sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Miasto Puławy dopłaci do wymiany pieca

Dodano: 28 marca 2016, 10:12

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Mieszkańcy, którzy zrezygnują z ogrzewania węglowego na rzecz gazowego lub olejowego, będą mogli liczyć na zwrot nawet połowy poniesionych kosztów.

Jest już gotowy projekt uchwały, która ma być zachętą do zainwestowania w ekologiczne ogrzewanie budynków znajdujących się na terenie Puław. Miejskie pieniądze będzie można otrzymać w zamian za wybór jednego z proponowanych rozwiązań zastępujących stare, węglowe piece. Do wyboru jest: podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zakup pompy ciepła, lub postawienie na ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne.

Otrzymane środki będzie można wydać np. na: demontaż starej instalacji, koszt zakupu i montażu nowej, czy koszt podłączenia do sieci (np. gazowej, lub ciepłowniczej). Co ważne, nawet jeśli już kupiliśmy nową instalację, będzie można ją rozliczyć, nawet po złożeniu wniosku, pod warunkiem, że zakup został dokonany w tym samym roku.

Wnioski będą mogły składać osoby fizyczne, ale także np. wspólnoty mieszkaniowe, czy osoby prawne nie prowadzące działalności komercyjnej. Maksymalna dotacja wyniesie połowę poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. złotych lub 10 tys. zł dla wspólnot. Nabór co roku będzie trwał do 30 września, ale większe szanse na pieniądze będą mieli ci, którzy zrobią to wcześniej.

– Chcemy pomóc finansowo tym mieszkańcom, którzy decydują się na zastosowanie bardziej ekologicznego źródła ogrzewania. To w konsekwencji pomoże ochronić i poprawić stan powietrza, w którym znajdują się zanieczyszczenia pochodzące ze spalania paliwa w piecach i kotłowniach – mówi Katarzyna Molenda z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Puławy.

Niestety, jak pokazują wyniki pomiarów prowadzonych przez m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, z tą czystością powietrza nie jest najlepiej.

– W Puławach co roku obserwujemy przekroczenia stężenia pyłu PM10, które są związane z sezonem grzewczym i występują nawet sześć miesięcy w skali roku – mówi Irena Orzeł, główny specjalista w lubelskim WIOŚ, która nie ukrywa, że gorszą informacją dla mieszkańców jest fakt, że w powietrzu nad całym naszym województwem notowane są także wysokie stężenia zawartości rakotwórczego benzapirenu.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 marca 2016 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A chemtrails jak nas trują i jakoś o tym sza, cicho sza...
Rozwiń
Gość
Gość (28 marca 2016 o 11:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Godna to incjatywa, nawet majaca sens, ale w końcowym rozrachunku bedzie to bardzo kosztowne dla samych mieszkańców. Teraz gaz i olej jest za "bezcen" bo sankcję na Rosje i wejście Iranu zwiekszyło produkcje i obniżyło koszty, ale gdy wszystko wróci do normy to ceny skoczą i to ogromnie! Po drugie Niemcy budując nitke już 2 Nordstromu muszą sobie "odbić" inwestycjie, więc będzie to w całkowitym obrachunku chybiona inwestycja. Spaliny owszem mozemy zredukowac i to znacznie wymieniając na bardziej energetyczno oszczedne piece i filtry...Polska ma wegiel, ma drewno , stawiać na zagraniczne źródła energetyczne i mysleć że "jakoś to będzie" nie wyjdzie puławom i ich mieszkańcom na dobre. Popatrzcie sami na zadłuzenie miast niemieckich, poszli podobnie propanowana drogą, nawet dalej, oddali swoje kanalizacje i wodę amerykańskim inwestorom, którzy podnieśli ceny, a ze to już monopoliści to już w tej chwili niektóre miasta mają cenę 3 x wyższą od stawki wyjściowej i...końca nie widać. Szukajcie rozumnych i swoich koncepcji i opartych na tym co Polska ma, inaczej zasługująć na niebo (unijne) stworzycie sobie piekło tutaj na ziemi, dla swoich obywateli. Ogólny rachunek zanieczyszczeń i tak się nie liczy, Człowiek to tylko 6% ogólnych zanieczyszczeń, a z tego Europa ma 1,2% ....wielkości marginalne, z tymi nakładami i srodkami jakie ponosimy! Owszem mozemy coś zrobić, zaprotestować przeciw igraniu z ogniem , wumuszanie deszczu bombardując chmury jodkiem srebra, czy polami elektromagnetycznymi (USA , Kanada) tak silnymi że same wywołują zjawisko zorzy polarnej! No i gazy i wyziewy ogrzane wynoszone na newralgiczną dla atmosfery wysokość 8-12 tys km przez samoloty. Ale o tym nikt nie napisze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!