wtorek, 22 sierpnia 2017 r.

Puławy

Leon Kruczkowski też na liście IPN. Nie będzie mieć ulicy

Dodano: 7 lipca 2017, 15:04
Autor: rs

Ulica Kruczkowskiego w Puławach
Ulica Kruczkowskiego w Puławach (fot. Google Street View)

Decyzją puławskiej rady miasta, ulica Leona Kruczkowskiego w Puławach wkrótce zmieni nazwę na ulicę Tadeusza Gajcego. Poprzedni patron, jako członek m.in KC PZPR, znalazł się na czarnej liście Instytutu Pamięci Narodowej.

Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas ostatniej sesji rady miasta. Jak wynika z przyjętego uzasadnienia, zmiana jest spowodowana rekomendacją IPN oraz wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. Chodzi o proces dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce.

Leon Kruczkowski oprócz tego, że należał do PZPR, był także znanym w kraju i za granicą dramaturgiem oraz publicystą.

– Sama jego przynależność partyjna nie miała decydującego wypływu na naszą decyzję. Leon Kruczkowski nie był jednak zwyczajnym członkiem PZPR. Przez kilkanaście lat pełnił znaczące funkcje w jej władzach, należał do komitetu centralnego. W tym czasie aktywnie uczestniczył także w działalności propagandowej – mówi dr Rafał Drabik z lubelskiego IPN.

Na stronie internetowej tej instytucji możemy ponadto dowiedzieć się, że Leon Kruczkowski „w okresie dojrzałego stalinizmu gwarantował spójność działań Związku Literatów Polskich z propagandową działalnością władz komunistycznych”.

Niepoprawnego politycznie patrona zastąpi bohater Armii Krajowej, poeta, współtwórca miesięcznika „Sztuka i Naród”, Tadeusz Gajcy, który zginął w trakcie walk w powstaniu warszawskim. Pośmiertnie, z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tabliczka z jego nazwiskiem zostanie zamontowana w pobliżu skrzyżowania z ul. Gałczyńskiego (okolice Skowieszyńskiej). 

Użytkownik niezarejestrowany
jahagag
Użytkownik niezarejestrowany
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 lipca 2017 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze, że lotnisko w Gdańsku zmieni patrona , bo Bolek też był agentem SB.
Rozwiń
jahagag
jahagag (8 lipca 2017 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Ulicy Kruczkowskiego nie może być, bo należał on do PZPR? Ale koalicja PIS z Januszem Groblem jest ok? Mimo że pan Grobel należał do PZPR , był do tego zastępcą Naczelnika Stanu Wojennego miasta Puławy, był uzgodniony do prac tajnych przez Rejonowy Urząd Spraw Wewnętrznych? Dla niego może IPN z towarzyszami PIS zrobią wyjątek i pozwolą na ulice jego imienia ?  Wszakże to teraz wspaniały PIS owski koalicjant wychwalający (także teraz) publicznie Małgorzatę Sadurską czy Krzysztofa Szulowskiego. Dostosowanie , hipokryzja i obłuda czasami przekraczają wszelkie granice.
Grobel jest teraz z PIS?  jaja se robicie czy jak?
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
K... znowu AK, ŻW itp... Piotrowicz i ten ruski agent z MON jakoś nie przeszkadza pis-dzielcom.
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2017 o 09:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podzielał poglądy i gloryfikował zbrodniczy komunistyczny ustrój państwa. Przez ponad 50 lat, ta komunistyczna uzurpatorska sitwa, z umoczonymi we krwi polaków rękoma, trzymała za gardło cały naród. Komuniści spowodowali opóźnienie w rozwoju narodu na pokolenia. Gdzie byśmy dzisiaj byli, gdyby nie komuna i tacy utrwalacze władzy komuchów, jakim był towarzysz l. kruczkowski. Precz z komunistycznymi utrwalaczami komuny, którzy za kilka srebrników wyrzekli się matki, Polski. Mieli pełną świadomość, ze robią źle i nikczemnie, ale dalej klaskali, kiedy przez ponad 50 lat sowiety grabili i cofali w rozwoju jego ojczyznę. Wyplenić do cna komuchów i ich pomagierów z przestrzeni publicznej. Ich miejsce na śmietniku m.in. historii. Cześć i chwała bohaterom, którzy walczyli o wolna i niepodległą Polske, z takimi sprzedajnymi szczurami jak L. Kruczkowski
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2017 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję obciążyć kosztami radnych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!