sobota, 20 stycznia 2018 r.

Puławy

Muzeum Narodowe nie chce oddać zabytkowej rzeźby. Parafia: "Nie zamierzamy się poddać"

Dodano: 13 marca 2016, 18:50

Nie ma podstaw prawnych do wykreślenia zabytkowej figury Pięknej Madonny z Kazimierza z inwentarza Muzeum Narodowego w Warszawie i wydania go parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja – uznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Proboszcz i mieszkańcy miasteczka nie zamierzają się jednak poddać

Zabytkowa figura wyrzeźbiona w 1420 roku wyjechała z kazimierskiego kościoła przed II wojną światową. Teraz znajduje się w magazynach Muzeum Narodowym w Warszawie.

- Z otrzymanych od dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie informacji wynika, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 1965 r. rzeźba Pięknej Madonny z Kazimierza pozostaje własnością Skarbu Państwa. W związku z tym, brak podstaw prawnych do wykreślenia zabytku z inwentarza Muzeum Narodowego w Warszawie i wydania go parafii – poinformowało Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Sąd Najwyższy uwzględnił rewizję nadzwyczajną prokuratora generalnego i oddalił powództwo parafii. Podstawą wyroku był art. 34 dekretu z 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich, w myśl którego roszczenia o zwrot opuszczonych ruchomości przedawniały się po upływie 5 lat.

Parafia może skierować sprawę do sądu. – Nie zamierzamy się poddać. Jeżeli wyczerpiemy wszystkie możliwości to prawdopodobnie zdecydujemy się na drogę sądową – mówi ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej fary. – W tym momencie jesteśmy w trakcie przygotowywania szczegółowej dokumentacji dotyczącej przedwojennych i powojennych losów figury. Chcemy to dołączyć do odpowiedzi na pismo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Jest to duża niesprawiedliwość, że dotychczas nie udało nam się jej odzyskać. Przez tyle wieków wspomagała naszych mieszkańców, była otoczona kultem. Nie powinna stać w muzeum, tylko wrócić na swoje miejsce – podkreślał ks. Lewniewski. – Chodzi nie tylko o wymiar artystyczny, ale również sentymentalny.

W latach 30. ubiegłego wieku figurka została wypożyczona na wystawę polskiej sztuki gotyckiej, która odbywała się w Warszawie. – I nie wróciła już do fary – mówiła Romana Rupiewicz, przewodnicząca samorządu mieszkańców. – Samorząd wspiera parafię w jej działaniach. Mamy pełną dokumentację potwierdzającą, że rzeźba jest własnością parafii.

Czytaj więcej o: Kazimierz Dolny Muzeum Narodowe
Gość
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 marca 2016 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cudowna figurka trampoliną polityczną? Co jeszcze wymyślą w Kazimierzu?
Rozwiń
AUTYŚCI (z)BAWIENIA
AUTYŚCI (z)BAWIENIA (14 marca 2016 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli NARODOWE (z)BAWIENIE NIE TYLKO W OKRESIE WIELKIEGO (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mnieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

1) kz nszz solidarnosc organistow

2) kz nszz solidarnosc organistow 2

3) kz nszz solidarnosc organistow 3

4) kz nszz solidarnosc organistow 4

Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

W przeciwieństwie do Kuriewnych okienek kontaktowych wymagających szczegółowych danych interesanta e-mail związkowy jest anonimowy.

CZARNI, czyli AXCELENCJE, księŻULE, ZAKONNICE i wszelkie inne ŚW.(irnięte) WOLONTARIATY powinny zdawać sobie sprawę, że WSZYSTKO, CO NAPISZĄ MOŻE BYĆ UŻYTE... przeciwko Nim!!!, czyli tak jak do tej pory ha ha ha...

Jak się (z)BAWIĆ, to się (z)BAWIĆ!!!

NIEDOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNĄ i wszelkie inne NIEDOJRZAŁOŚCI PSYCHO - SPOŁECZNE CZARNEGO BETONU z wszelkimi podległymi Kólkami Różańcowymi i Partiami Politycznego (z)BAWIENIA widać gołym okiem!

Jednym słowem polskiego proroka z lat 1980 – tych: „DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI przePiS NA TEN ŚWIAT...”!

Nieograniczona władza - zdaniem CZARNEGO BETONU - pokazala jedynie od lat skrywaną CHOROBĘ PSYCHICZNĄ CZARNEJ MAFII (z)BAWIENIA.

Tylko w marcu 2016 r. internetowa prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODE (z)BAWIENIA, a wcześniej też nieźle cudowali (patrz archiwum fejsa):

1) „GAZETA POMORSKA” z dn. 11 .III.2016 r. w artyKULe: Mama i tata bez ślubu. Życie na „kocią łapę””; oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

2) „FAKT” z dn. 13.III.2016 r. w artyKULe z dn. 13 .III.2016 r. :Macierewicz: Smoleńska był aktem terroryzmu! Opozycja przerażona oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

3) „NEWSWEEK” z dn. 13.III.2016 r. w artyKULe: 1} Najlepsze cytaty tygodnia. Zobacz galerię”; 2} Macierewicz u Rydzyka: Jesteśmy wielką ofiarą terroryzmuoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

4) „KURIER LUBELSKI” z dn. 13.III.2016 r. w artyKULe: Program Światowych Dni Młodzieży. Jakie miasta odwiedzi papież Franciszek oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

5) „DZIENNIK ŁÓDZKI” w artyKULe z dn. 13i 14.III.2016 r. w artyKULe: 1} Konflikt parafialny w Kochanowie z dachem i słoikami na datki w tle [REPORTAŻ]”; 2} Radni z Tomaszowa zawierzyli powiat Matce Bożej JasnogórskiejoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

6) „SUPEREXPRERSS” z dn. 14.III.2016 r. w artyKULe: Ksiądz GWAŁCIŁ 14-latkę. Chce iść do więzienia na trzy lata oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

( … ) RESZTA NA FACEBOOK ' u.

NIE WIERZYSZ? - zobacz!

Wszystkich ksieŻULI uznać należy za DEALERÓW (Słowa Bożego), a LUD BOZY za ĆPUNÓW!

Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= oraz z KROPKAMI między literami jak również Z OPUSZCZONYMI kropkami - czytać należy WPISY Związkowe.

Dawno minęły czasy gdzie księŻULE BŁYSZCZAŁY INTELIGENCJĄ – teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle inteligencji.

Z wdzięczności za WYMROŻONE DZIECI w 1994 r. i inne CUDA...

Z-O-S-T-A-Ń-C-I-E - Z - B.(L).O.G.I.E.M., a będziecie (z)BAWIENI...

(PODPISANO: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC )

Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2016 o 06:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@abi to jest akurat "Piękna" Madonna.
Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2016 o 22:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A to klechy nie napasione.Wyciągają łapska po to co jest własnością narodu a nie Watykanu.
Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2016 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobry zwyczaj nie pożyczaj.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!