sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Końskowola. Wojewoda zgodził się na organizację lokalnego referendum


Wojewoda lubelski Wojciech Wilk zgodził się na organizację lokalnego referendum w gminie Końskowola. (fot. Archiwum)
Wojewoda lubelski Wojciech Wilk zgodził się na organizację lokalnego referendum w gminie Końskowola. (fot. Archiwum)

Wojewoda lubelski zgodził się na organizację lokalnego referendum w gminie Końskowola. Mieszkańcy będą mogli w ten sposób legalnie zaprotestować przeciwko planom budowy biogazowni i zakładów utylizujących odpady zwierzęce.

Referendum odbędzie się w niedzielę 25 października. Głosy będzie można oddać w tym samych lokalach wyborczych, w których przeprowadzone zostaną wybory parlamentarne. Żeby było wiążące dla władz, jego frekwencja musi przekroczyć 30 procent. To oznacza, że do urn powinno pójść około 2,5 tysiąca dorosłych mieszkańców gminy.

Inicjatorzy głosowania obawiali się, że uchwałę dotyczącą jego organizacji może uchylić nadzór wojewody. Powodem tych obaw były telefony z urzędu gminy do wojewody. Stowarzyszenie „Zielone Powiśle”, które stoi za referendum, zarzuciło urzędnikom sugerowanie jego odrzucenia.

– Niejednokrotnie dzwoniłam w sprawie referendum do nadzoru, ale nie z sugestią, czy chęcią wywierania wpływu, tylko z prośbą o pomoc. To delikatna materia i zależało mi na tym, żeby przygotowywana przez nas uchwała była wolna od błędów formalnych. Nie przypuszczałam, że te rozmowy zostaną w ten sposób wykorzystane przeciwko mnie – mówi sekretarz gminy Stanisława Noworolnik, która podkreśla, że o jej konsultacjach z nadzorem prawnym wojewody nie wiedział wójt Stanisław Gołębiowski.

Sekretarz podczas sesji rady gminy wytknęła też inicjatorom referendum, że ci sami konsultowali się z prawnikami nadzoru, co już nie było oceniane jako wywieranie wpływu. Na koniec zamanifestowała swoją niechęć do trujących środowisko inwestycji.

– Nie wiem z czego to wynika, że państwo sądzicie, że nam, mnie, czy panu wójtowi zależy na tym, żeby powstawały w naszej gminie spalarnie, żeby był ten smród. Przecież tu nie o to chodzi – podsumowała.

Do słów pani sekretarz odniósł się radny Janusz Próchniak, jeden z inicjatorów organizacji lokalnego referendum. – Mogę zapewnić, że nie konsultowaliśmy się z wydziałem prawnym nadzoru wojewody. Pomagali nam lokali prawnicy. Ta cała sytuacja jest bardzo delikatna i budzi wiele emocji. Dało się odczuć, że państwo w urzędzie gminy nie wierzyli, że to referendum się odbędzie, ale nie mieliście racji. Mieszkańcy mają prawo zabrać w tej sprawie głos.

Gość
Gość
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 października 2015 o 22:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeżeli by się nie zgodził, to wielkie larum byłoby. Jakby nie zrobił, to trolle z pisu wielki rejwach podnoszą.

Zrobił bardzo dobrze i ja z całą moją rodziną zagłosujemy na niego!

Tym bardziej, że jego kampanie wspierają tak zacne osoby jak prezydent Żuk oraz Pani Monika Lipińska zastępca prezydenta miasta Lublina.

POpieram  :)

Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2015 o 20:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Patologia panującą w Wydziale Nieruchomości i Skarbu Państwa LUW sięga zenitu, czy ktoś sprawuje nadzór nad tą jednostką, a zwłaszcza nad jej kierownictwem ???
Rozwiń
Gość
Gość (13 października 2015 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
super! Jest nadzieja, że Obywatele będą coraz częściej sami wpływać na ważne sprawy!!!! Tylko rozwój społeczeństwa obywatelskiego daje nadzieję na zmiany systemowe !!!!! Wierzę że ten proces ruszy!
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2015 o 23:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chociaż raz dadzą się zwykłym mieszkańcom wypowiedzieć czego chcą, a nie decydują w zaciszu gabinetów.BRAWO dla urzędu wojewódzkiego za profesjonalizm.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2015 o 23:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ludzie!!! walcie drzwiami i oknami do wojewody. Teraz przed wyborami obieca Wam wszystko i wszystko z nim załatwicie. Najlepsza okazja.

bij nadal krowy w zakładzie i przestań lamentować! Prawo musi być przestrzegane i tu nie było polityki. Wojewoda pokazał, że referendum ma prawo się odbyć i warto mu podziękować za szybkie rozpatrzenie uchwały i nieuleganie naciskom politycznym.Frajerzy myśleli,że narobią sobie z pastuchami PSL FOTEK ,na otwarciu i wszystko pójdzie jak po lodzie niech spadają z wójtem i utylizacją na szczaw.   

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!