Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 grudnia 2017 r.
13:53

Konserwator zdecydował czy Dom Chemika to zabytek

52 24 A A
Konswerwator zabytków przyznał, że puławski Dom Chemika posiada pewną historyczną wartość, ale w niewielkiej, lokalnej skali. To za mało, żeby objąć go ochroną i wpisać do rejestru<br />
<br />
Konswerwator zabytków przyznał, że puławski Dom Chemika posiada pewną historyczną wartość, ale w niewielkiej, lokalnej skali. To za mało, żeby objąć go ochroną i wpisać do rejestru

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął długo oczekiwaną decyzję dotyczącą ochrony siedziby Puławskiego Ośrodka Kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dariusz Kopciowski odmówił wpisania jej do rejestru zabytków, o co zabiegało stowarzyszenie "Puławianie". – To dobra informacja – ocenił prezydent.

Puławski "Dom Chemika" przy ul. Wojska Polskiego, którego przebudowa właśnie się rozpoczyna, nie zostanie objęty ochroną. Decyzję w tej sprawie podjął Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. Urzędnicy z Lublina doszli do wniosku, że opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wysokiej wartości "DCH", którą uzyskało stowarzyszenie "Puławianianie", posiada pewne wady. Wytknęli ich argumentacji m.in. błędy logiczne, jak ten dotyczący oceny wieku budynku. Datę jego powstania w jednym akapicie wnioskodawcy nazywają "odległą", a w innym już "niezbyt odległą". – W opinii LWKZ autorzy zaprzeczają sami sobie (...) – uważa konserwator.

Dobra forma to za mało

Urzędnicy krytycznie podchodzą również do oceny wartości architektonicznej Domu Chemika. Zgadzają przy tym z opinią NID, która mówi, że budynek nie jest innowacyjny, ani unikatowy. Pracownicy LWKZ zwracają uwagę również na brak nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych.

– Podczas, gdy to właśnie postęp w inżynierii i przemyśle należały do czynników konstytuujących nurt modernizmu – zauważają.

Z kolei wysoko oceniona przez narodowy instytut "zgodność formy z funkcją", została uznana przez służby konserwatorskie za oczywistą, uniwersalna cechę architektury bez podziału na epoki. – Nie może być ona więc czynnikiem rozstrzygającym o kwalifikacji obiektu do rejestru – podkreślają urzędnicy.

Wątpliwa ponadprzeciętność

Powodem nie wpisania siedziby POK do rejestru jest również ocena wartości historycznej budynku z 1984 roku. – Dom Chemika posiada wartość historyczną, jako autentyczny dokument epoki PRL. Rzecz w tym, aby była to wartość ponadprzeciętna, ze względu na którą, zachowanie obiektu "leży w interesie społecznym" – przypomina, powołując się na ustawę, konserwator.

Zwraca uwagę również na to, że obiekt ten nie jest działem wybitnego autora, nie zdobył żadnych istotnych nagród, a jego projekt był wielokrotnie zmieniany na wniosek inwestora, czyli Zakładów Azotowych. Zdaniem konserwatora, DCH nie sprostał również próbie czasu.

LWKZ przyznaje co prawda, że budynek jest wartościowy w lokalnej skali, stanowi symbol nowej epoki rozwoju Puław i może być atrakcyjny dla osób, które "odkrywają urok odmienności form architektury i detali okresu PRL", ale to za mało, żeby wpisać go do rejestru. Według Dariusza Kopciowskiego Domowi Chemika brakuje przede wszystkim ponadprzeciętnych i wyróżniających go cech.

Akceptacja autorki ważnym argumentem

Na odmowną decyzję konserwatora wpłynąła jeszcze jedna okoliczność, którą to nazywa on "fundamentalną". Chodzi o to, że projekt przebudowy siedziby POK w Puławach powstał w porozumieniu z autorką pierwotnej koncepcji Domu Chemika, Jadwigą Szymanowską-Biedrzycką. – I uzyskał jej pisemną akceptację – przypomina konserwator, który dodaje, że przebudowa będzie uwzględniała pierwotne założenia artystyczne, takie jak ryzalitowanie pionowe elewacji, przeszklenia, zachowanie metalowej płaskorzeźby z pawilonu, czy też wartościowych mozaik.

Urząd odnosi się również do podnoszonego przez stowarzyszenie "Puławianie" interesu społecznego rozumianego przez wnioskodawców jako wszczęcie postępowania. LWKZ jest innego zdania. 

