czwartek, 22 lutego 2018 r.

Puławy

Miasto inteligentne i bardziej zielone. Powstanie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

  Edytuj ten wpis

Miasto zamawia opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Z takim dokumentem będzie mogło starać się o środki unijne na swoje inwestycje związane z ekologią.

Urząd Miasta Puławy może przeznaczyć na opracowanie planu blisko 400 tys. zł. Większość tej sumy (332 tys. zł) to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pod koniec września został ogłoszony przetarg na opracowanie planu. Co znajdzie się w dokumencie? Będą to m.in. szczegółowe informacje na temat gospodarki energią w mieście oraz emisji gazów cieplarnianych.

Projekt Planu Gospodarki Niskoemisyjnej będzie zawierał także pomysły inwestycji w mieście, które mogą pomóc w ochronie środowiska. Co to może być? Jedną z propozycji jest stworzenie tzw. smart city. Chodzi o system do sterowania różnymi instalacjami. - Może to być np. oświetlenie uliczne. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania system może generować oszczędności - przekonuje Grzegorz Nakonieczny, wiceprezydent Puław.

System smart city pozwala także np. na sterowanie ruchem ulicznym i światłami na skrzyżowaniach. To także obsługiwane centralnie sterowniki ogrzewania w budynkach użyteczności publicznej.

W ramach projektu urzędnicy przeszli już szkolenia jak opracowywać plan. Teraz w porozumieniu z urzędem powstanie projekt, wskazujący w którym kierunku ma pójść miasto. - Nam jest potrzebny dokument, z którego realnie będziemy korzystać. A jest on potrzebny także po to, żeby móc starać się o unijne dofinansowanie na konkretne inwestycje. Jeśli będziemy chcieli zdobyć środki na termomodernizację budynków, czy kupno nowych autobusów, to będziemy to musieli wcześniej mieć zapisane w planie - tłumaczy Grzegorz Nakonieczny.

Równolegle miasto czeka na efekty pracy doradcy, który opracuje studium wykonalności budowy instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Miasto może zbudować własną spalarnię śmieci, zrobić to wspólnie z Lublinem, albo z Zakładami Azotowymi "Puławy”. Dokument ma być gotowy do końca roku, a jego przygotowanie będzie kosztować miasto 254 tys. zł. Opracuje go tarnowska firma Savona Project.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!