Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 marca 2016 r.
18:50

Muzeum Narodowe nie chce oddać zabytkowej rzeźby. Parafia: "Nie zamierzamy się poddać"

0 8 A A

Nie ma podstaw prawnych do wykreślenia zabytkowej figury Pięknej Madonny z Kazimierza z inwentarza Muzeum Narodowego w Warszawie i wydania go parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja – uznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Proboszcz i mieszkańcy miasteczka nie zamierzają się jednak poddać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zabytkowa figura wyrzeźbiona w 1420 roku wyjechała z kazimierskiego kościoła przed II wojną światową. Teraz znajduje się w magazynach Muzeum Narodowym w Warszawie.

- Z otrzymanych od dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie informacji wynika, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 1965 r. rzeźba Pięknej Madonny z Kazimierza pozostaje własnością Skarbu Państwa. W związku z tym, brak podstaw prawnych do wykreślenia zabytku z inwentarza Muzeum Narodowego w Warszawie i wydania go parafii – poinformowało Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Sąd Najwyższy uwzględnił rewizję nadzwyczajną prokuratora generalnego i oddalił powództwo parafii. Podstawą wyroku był art. 34 dekretu z 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich, w myśl którego roszczenia o zwrot opuszczonych ruchomości przedawniały się po upływie 5 lat.

Parafia może skierować sprawę do sądu. – Nie zamierzamy się poddać. Jeżeli wyczerpiemy wszystkie możliwości to prawdopodobnie zdecydujemy się na drogę sądową – mówi ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej fary. – W tym momencie jesteśmy w trakcie przygotowywania szczegółowej dokumentacji dotyczącej przedwojennych i powojennych losów figury. Chcemy to dołączyć do odpowiedzi na pismo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Jest to duża niesprawiedliwość, że dotychczas nie udało nam się jej odzyskać. Przez tyle wieków wspomagała naszych mieszkańców, była otoczona kultem. Nie powinna stać w muzeum, tylko wrócić na swoje miejsce – podkreślał ks. Lewniewski. – Chodzi nie tylko o wymiar artystyczny, ale również sentymentalny.

W latach 30. ubiegłego wieku figurka została wypożyczona na wystawę polskiej sztuki gotyckiej, która odbywała się w Warszawie. – I nie wróciła już do fary – mówiła Romana Rupiewicz, przewodnicząca samorządu mieszkańców. – Samorząd wspiera parafię w jej działaniach. Mamy pełną dokumentację potwierdzającą, że rzeźba jest własnością parafii.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 marca 2016 o 22:16
Cudowna figurka trampoliną polityczną? Co jeszcze wymyślą w Kazimierzu?
Avatar
AUTYŚCI (z)BAWIENIA / 14 marca 2016 o 12:51

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli NARODOWE (z)BAWIENIE NIE TYLKO W OKRESIE WIELKIEGO (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mnieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

1) kz nszz solidarnosc organistow

2) kz nszz solidarnosc organistow 2

3) kz nszz solidarnosc organistow 3

4) kz nszz solidarnosc organistow 4

Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

W przeciwieństwie do Kuriewnych okienek kontaktowych wymagających szczegółowych danych interesanta e-mail związkowy jest anonimowy.

CZARNI, czyli AXCELENCJE, księŻULE, ZAKONNICE i wszelkie inne ŚW.(irnięte) WOLONTARIATY powinny zdawać sobie sprawę, że WSZYSTKO, CO NAPISZĄ MOŻE BYĆ UŻYTE... przeciwko Nim!!!, czyli tak jak do tej pory ha ha ha...

Jak się (z)BAWIĆ, to się (z)BAWIĆ!!!

NIEDOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNĄ i wszelkie inne NIEDOJRZAŁOŚCI PSYCHO - SPOŁECZNE CZARNEGO BETONU z wszelkimi podległymi Kólkami Różańcowymi i Partiami Politycznego (z)BAWIENIA widać gołym okiem!