– Za interes społeczny należy uznać umożliwienie funkcjonowania obiektu jako współczesnej placówki kultury poprzez dokonanie jej modernizacji – tłumaczy, przytaczając nazwy około trzydziestu stowarzyszeń, klubów sportowych, fundacji, szkół i innych organizacji, które potwierdziły zasadność przebudowy Domu Chemika. Wśród znalazły się m.in. Stowarzyszenie "Dwa Brzegi", POK, TIW "Inspiracje", KSPR "Azoty-Puławy", KS "Wisła Puławy", "Jazz Jamboree Foundation", PTKKF, "Przyjazne Włostowice", "Rodzina", "Barwy Tęczy", "Grześ", a nawet Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. 

Dyrektor POK: ośrodek potrzebuje tej modernizacji

Z kolei Zbigniew Śliwiński, dyrektor POK, zapewnia, że przebudowa DCH jest nie tylko uzasadniona, ale także oczekiwana. – I nie tylko przez pracowników ośrodka, ale także wszystkich odbiorców kultury. Sam bardzo się cieszę, że teren budynku został już ogrodzony i oddany wykonawcy. Wychodzę z założenia, że im wcześniej rozpoczną prace, tym wcześniej je zakończą. Osobiście uważam, że ośrodek potrzebuje gruntownej modernizacji, a nie nieuzasadnionych działań na rzecz jej zatrzymania – powiedział.

Zaskoczone opinią konserwatora nie są również władze Puław. – LWKZ podzielił naszą opinię o braku podstaw uzasadniających wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków. Jest to dobra informacja dla mieszkańców naszego miasta i wszystkich, którzy będą w przyszłości korzystać z wyremontowanego, bezpiecznego i funkcjonalnego Puławskiego Ośrodka Kultury – ocenił prezydent Janusz Grobel.

Stowarzyszenie złoży zażalenie

Daniel Zagulski prowadzący profil "Ocalmy POK Dom Chemika" przyznał, że decyzja konserwatora jest dla niego zaskoczeniem. Jak zaznaczył, niektóre argumenty NID przytoczone przez Dariusza Kopciowskiego, były potraktowane wybiórczo. Zapowiedział ponadto, że stowarzyszenie "Puławianie" będzie się odwoływać.

Informację tę potwierdza Szymon Karczewski. - Złożymy zależalenie, które będzie bardzo obszerne i bogate w materiał dowodowy. Z pewnością zakwestionujemy analizę interesu społecznego przedstawioną przez konserwatora. Uważamy ponadto, że LWKZ naruszył kodeks administracyjny, ale na tym etapie nie chciałbym zdradzać całości naszej argumentacji - mówi członek stowarzyszenia.

Odwołanie zostanie złożone za pośrednictwem LWKZ do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stowarzyszenie zapowiada, że zostanie ono wysłane jeszcze w tym tygodniu. 

Zobacz także: Puławy dostaną pieniądze na przebudowę Domu Chemika. Podpisanie umowy

