sobota, 17 lutego 2018 r.

Puławy

Most puławski, nie papieski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2007, 19:12

Już 300 mieszkańców Puław nie chce nazywać budowanego tu mostu imieniem Jana Pawła II.

"Nowa przeprawa powinna nosić nazwę ściśle związaną z Puławami” - piszą w petycji do władz miasta.
O pomyśle nazwania nowego puławskiego mostu imieniem Jana Pawła II poinformował prezydent Puław Janusz Grobel. W Puławach nie ma jeszcze papieskiej ulicy ani placu. Jest tylko pomnik obok Urzędu Miasta.
Propozycję władz miasta zaaprobował abp Józef Życiński. Tymczasem wiadomość o patronie dla mostu jest gorąco komentowana na łamach puławskiego forum internetowego (www.forum.pulawy.pl). Tutaj też zrodziła się myśl przedstawienia innych propozycji. - Podziwiam to, co robił Jan Paweł II. Ale uważam, że w Polsce zapanowała mania nazywania wszystkiego imieniem papieża. Ludzie mówią tylko o pomnikach, a zapominają o czynach - uzasadnia Jacek Markowski, inicjator akcji zbierania podpisów.

W Internecie powstała lista osób, które są tego samego zdania. Każda może zagłosować za jedną z czterech alternatywnych propozycji: Most Izabelli, Czartoryskich, Aleksandryjski i Nowoaleksandryjski. Pierwsze dwie są związane ze słynnym rodem Czartoryskich. Kolejne odwołują się do nazwy miasta, która w latach 1842-1906 brzmiała Nowa Aleksandria. - Zagłosowałem za księżną Izabellą, bo zrobiła dla Puław wiele dobrych rzeczy - mówi Mariusz Grzechnik.
Przez tydzień pod petycją podpisało się 300 innych osób. Po wydrukowaniu trafi do władz miasta. - Cieszę się z aktywności mieszkańców. Ale nadanie mostowi imienia Jana Pawła II rozważaliśmy już od kilku lat. Specjalnie do tej pory wstrzymywaliśmy się z nadawaniem tego imienia nowym placom czy ulicom - twierdzi Janusz Grobel, prezydent Puław.
Księża z puławskich parafii nie chcą komentowaćtej sprawy. W jednej z parafii odesłano nas do księdza dziekana puławskiego dekanatu. Jednak ks. Józef Brodaczewski również nie chciał z nami na ten temat rozmawiać.
Sprawą nazwania mostu zajmie się kapituła. Znajdzie się w niej m.in. wojewoda, przedstawiciele inwestora, samorządu, być może także parlamentarzyści.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!