalizacja (w centrum) oraz to, że wszystkie koncerty można byłoby zorganizować w jednym miejscu. To oznaczałoby mniej pracy np. przy montażu i demontażu sceny, nagłośnienia czy oświetlenia.

Ponadto „Dom Chemika” wykorzystując tego rodzaju obiekt, mógłby wykorzystywać go także komercyjnie, wynajmując go podmiotom zewnętrznym. Według dyrektora Śliwińskiego, dzięki temu część pieniędzy przeznaczonych na adaptację dworca zwróciłaby się. Radni nie wyrazili jednak zgody na wydanie z budżetu wnioskowanej sumy, odrzucając pomysł dyrektora.

– Otrzymaliśmy od prezydenta informację, że ten budynek w ciągu najbliższych dwóch lat prawdopodobnie zostanie zburzony. Finansowanie jego remontu na tak krótki okres byłoby bez sensu. Poza tym tak naprawdę nikt nie był w stanie zagwarantować nam, że te 140 tys. zł wystarczyłoby na pokrycie wszystkich kosztów związanych z jego dostosowaniem do potrzeb POK – argumentuje Artur Kwapiński, radny z komisji kultury i promocji, który podkreśla, że koncerty mogą być organizowane w innych miejscach będących w dyspozycji miasta.

Dyrektor POK przyjął do wiadomości stanowisko radnych, chociaż nie ukrywa, że się z nim nie zgadza. – Ta decyzja jest dla mnie wiążąca i muszę się do niej dostosować. Na pewno nie załamuję z tego powodu rąk i będę szukał innych rozwiązań – mówi Zbigniew Śliwiński, który jako alternatywę dla POK wymienia np. halę sportową.

Na czas przebudowy ośrodka była poczekalnia PKS również otrzyma swoje zadanie. Budynek ma służyć jako magazyn, gdzie zostaną umieszczone wszystkie te przedmioty, z których pracownicy i artyści z POK nie będą korzystali na co dzień.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 września 2017 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Dyrektor POK przyjął do wiadomości stanowisko radnych" Przecież nie istnieje żadne stanowisko Rady Miasta w tej sprawie. rada Miasta nie zajmowała się pomysłem Dyrektora Domu Chemika. Więc jak radni mogli się zgodzić lub nie zgodzić.
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2017 o 07:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radni wszechwiedzący. Znają się na wszystkim..... o wszystkim sami decydują..... I co teraz..... tak będzie stało i straszyło w kolejnych latach? A potem znowu przeczytamy nowe "info", że wyburzają stary dworzec PKS. A za chwilę stanie tam nowy blok.
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2017 o 17:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po raz pierwszy pochwalę decyzje radnych. Litość mnie bierze na taką propozycję dyrektora. Wstyd. Jak można profanować pracę artystów, dopuszczając do występów w sali nieakustycznej. Jakie ma wykształcenie p. dyrektor? Będę ten przypadek opowiadał studentom jako dowcip.
Rozwiń
Meloman
Meloman (7 września 2017 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hala sportowa na koncerty? No to powodzenia życzę akustykom!
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aż trudno uwierzyć że śliwiński coś takiego mógł zaproponować. Byłaby szkoda w budżecie. To świadczy jakim jest "profesjonalistą" od kultury. Może już pora na powrócenie do zasad konkursowych a nie mianowania SWOICH. Tak w DCH jak i w muzeum. Potwierdza to słowa klasyka "ciemny lud to kupi" no i kupił (+ pracownicy dch), a kultura została po cywilizowanej stronie Wisły!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!