wtorek, 20 lutego 2018 r.

Puławy

Kto zbuduje elektrownię Puławy. Szukają wykonawcy za granicą

Dodano: 16 marca 2016, 14:06

Wizualizacja Elektrowni Puławy
Wizualizacja Elektrowni Puławy

Spółka Elektrownia Puławy poszukuje generalnego wykonawcy bloku gazowo-parowego. Zaproszenia do udziału w przetargu otrzymały zagraniczne koncerny. W grze o ten kontrakt liczą się Niemcy, Francuzi i Amerykanie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Ważą się losy jednej z najważniejszych procedur związanych z budową elektrowni, którą jest wybór generalnego wykonawcy. To właśnie ta firma weźmie na siebie odpowiedzialność za terminowe wykonanie inwestycji, dobierze sobie partnerów i zatrudni podwykonawców. Musi być gwarantem solidności, uczciwości oraz legitymować się odpowiednim doświadczeniem, sprzętem i umiejętnościami, czyli tzw. know-how.

Niestety, przy budowie nowoczesnych bloków gazowo-parowych tego ostatniego brakuje krajowym przedsiębiorstwom, toteż zaproszenia do udziału w przetargu wysłano za granicę. Otrzymały je międzynarodowe koncerny: francuski Alstom Power, niemiecki Siemens i amerykański General Electric.

– O efektywności funkcjonowania elektrowni decyduje technologia i jakość wykorzystanych urządzeń, a takich firm jest niewiele i to właśnie one powinny ponosić odpowiedzialność za uzyskiwane efekty – stwierdził Zygmunt Kwiatkowski, prezes spółki Elektrownia Puławy.

Termin składania ofert mija 25 marca. Warto wspomnieć, że nie podpisano jeszcze umowy na finansowanie tej inwestycji. Deklaracje gotowości do jej kredytowania złożyły trzy banki: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (100 mln euro), ING (300 mln zł) i Bank Gospodarstwa Krajowego (do 1 mld zł).

Według przyjętych założeń, spółka na budowę elektrowni potrzebuje 70 procent z około 1,3 mld złotych szacowanego kosztu tego zadania. Resztę ma pokryć z własnych środków, czyli pieniędzy Grupy Azoty „Puławy”, do której należy.

Gość
Gość
enty
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 marca 2016 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ty co, fiskus czy skarbówka :D Poza tym jeżeli myślisz że jak się budowa nie zaczęła to nic się w spółce nie dzieje to nie dziwię się że tylko siedzisz i na forum miauczysz. Dla wyjaśnienia dodam że przed budową jest tak naprawdę najważniejsza praca, wybór wykonawcy, nadzorowanie projektu, pozyskanie finansowania. Ale co ja mgoe gadac, jak tu każdy wie lepiej.

Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Elektrowni jeszcze nie ma, ale Prezes już jest i od dawna grubą kasę za nic bierze. Oto "polska sprawiedliwość dziejowa"
Rozwiń
enty
enty (17 marca 2016 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dajcie żyć. Taka firma wykonawcza dostarcza technologię i opracowuje cały projekt żeby to miało ręce i nogi a za samo wykonawstwo, budowę i inne kwestie techniczne będzie odpowiadać polska firma. Oczywiście to w skrócie ale zobaczcie sobie na wszystkie inne inwestycje tego typu w PL. Pracy na pewno nie zabraknie

Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2016 o 07:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szukają wykonawcy za granicą ?! No żesz koor... to w Polsce nie ma ?! Kto nami rządzi, że oddaje obcemu taką robotę ?!? Tragedia narodowa. Jak ma być dobrze, skoro swojemu się pracy nie daje ?
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2016 o 21:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A Pan Czesio?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!