piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Łączą kablami strategiczne obiekty. Przy okazji rozkopali świeżo posiane trawniki

Dodano: 3 grudnia 2015, 14:48

Jesienią, położono warstwę humusu i zasiano świetnej jakości trawę, by po dwóch miesiącach wszystko zniszczyć (fot. Radosław Szczęch)
Jesienią, położono warstwę humusu i zasiano świetnej jakości trawę, by po dwóch miesiącach wszystko zniszczyć (fot. Radosław Szczęch)

Ledwie miesiąc temu drogowcy zakończyli prace nad pielęgnacją zielonych poboczy ul. Lubelskiej, a świeżo zasiana trawa już została wykopana pod światłowód. Gdzie logika i planowanie? - pytają zaniepokojeni mieszkańcy.

W Puławach od tygodnia trwa akcja łączenia strategicznych dla bezpieczeństwa państwa obiektów nową siecią światłowodów. Kabel zakopywany jest w ziemi, a wykopy ciągną się niemal przez całe miasto. Mieszkańcy, którzy nic o tej inwestycji nie wiedzieli, telefonują do Urzędu Miasta pytając dlaczego niszczona jest świeżo zasiana trawa.

– To były pięknie odnowione trawniki. Wydaliśmy na to nasze pieniądze. Jeszcze dobrze ta trawa nie urosła, a już jest niszczona. Podkopywane są także drzewa. To jest planowanie rodem z PRL-u – nie kryje oburzenia Ryszard Bałabuch, przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Za inwestycję odpowiadają służby, a inwestycja jest chroniona tajemnicą państwową. Nowy światłowód połączy m.in. KPP oraz komendę Państwowej Straży Pożarnej. Oprócz wyższej szybkości przesyłu danych, strażacy dostaną także nowy sprzęt do łączności radiowej.

Niestety wdrażanie nowego systemu wymagało rozkopania poboczy. Zgodę na zajęcie pasa wydała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ta sama, która jesienią pięknie odnowiła trawniki. Dlaczego zarządca drogi nie zaczekał ze swoimi pracami, oszczędzając w ten sposób publiczne pieniądze?

Za wykopy oraz przywrócenie zieleni przy ul. Lubelskiej w takim stanie, jak znajdowała się ona przed rozpoczęciem prac ziemnych odpowiada kielecka firma Contact Systemy Sp. z.o.o. Jeśli zarządca drogi będzie miał zatrzeżenia, może nie odebrać zajętego pod inwestycję terenu.

Pytanie, czy prywatna firma będzie skłonna wyłożyć tysiące złotych, by ponownie pokryć pobocza humusem i zasiać na nich tej samej jakości trawę.

– O trawę proszę się nie martwić. Dzięki temu światłowodowi uratowane zostanie zdrowie i życie mieszkańców Puław, bo będzie on służył obsłudze numeru alarmowego 112 – mówi Jerzy Wróbel z firmy Contact Systemy, podkreślając, że to nie jego firma jest odpowiedzialna za problemy zplanowaniem. – My tę inwestycję zgłosiliśmy cztery miesiące temu – zapewnia.

– To są rzeczy nieprzewidywalne. My nie mamy informacji o terminie wykonania wszystkich inwestycji, na których zgodę wydaje lubelski oddział. Czasami to trwa miesiąc, a czasami kilka lat. Gdybyśmy zawsze czekali, nie zrobilibyśmy nic. Mamy swój harmonogram i według niego działamy – tłumaczy Mikołaj Żuchowski, kierownik puławskiego rejonu GDDKiA. Jak zapewnia, wiosną zieleń zostanie przywrócona do poprzedniego stanu.

Czytaj więcej o: GDDKiA Puławy
Gość
Gość
obserwator
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 22:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
trawnik jak trawnik. Zlikwidowano przepieknie, na pomarańczowo kwitnace krzewy pigwowca, na wysokości przejścia dla pieszych przy Hotelu Izabela. W tym roku kwitły obłędnie pięknie i taki je spotkał los :-(
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2015 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytam i dochodzę do wniosku że autor tego artykułu albo ludzie co dzwonili siedza w somu
Rozwiń
obserwator
obserwator (5 grudnia 2015 o 00:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cytuję: ""To nie Puławy robią. Czytajcie ze zrozumieniem. To robi Policja i Straż za zgodą GDDKiA. Miasto nie ma nic do tego." To Miasto wydaje zgody i wymagane pozwolenia!" koniec cytatu. Gdybyś przeczytał tekst, a nie tylko tytuł wiedziałbyś, że zgodę wydała GDDKiA. To, że coś jest w Puławach nie oznacza od razu, że odpowiada za to miasto. Jest kilka kategorii dróg- krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne i osiedlowe. Miasto za krajowe, wojewódzki, powiatowe i osiedlowe nie odpowiada (chyba, że ma w zarządzie). Za pas zieleni również nie.

Czyli za trwonienie państwowej kasy nikt nie odpowiada :)

Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na stronie lubelskiej policji jest przetarg o budowie linii światłowodowych na potrzeby OST112 w kilku powiatach, a jak zwykle większość nie sprawdzi tylko bije pianę.
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 10:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Mikołaju Żuchowski, nieprzewidywalne to może być uderzenie pioruna, ale położenie kabla można było przewidzieć (więc po cholerę było angażować środki w sadzenie trawy?)..... tylko się nie chciało. Taka prawda.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!