Jednym słowem polskiego proroka z lat 1980 – tych: „DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI przePiS NA TEN ŚWIAT...”!

Nieograniczona władza - zdaniem CZARNEGO BETONU - pokazala jedynie od lat skrywaną CHOROBĘ PSYCHICZNĄ CZARNEJ MAFII (z)BAWIENIA.

Tylko w marcu 2016 r. internetowa prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODE (z)BAWIENIA, a wcześniej też nieźle cudowali (patrz archiwum fejsa):

1) „GAZETA POMORSKA” z dn. 11 .III.2016 r. w artyKULe: Mama i tata bez ślubu. Życie na „kocią łapę””; oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

2) „FAKT” z dn. 13.III.2016 r. w artyKULe z dn. 13 .III.2016 r. :Macierewicz: Smoleńska był aktem terroryzmu! Opozycja przerażona oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

3) „NEWSWEEK” z dn. 13.III.2016 r. w artyKULe: 1} Najlepsze cytaty tygodnia. Zobacz galerię”; 2} Macierewicz u Rydzyka: Jesteśmy wielką ofiarą terroryzmuoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

4) „KURIER LUBELSKI” z dn. 13.III.2016 r. w artyKULe: Program Światowych Dni Młodzieży. Jakie miasta odwiedzi papież Franciszek oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

5) „DZIENNIK ŁÓDZKI” w artyKULe z dn. 13i 14.III.2016 r. w artyKULe: 1} Konflikt parafialny w Kochanowie z dachem i słoikami na datki w tle [REPORTAŻ]”; 2} Radni z Tomaszowa zawierzyli powiat Matce Bożej JasnogórskiejoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

6) „SUPEREXPRERSS” z dn. 14.III.2016 r. w artyKULe: Ksiądz GWAŁCIŁ 14-latkę. Chce iść do więzienia na trzy lata oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

( … ) RESZTA NA FACEBOOK ' u.

NIE WIERZYSZ? - zobacz!

Wszystkich ksieŻULI uznać należy za DEALERÓW (Słowa Bożego), a LUD BOZY za ĆPUNÓW!

Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= oraz z KROPKAMI między literami jak również Z OPUSZCZONYMI kropkami - czytać należy WPISY Związkowe.

Dawno minęły czasy gdzie księŻULE BŁYSZCZAŁY INTELIGENCJĄ – teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle inteligencji.

Z wdzięczności za WYMROŻONE DZIECI w 1994 r. i inne CUDA...

Z-O-S-T-A-Ń-C-I-E - Z - B.(L).O.G.I.E.M., a będziecie (z)BAWIENI...

(PODPISANO: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC )

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli NARODOWE (z)BAWIENIE NIE TYLKO W OKRESIE WIELKIEGO (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mnieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron zw... rozwiń

Avatar
Gość / 14 marca 2016 o 06:15
@abi to jest akurat "Piękna" Madonna.
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 22:00
A to klechy nie napasione.Wyciągają łapska po to co jest własnością narodu a nie Watykanu.
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 21:10
Dobry zwyczaj nie pożyczaj.
Avatar
Moj / 13 marca 2016 o 20:46
Co to znaczy otoczona kultem.W kościele otacza się kultem Boga a nie figurki.
Avatar
abi / 13 marca 2016 o 20:35

Kto chciałby mieć coś tak brzydkiego?

Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 19:25
Co to znaczy"wyjechała " ??? Kupiła bilet na busa i juuuuu do warszafki ? Kto pisze te teksty.....o Matko Boska !
Avatar
Gość / 17 marca 2016 o 22:16
Cudowna figurka trampoliną polityczną? Co jeszcze wymyślą w Kazimierzu?
Avatar
AUTYŚCI (z)BAWIENIA / 14 marca 2016 o 12:51

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli NARODOWE (z)BAWIENIE NIE TYLKO W OKRESIE WIELKIEGO (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mnieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

1) kz nszz solidarnosc organistow

2) kz nszz solidarnosc organistow 2

3) kz nszz solidarnosc organistow 3

4) kz nszz solidarnosc organistow 4

Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

W przeciwieństwie do Kuriewnych okienek kontaktowych wymagających szczegółowych danych interesanta e-mail związkowy jest anonimowy.