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wtajemniczony / 6 grudnia 2017 o 21:17
Wszystkie modernistyczne budynki puławskie będą wyburzone lub przebudowane. Hotel Izabela, Hermes, Modus, Kubuś, Okrąglak i Sybilla będą wyburzone a na ich miejscu będzie postawiona ogroman galeria handlowa (nie przejmujcie się, będzie zawierała w sobie kino 4D). Hala Sportowa będzie poddana totalnemu remontowi i rozbudowie i będzie obiektem nowocześniejszym. A Tasiemiec będzie rozbudowany w górę, aby można było wynająć większą powierzchnię handlową i aby było więcej sklepów. Tego nie da się zatrzymać. Nie da się zrobić z Puław skansenu.
Avatar
olo / 6 grudnia 2017 o 12:05
undefined napisał:
Wstyd dla Puław. Posiadacie naprawdę wyjątkowy obiekt, który chcecie zniszczyć. Nie zgadzam się z argumentami typu "to za mało". Zachowanych w tak dobrym stanie budynków modernistycznych w Polsce jest dosłownie garstka, a będzie ich coraz mniej. Za lat dwadzieścia wszyscy będą śmiali się z Puław lub wręcz będą was hejtować za to, co zrobiliście.
 Znowu mamy chwytliwe hasełko "budynki modernistyczne". A co mi po tym "moderniźmie" sugerującycm nazwą "nowoczesność" skoro gdy patrzę na ten blaszak to mi się kojarzą budy z bazaru. Skoro już tak nawiązujeta do nowoczesności natarczywie używając słowa "modernizm" - dziwi tym bardziej niechęć do NOWOCZESNEGO budynku który by mógł zastąpić to kanciaste blaszane g....
 Znowu mamy chwytliwe hasełko "budynki modernistyczne". A co mi po tym "moderniźmie" sugerującycm nazwą "nowoczesność" skoro gdy patrzę na ten blaszak to mi się kojarzą budy z bazaru. Skoro już tak nawiązujeta do nowoczesności natarczywie używając słowa "modernizm" - dziwi tym bardziej niechęć do NOWOCZESNEGO budynku który by mógł zastąpić to kanciaste blaszane g.... rozwiń
Avatar
olo / 6 grudnia 2017 o 12:03
undefined napisał:
co to za konserwator, który nie widzi wartości godnej zachowania w tym obiekcie, ponadto projekt nie przewiduje zachowania mozaik! żenada!
 Mozaiki to są warte zachowania gdy pochodzą z I w. Ale te pochodzą z XXw. Wielki mi "zabytek"... Chceta blaszak trzymac dla jednej mozaiki, albo bazgrołów na suficie sali widowiskowej? Weźcie ludzie.... nie osłabiajcie mnie. Mozaiki godne Michała Anioła.... taaa.....
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 17:06
Co to za autorytety: śliwiński (katecheta), Grobel (zawodowy działacz) przyszłe wybory wymiotą i rozliczą takie "indywidualności".
Avatar
gość / 5 grudnia 2017 o 11:20
za 45 lat to bedziecie sobie mogli wpisac do rejestru zabytków co najwyzej tych decydentów miejskich ktorzy dożyją tej chwili. Bedą warci objecia ochroną jako zabytki w których w stanie niemal niezmienionym przechował się "duch PRL"
Avatar
xyz / 5 grudnia 2017 o 11:16
undefined napisał:
Niech Puławianie z Warszawy zabiorą sobie ten zabytek i postawią obok "prezentu od stalina". Będą mogli go oglądać 3 albo 4 razy na dzień. A my wybudujemy nowy "zabytek" który za 45 lat wpiszemy na listę obiektów objętych patronatem konserwatora.
 Uważaj, bo ktoś te paskudne wymiociony z Pracowni Marka z kartonu, gipsu i blachy będzie chciał wpisać na listę zabytków. Poza tym, nie trzeba będzie, projekt jest tak tani, że ten szajs za 20 lat sam z siebie się rozpadnie i będzie wymagał remontu.
 Uważaj, bo ktoś te paskudne wymiociony z Pracowni Marka z kartonu, gipsu i blachy będzie chciał wpisać na listę zabytków. Poza tym, nie trzeba będzie, projekt jest tak tani, że ten szajs za 20 lat sam z siebie się rozpadnie i będzie wymagał remontu. rozwiń
Avatar
jędrek / 5 grudnia 2017 o 08:28
Brawo! Mądra decyzja!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 01:47
Wstyd dla Puław. Posiadacie naprawdę wyjątkowy obiekt, który chcecie zniszczyć. Nie zgadzam się z argumentami typu "to za mało". Zachowanych w tak dobrym stanie budynków modernistycznych w Polsce jest dosłownie garstka, a będzie ich coraz mniej. Za lat dwadzieścia wszyscy będą śmiali się z Puław lub wręcz będą was hejtować za to, co zrobiliście.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 22:23
Niech Puławianie z Warszawy zabiorą sobie ten zabytek i postawią obok "prezentu od stalina". Będą mogli go oglądać 3 albo 4 razy na dzień. A my wybudujemy nowy "zabytek" który za 45 lat wpiszemy na listę obiektów objętych patronatem konserwatora.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 18:58
Remont jest potrzebny. Kiedy ostatnio ktoś widział tam basenik wypełniony wodą?
Avatar
Wtajemniczony / 6 grudnia 2017 o 21:17
