poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

Miliony franków na naszą turystykę

Dodano: 21 marca 2016, 09:46

Jednym z przykładów wykorzystania środków z programu szwajcarskiego są Domy w Drzewach, które powstały w Nałęczowie (fot. P. Tuora)
Jednym z przykładów wykorzystania środków z programu szwajcarskiego są Domy w Drzewach, które powstały w Nałęczowie (fot. P. Tuora)

Przez pięć lat na inwestycje m.in. w powiecie puławskim udało się zdobyć 4 miliony franków. Większość wydano na infrastrukturę wspierającą rozwój turystyki.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W czwartek w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja podsumowująca program „Euroszansa dla Lubelszczyzny” finansowany ze środków Szwajcarskiego Programu Współpracy. Dzięki programowi wykonano ponad 140 projektów, które otrzymały 85-procentowe dofinansowanie od Szwajcarów.

Postawiono m.in. na rozwój produktów lokalnych, czego przykładem jest produkcja tradycyjnych przetworów w Końskowoli i Klementowicach, czy ceramiki artystycznej w gminie Markuszów. W gminie Nałęczów zbudowano słynne domy na drzewach, a w Rąblowie powstał park miniatur. W Kośminie nad Wieprzem zainwestowano w pole kempingowe i przystań kajakową, a jedną z ostatnich „szwajcarskich” inwestycji jest przygotowywany właśnie park rozrywki „Z fizyką za pan brat” w Kazimierzu Dolnym.

Na programie skorzystali przedsiębiorcy, szczególnie ci trudniący się agroturystyką, którzy otrzymali pieniądze na remonty swoich gospodarstw. Wydrukowano też ponad 100 tysięcy przewodników i map turystycznych, a w wielu gminach oznakowano szlaki m.in. dla rowerzystów i miłośników nordic walking. Przykładem wykorzystania funduszy były też armatki do naśnieżania stoków narciarskich w okolicy Kazimierza Dolnego.

– Stworzyliśmy system tablic informacji turystycznej. W każdej z 30 miejscowości jest tablica, która krótko opisuje jej historię oraz eksponuje najważniejsze atrakcje turystyczne w danej wsi, ale i w całej gminie. Wybudowaliśmy 9 wiat turystycznych przy szlakach, a w Gołębiu powstała Izba Produktu Lokalnego – wymienia Krzysztof Brzeziński, wójt gminy Puławy.

– Dzisiaj mamy już doświadczenie, którego początkowo nam brakowało. Wiemy, jakie popełnialiśmy błędy i obecnie na pewno łatwiej byłoby nam z niego korzystać. Na razie nie słychać o tym, by program miałby być wznowiony, ale chętnie przystąpilibyśmy do niego ponownie – podkreśla Witold Popiołek, starosta puławski, który przypomina, że powiat z tego rodzaju funduszy skorzystał jako jedyny w kraju. – To było dla nas ogromne wyróżnienie – dodaje.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 marca 2016 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za franki powstała też Agroturystyka "Pod Jabłonią" w Celejowie i to był strzał w 10-kę! Tanie noclegi za kilkadziesiąt złotych w bardzo dobrych warunkach, codziennie dostępne, trzeba się już umawiać bo jest tylu chętnych. A obsługi mogą pozazdrościć hotele z wieloma gwiazdkami. Byłem tam to i polecam.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Postawiono m.in. na rozwój produktów lokalnych w Końskowoli i Klementowicach?? To znaczy co zrobiono?? Postawiono tablice informacyjną że tu mieści się izba produktów lokalnych? A budynek pewnie otwarty ze 2 godz na tydz. A te produkty lokalne kupić będzie można zapewne tylko podczas jakiś festynów w Końskowoli. Za miliony Franków zdecydowanie polepszona została cytuję - nasza turystyka. Mam tylko pytanie kto z tego bedzie korzystał? To przyciągnie turystów? Lepiej to wszystko powinno zostać zorganizowane, powinny zając się tym osoby które będą z tego korzystać albo wiedzą z czego inni bedą chcieli bo powiat puławski jest naprawdę piękny. Ale Apartamenty w drzewach na duży plus tylko ceny trochę za wysokie 350 zł za noc przy min 2 dobach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!