czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Puławy

Most puławski, nie papieski

Dodano: 7 maja 2007, 19:12

Już 300 mieszkańców Puław nie chce nazywać budowanego tu mostu imieniem Jana Pawła II.

"Nowa przeprawa powinna nosić nazwę ściśle związaną z Puławami” - piszą w petycji do władz miasta.
O pomyśle nazwania nowego puławskiego mostu imieniem Jana Pawła II poinformował prezydent Puław Janusz Grobel. W Puławach nie ma jeszcze papieskiej ulicy ani placu. Jest tylko pomnik obok Urzędu Miasta.
Propozycję władz miasta zaaprobował abp Józef Życiński. Tymczasem wiadomość o patronie dla mostu jest gorąco komentowana na łamach puławskiego forum internetowego (www.forum.pulawy.pl). Tutaj też zrodziła się myśl przedstawienia innych propozycji. - Podziwiam to, co robił Jan Paweł II. Ale uważam, że w Polsce zapanowała mania nazywania wszystkiego imieniem papieża. Ludzie mówią tylko o pomnikach, a zapominają o czynach - uzasadnia Jacek Markowski, inicjator akcji zbierania podpisów.

W Internecie powstała lista osób, które są tego samego zdania. Każda może zagłosować za jedną z czterech alternatywnych propozycji: Most Izabelli, Czartoryskich, Aleksandryjski i Nowoaleksandryjski. Pierwsze dwie są związane ze słynnym rodem Czartoryskich. Kolejne odwołują się do nazwy miasta, która w latach 1842-1906 brzmiała Nowa Aleksandria. - Zagłosowałem za księżną Izabellą, bo zrobiła dla Puław wiele dobrych rzeczy - mówi Mariusz Grzechnik.
Przez tydzień pod petycją podpisało się 300 innych osób. Po wydrukowaniu trafi do władz miasta. - Cieszę się z aktywności mieszkańców. Ale nadanie mostowi imienia Jana Pawła II rozważaliśmy już od kilku lat. Specjalnie do tej pory wstrzymywaliśmy się z nadawaniem tego imienia nowym placom czy ulicom - twierdzi Janusz Grobel, prezydent Puław.
Księża z puławskich parafii nie chcą komentowaćtej sprawy. W jednej z parafii odesłano nas do księdza dziekana puławskiego dekanatu. Jednak ks. Józef Brodaczewski również nie chciał z nami na ten temat rozmawiać.
Sprawą nazwania mostu zajmie się kapituła. Znajdzie się w niej m.in. wojewoda, przedstawiciele inwestora, samorządu, być może także parlamentarzyści.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!