środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Milion za błąd podczas odbierania porodu. Szpital poda do sądu lekarkę?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 listopada 2009, 21:25

W sumie aż milion złotych zapłaci rodzinie niepełnosprawnego Szymona puławski szpital za błąd lekarza. – Ta kwota ma zabezpieczyć jego przyszłość – mówi prawniczka, reprezentująca chłopca. Tymczasem szpital rozważa podanie medyka do sądu.

600 tys. złotych zadośćuczynienia i odsetki. To w sumie ok. miliona złotych. Do tego jeszcze 5,6 tys. zł miesięcznej renty. Sąd Apelacyjny w Lublinie podtrzymał wyrok niższej instancji i zdecydował, że szpital w Puławach musi zapłacić te pieniądze na rzecz 9-letniego dziś Szymona F.

Wyrok jest prawomocny i szpital w tej chwili powinien przekazać pieniądze.
– Będziemy prosili o czas na zebranie tej kwoty. Musimy zaciągnąć kredyt – poinformował wczoraj Marian Jedliński, dyrektor puławskiego szpitala.

Szymon urodził się w 2000 r. Nie dawał oznak życia, nie oddychał, a jego serce nie biło. Życie uratowała mu akcja reanimacyjna, chłopiec był jednak niepełnosprawny. Winą za to jego matka obarczyła lekarzy, którzy nie zrobili jej cesarskiego cięcia, tylko przez wiele godzin wymuszali poród w sposób naturalny, co miało doprowadzić do kalectwa synka.

Dyrekcja szpitala tłumaczyła podczas procesu, że błąd lekarzy nie był jedynym tego powodem. – Absolutnie niedopuszczalne było zachowanie lekarza. Ale to nie tylko poród, ale również wcześniejsza infekcja była powodem niepełnosprawności – tłumaczy dyr. Jedliński.

Sąd przyznał jednak rację matce chłopca. – Jest zadowolona z wyroku, bo odszkodowanie i renta zaspokajają podstawowe potrzeby dziecka – relacjonuje Jolanta Budzowska, radca prawny reprezentująca Szymona.

Przed ogłoszeniem decyzji sądu puławski szpital wpłacił na konto chłopca 300 tys. zł, gdyż na takie zadośćuczynienie się zgadzał.

– Ta kwota nie była wystarczająca. W całej sprawie chodziło o zabezpieczenie przyszłości dziecka. W tej chwili Szymon ma 9 lat i do opieki nad nim potrzebne są dwie osoby. Choćby to niesie za sobą ogromne potrzeby finansowe – mówi Budzowska.

– Matka przed rozprawą powiedziała, że oddałaby całą sumę, którą by wygrała w sądzie, gdyby tylko mogła mieć zdrowe dziecko – dodaje Tomasz Wolicki, radca reprezentujący Szymona na ostatniej rozprawie.

Zasądzoną sumę w większości zapłaci sam szpital. Ubezpieczyciel wypłacił jedynie 170 tys. zł.

– Zastanawiam się teraz nad procesem cywilnym o odszkodowanie w stosunku do lekarza, który popełnił błąd – zapowiada dyr. Jedliński. Lekarka, która odbierała poród Szymona, jest już na emeryturze.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
mądry inaczej
ZUZIA
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 listopada 2009 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mądry inaczej napisał:
Dość tej nagonki na lekarzy ! Oni muszą dostać podwyżki bo głodują ! Jak im podwyżek i immunitetu nie dacie i nagonki nie zakończycie, to zaraz jutro, wszyscy wyjadą i kto nas będzie leczył ?

Dosc juz !!! - to bledow lekarskich i braku odpowiedzialnosci za nie !!!
Rozwiń
mądry inaczej
mądry inaczej (27 listopada 2009 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dość tej nagonki na lekarzy ! Oni muszą dostać podwyżki bo głodują ! Jak im podwyżek i immunitetu nie dacie i nagonki nie zakończycie, to zaraz jutro, wszyscy wyjadą i kto nas będzie leczył ?
Rozwiń
ZUZIA
ZUZIA (24 listopada 2009 o 23:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO PRAWDA. TA LEKARKA PRZYJMUJE W PRYWATNEJ PRZYCHODNI W CENTRUM PUŁAW. MA BRUDNE PAZNOKCIE I ZDRAPANY LAKIER NA NICH. BYŁAM RAZ U NIEJ I WYSZŁAM Z GABINETU Z OBRZYDZENIEM...
Rozwiń
beduin
beduin (19 listopada 2009 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
484D58 napisał:
Ta konowałka wcale nie jest w tak podeszłym wieku, w formie jest dobrej i w dodatku przyjmuje pacjentki w jednej z przychodni w Puławach, wcale nie przejmuje się sytuacją w jakiej jest rodzina niepełnosprawnego dziecka - za to bardzo lubi chodzić na tzw rauszu i chyba to jej wychodzi najlepiej. Nigdy nie miałabym odwagi być jej pacjentką