Wszystkie modernistyczne budynki puławskie będą wyburzone lub przebudowane. Hotel Izabela, Hermes, Modus, Kubuś, Okrąglak i Sybilla będą wyburzone a na ich miejscu będzie postawiona ogroman galeria handlowa (nie przejmujcie się, będzie zawierała w sobie kino 4D). Hala Sportowa będzie poddana totalnemu remontowi i rozbudowie i będzie obiektem nowocześniejszym. A Tasiemiec będzie rozbudowany w górę, aby można było wynająć większą powierzchnię handlową i aby było więcej sklepów. Tego nie da się zatrzymać. Nie da się zrobić z Puław skansenu.
Avatar
olo / 6 grudnia 2017 o 12:05
undefined napisał:
Wstyd dla Puław. Posiadacie naprawdę wyjątkowy obiekt, który chcecie zniszczyć. Nie zgadzam się z argumentami typu "to za mało". Zachowanych w tak dobrym stanie budynków modernistycznych w Polsce jest dosłownie garstka, a będzie ich coraz mniej. Za lat dwadzieścia wszyscy będą śmiali się z Puław lub wręcz będą was hejtować za to, co zrobiliście.
 Znowu mamy chwytliwe hasełko "budynki modernistyczne". A co mi po tym "moderniźmie" sugerującycm nazwą "nowoczesność" skoro gdy patrzę na ten blaszak to mi się kojarzą budy z bazaru. Skoro już tak nawiązujeta do nowoczesności natarczywie używając słowa "modernizm" - dziwi tym bardziej niechęć do NOWOCZESNEGO budynku który by mógł zastąpić to kanciaste blaszane g....
 Znowu mamy chwytliwe hasełko "budynki modernistyczne". A co mi po tym "moderniźmie" sugerującycm nazwą "nowoczesność" skoro gdy patrzę na ten blaszak to mi się kojarzą budy z bazaru. Skoro już tak nawiązujeta do nowoczesności natarczywie używając słowa "modernizm" - dziwi tym bardziej niechęć do NOWOCZESNEGO budynku który by mógł zastąpić to kanciaste blaszane g.... rozwiń
Avatar
olo / 6 grudnia 2017 o 12:03
undefined napisał:
co to za konserwator, który nie widzi wartości godnej zachowania w tym obiekcie, ponadto projekt nie przewiduje zachowania mozaik! żenada!
 Mozaiki to są warte zachowania gdy pochodzą z I w. Ale te pochodzą z XXw. Wielki mi "zabytek"... Chceta blaszak trzymac dla jednej mozaiki, albo bazgrołów na suficie sali widowiskowej? Weźcie ludzie.... nie osłabiajcie mnie. Mozaiki godne Michała Anioła.... taaa.....
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 17:06
Co to za autorytety: śliwiński (katecheta), Grobel (zawodowy działacz) przyszłe wybory wymiotą i rozliczą takie "indywidualności".
Avatar
gość / 5 grudnia 2017 o 11:20
za 45 lat to bedziecie sobie mogli wpisac do rejestru zabytków co najwyzej tych decydentów miejskich ktorzy dożyją tej chwili. Bedą warci objecia ochroną jako zabytki w których w stanie niemal niezmienionym przechował się "duch PRL"
Avatar
xyz / 5 grudnia 2017 o 11:16
undefined napisał:
Niech Puławianie z Warszawy zabiorą sobie ten zabytek i postawią obok "prezentu od stalina". Będą mogli go oglądać 3 albo 4 razy na dzień. A my wybudujemy nowy "zabytek" który za 45 lat wpiszemy na listę obiektów objętych patronatem konserwatora.
 Uważaj, bo ktoś te paskudne wymiociony z Pracowni Marka z kartonu, gipsu i blachy będzie chciał wpisać na listę zabytków. Poza tym, nie trzeba będzie, projekt jest tak tani, że ten szajs za 20 lat sam z siebie się rozpadnie i będzie wymagał remontu.
 Uważaj, bo ktoś te paskudne wymiociony z Pracowni Marka z kartonu, gipsu i blachy będzie chciał wpisać na listę zabytków. Poza tym, nie trzeba będzie, projekt jest tak tani, że ten szajs za 20 lat sam z siebie się rozpadnie i będzie wymagał remontu. rozwiń
Avatar
jędrek / 5 grudnia 2017 o 08:28
Brawo! Mądra decyzja!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 01:47
Wstyd dla Puław. Posiadacie naprawdę wyjątkowy obiekt, który chcecie zniszczyć. Nie zgadzam się z argumentami typu "to za mało". Zachowanych w tak dobrym stanie budynków modernistycznych w Polsce jest dosłownie garstka, a będzie ich coraz mniej. Za lat dwadzieścia wszyscy będą śmiali się z Puław lub wręcz będą was hejtować za to, co zrobiliście.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 22:23
Niech Puławianie z Warszawy zabiorą sobie ten zabytek i postawią obok "prezentu od stalina". Będą mogli go oglądać 3 albo 4 razy na dzień. A my wybudujemy nowy "zabytek" który za 45 lat wpiszemy na listę obiektów objętych patronatem konserwatora.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 18:58
Remont jest potrzebny. Kiedy ostatnio ktoś widział tam basenik wypełniony wodą?
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 maja 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 maja 2018 roku 0 0

