piątek, 23 marca 2018 r.

Puławy

Kręgosłup pęka jak zapałka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2007, 12:25

Jak trudno jest poruszać się na wózku inwalidzkim na własnej skórze poczują uczniowie , którzy wezmą udział w akcji promującej bezpieczne zachowanie nad wodą.

Piotr Adach miał 24 lata i był studentem ochrony środowiska, kiedy skoczył na głowę do jeziora. - Woda wydawała się głęboka, bo wcześniej widziałem kąpiących się tam ludzi. Niestety, było płytko - opowiada Piotr, który już od ośmiu lat porusza się na wózku inwalidzkim. - Biorę udział w kampanii, bo chciałbym przestrzec młodych ludzi przed skokiem, który rujnuje całe życie.
Akcję w całej Polsce organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. W poszczególnych miastach koordynują ją strażnicy miejscy. Jedynym miastem na Lubelszczyźnie, w którym odbędą się kursy bezpiecznego zachowania nad wodą, są właśnie Puławy.
Mimo że sezon letni jeszcze na dobre się nie zaczął, to na terenie powiatu puławskiego doszło w tym roku już do trzech wypadków zakończonych utonięciem. Młody mężczyzna utopił się w Wiśle w Puławach, inna osoba w Bystrej w Nałęczowie, a jeszcze inna w Wieprzu w Borowej. - W tym ostatnim przypadku 18-letni chłopak chciał przepłynąć na drugi brzeg - mówi Dorota Pomorska z puławskiej policji.
Wczoraj pierwsze szkolenie przeszli nauczyciele z puławskich szkół. - Młodzież z miasta najczęściej umie pływać, gorzej jest z osobami pochodzącymi z mniejszych miejscowości. Ale czasami umiejętność pływania dodaje niepotrzebnego animuszu, bo takiej osobie wydaje się, że poradzi sobie w każdej sytuacji - uważa Marcin Kurowski, nauczyciel wychowania fizycznego z ZSO nr 2 w Puławach.
Aby zapobiegać brawurze, młodzież najczęściej podczas lekcji wychowawczych będzie spotykała się z osobami, które tak jak Piotr Adach uszkodziły sobie kręgosłup po skoku do wody. Nauczyciele dostali również szczegółowe scenariusze lekcji. Podczas nich będą mogli pokazać uczniom wózek inwalidzki, na którym każdy z nich będzie mógł usiąść. Zobaczą też film, który jest przestrogą przed skokami do wody.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!