Jeżeli jest jak piszesz to uzasadnionym posunięciem dyrektora będzie dochodzenie roszczeń od lekarki i jestem za pod warunkiem że nie rozmydli się to co zapowiada bo o ile dobrze zrozumiałem to on rozważa taką ewentualność ,zaś w moim i nie tylko w moim odczuciu odpowiedzialność lekarska musi być indywidualna !I aby zapobiegać odszkodowaniom z funduszu szpitalnego lekarz powinien ubezpieczać się indywidualnie od błędów bo te były są i będą tylko my obywatele nie możemy za to ponosić odpowiedzialności i płacić !Ale jeżeli wchodzą w temat firmy ubezpieczeniowe to te wymagają kwalifikacji i w zależności od nich jak i od stażu takie będą składki więc tych niby przeszkolonych z dyplomem lek.med. stawki przy krótkim stażu będą bardzo wysoki a im wyższe kwalifikacje tym stawka płaconej składki niższa i tego lekarze się boją jak ognia że nie wyjdą na swoje a podnoszenie kwalifikacji to odrębny temat bo nie każdy może je podnieść bez układów koneksji -rodzinnych to coś jak z aplikacjami prawniczymi niby prawników brak ,sprawy trwają latami ale na aplikacje dostają się ci którzy są namaszczeni a jak PIS chciał to zmienić to jakie larum podnieśli ? Ale w naszym kraju wiele należało by zmienić by takich ludzi którzy czują się ponad prawem sprowadzać na ziemię i ELIMINOWAĆ jak i tą panią lekarkę tylko kto to zrobi skoro w korporacji siedzą sami swoi a prawda ze kruk krukowi oka nie wykole jest nadal aktualna choć i z tym można sobie poradzić trzeba tylko chcieć .A jeżeli ta pani chodzi na cyku przypilnować i zgłosić nawet do innego miasta na Policję czy CBŚ pomogą jeżeli może mieć w tym środowisku układy z Lublina do Puław jest tylko 50 km a niebezpieczną wrzodziankę trzeba wyciąć .Zaś sam wyrok uważam za całkowicie słuszny i tu sędzia stanął na wysokości zadania pogratulować mu rozwagi i mądrości w osądzie szkoda w tym tylko dziecka i matki ,ale ludzką głupotę trudno czasami jest naprawić .
Rozwiń
484D58
484D58 (15 listopada 2009 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Beduin napisał:
A mnie bardziej interesuje co na to po za tym co powiedział lakonicznie dyrektor ,bo mając starszego wiekiem lekarza powinien się liczyć z tym że błąd może nastąpić bo tak to wynika z rachunku prawdopodobieństwa o czym właśnie dyrektor powinien wiedzieć i przewidywać a więc ,nie odsuwając jej od pacjentów czy nie powodując konsultacji poniekąd jest współwinny zaniedbania czy zaniechania bo można było tę panią przesunąć do np. przychodni i uniknąć tragedii młodej matki !.A swoją drogą to co chce wyegzekwować od podeszłej wiekiem lekarki ? jest naiwny czy głupi ja myślę że i jedno i drugie bo jeżeli tak nie jest to czy wymusił po tej tragedii na swoich lekarzach ubezpieczenia indywidualne od takich przypadków jak zła diagnoza ?!-wątpię .A gdzie są konsultacje z innym lekarzem na oddziale gdzie był ordynator położna ,no pytań wiele i dlatego taki wyrok sądu mnie nie dziwi bo te stają się już pomaleńku europejskie jak i zasądzone odszkodowanie zaś wiedza i kompetencje niektórych lekarzy NIE koniecznie i nie podnoszą się z racji choćby koligacji rodzinnych bo wiedzę medyczną dzieci lekarzy bardzo często wysysają z mlekiem matki -rzekomo -więc takich przypadków obym się mylił ale będzie coraz więcej !Bo lekarze Polscy są indywidualistami i sami chcą i podejmują decyzje nie zawsze słuszne ale czego się nie robi dla sławy ,kasy przy braku odpowiedzialności imiennej skoro za nimi stoi rodzina i korporacja a na taki indywidualizm mogą pozwolić sobie tylko wielcy a nie rodzinnie namaszczeni o czym dyrektorzy wszystkich szpitali powinni pamiętać .Ta konowałka wcale nie jest w tak podeszłym wieku, w formie jest dobrej i w dodatku przyjmuje pacjentki w jednej z przychodni w Puławach, wcale nie przejmuje się sytuacją w jakiej jest rodzina niepełnosprawnego dziecka - za to bardzo lubi chodzić na tzw rauszu i chyba to jej wychodzi najlepiej. Nigdy nie miałabym odwagi być jej pacjentką
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!