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie 28 7

Od 4 czerwca będziemy mogli zostawić w domu dowód rejestracyjny i papierowe ubezpieczenie OC. Za brak tych dokumentów nie będzie nam grozić żadna kara, a to dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Przerwany mecz Powiślaka z Victorią. Goście mieli już tylko sześciu graczy

Przerwany mecz Powiślaka z Victorią. Goście mieli już tylko sześciu graczy 0 0

Mecz Powiślaka z Victorią Żmudź został przerwany w 70 minucie. Powód? Goście przyjechali do Końskowoli w 13-osobowym składzie. W pierwszej połowie dostali dwie czerwone kartki, a kiedy z powodu kolejnych kontuzji na murawie zostało ledwie sześciu graczy przyjezdnych sędzia musiał zakończyć zawody przy stanie 5:0

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali 57 0

Hala do jazdy na wrotkach i rolkach ma być uruchomiona w czerwcu przy Al. Zygmuntowskich. Otworzy ją Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który już zamawia wrotki i ochraniacze, które będzie można tu wypożyczyć. Rolki trzeba będzie mieć własne

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona 10 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Górnik Łęczna na zakończenie sezonu pokonał 3:2 Medyka Konin. Ten wynik nie miał jednak najmniejszego znaczenia, ponieważ podopieczne Piotra Mazurkiewicz już dawno temu zapewniły sobie mistrzowski tytuł. W niedzielę jednak „górniczki” wreszcie mogły oficjalnie odebrać złote medale i świętować ze swoimi kibicami historyczny wynik

Łada lepsza od odmłodzonego Hetmana

Łada lepsza od odmłodzonego Hetmana 0 0

Osłabiony i odmłodzony Hetman zostawił wszystkie trzy punkty w Biłgoraju. Łada pokonała w derbach faworyzowanych rywali 2:1, chociaż podopieczni Jacka Ziarkowskiego wcale nie musieli przegrać

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie pokonało POM Iskra Piotrowice po golu Marcina Wójcika w doliczonym czasie gry. Dzięki temu zawodnicy Zbigniewa Wójcika są już bardzo blisko zajęcia drugiego miejsca

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA W pojedynku dwóch beniaminków Gryf Gmina Zamość przegrywał z Olimpiakosem Tarnogród 0:2, ale pokazał charakter. Zespół trenera Romana Blonki w końcowych fragmentach spotkania podkręcił tempo i wyszarpał zwycięstwo wygrywając 3:2

Eko Różanka – Kłos Chełm 3:1. Mikołaj przyszedł już w maju

Eko Różanka – Kłos Chełm 3:1. Mikołaj przyszedł już w maju 0 0

Szalony mecz w Różance. Gospodarze do przerwy przegrywali z Kłosem Chełm 0:1, ale w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i ostatecznie wygrali 3:1.

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia]
galeria

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia] 0 1

Nie zdziwcie się jeśli dzisiaj zobaczycie zielono-czerwono-żółte twarze w centrum miasta. W niedzielę odbywa się kolejna edycja Festiwalu Kolorów.

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce
galeria

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce 2 0

W weekend na nowym stadionie w Lublinie zostały rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski. Klasyfikację generalną wygrały: AWF Kraków wśród pań i Politechnika Gdańska w rywalizacji mężczyzn. W tej drugiej kategorii trzeci był UMCS

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia]
galeria

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia] 3 0

 W niedzielę na terenach zielonych przy Arenie Lublin zorganizowano wyścig kaczek. To już piąta edycja imprezy.

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Olender Sól podzielił się punktami z Igrosem Krasnobród remisując 2:2. Ten wynik nie zadowala żadnej ze stron i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie oba zespoły grać będą o szczebel niżej

Spór w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Ludowcy chcą żeby stworzyć "siatkę płac"
film

Spór w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Ludowcy chcą żeby stworzyć "siatkę płac" 13 14

Co dalej z konfliktem w szpitalu przy al. Kraśnickiej? - Pole do kompromisu jest bardzo duże i jeśli nie w poniedziałek to we wtorek, zarówno dyrekcja jak i pielęgniarki dojdą do porozumienia - ocenia Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL i proponuje stworzenie "siatki płac".

"W rytmie natury". Impreza nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

"W rytmie natury". Impreza nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia] 1 0

Pokazy maszyn do pielęgnacji zieleni, pokazy strażackie, spotkania z ekspertami, konkursy z nagrodami i strefa gastronomiczna. W sobotę MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie oraz Husqvarna wspólnie zapraszali do akcji „W rytmie natury”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.