CZARNI, czyli AXCELENCJE, księŻULE, ZAKONNICE i wszelkie inne ŚW.(irnięte) WOLONTARIATY powinny zdawać sobie sprawę, że WSZYSTKO, CO NAPISZĄ MOŻE BYĆ UŻYTE... przeciwko Nim!!!, czyli tak jak do tej pory ha ha ha...

Jak się (z)BAWIĆ, to się (z)BAWIĆ!!!

NIEDOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNĄ i wszelkie inne NIEDOJRZAŁOŚCI PSYCHO - SPOŁECZNE CZARNEGO BETONU z wszelkimi podległymi Kólkami Różańcowymi i Partiami Politycznego (z)BAWIENIA widać gołym okiem!

Jednym słowem polskiego proroka z lat 1980 – tych: „DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI przePiS NA TEN ŚWIAT...”!

Nieograniczona władza - zdaniem CZARNEGO BETONU - pokazala jedynie od lat skrywaną CHOROBĘ PSYCHICZNĄ CZARNEJ MAFII (z)BAWIENIA.

Tylko w marcu 2016 r. internetowa prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODE (z)BAWIENIA, a wcześniej też nieźle cudowali (patrz archiwum fejsa):

1) „GAZETA POMORSKA” z dn. 11 .III.2016 r. w artyKULe: Mama i tata bez ślubu. Życie na „kocią łapę””; oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

2) „FAKT” z dn. 13.III.2016 r. w artyKULe z dn. 13 .III.2016 r. :Macierewicz: Smoleńska był aktem terroryzmu! Opozycja przerażona oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

3) „NEWSWEEK” z dn. 13.III.2016 r. w artyKULe: 1} Najlepsze cytaty tygodnia. Zobacz galerię”; 2} Macierewicz u Rydzyka: Jesteśmy wielką ofiarą terroryzmuoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

4) „KURIER LUBELSKI” z dn. 13.III.2016 r. w artyKULe: Program Światowych Dni Młodzieży. Jakie miasta odwiedzi papież Franciszek oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

5) „DZIENNIK ŁÓDZKI” w artyKULe z dn. 13i 14.III.2016 r. w artyKULe: 1} Konflikt parafialny w Kochanowie z dachem i słoikami na datki w tle [REPORTAŻ]”; 2} Radni z Tomaszowa zawierzyli powiat Matce Bożej JasnogórskiejoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

6) „SUPEREXPRERSS” z dn. 14.III.2016 r. w artyKULe: Ksiądz GWAŁCIŁ 14-latkę. Chce iść do więzienia na trzy lata oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

( … ) RESZTA NA FACEBOOK ' u.

NIE WIERZYSZ? - zobacz!

Wszystkich ksieŻULI uznać należy za DEALERÓW (Słowa Bożego), a LUD BOZY za ĆPUNÓW!

Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= oraz z KROPKAMI między literami jak również Z OPUSZCZONYMI kropkami - czytać należy WPISY Związkowe.

Dawno minęły czasy gdzie księŻULE BŁYSZCZAŁY INTELIGENCJĄ – teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle inteligencji.

Z wdzięczności za WYMROŻONE DZIECI w 1994 r. i inne CUDA...

Z-O-S-T-A-Ń-C-I-E - Z - B.(L).O.G.I.E.M., a będziecie (z)BAWIENI...

(PODPISANO: =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= i ASC )

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli NARODOWE (z)BAWIENIE NIE TYLKO W OKRESIE WIELKIEGO (z)BAWIENIA JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mnieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron zw... rozwiń

Avatar
Gość / 14 marca 2016 o 06:15
@abi to jest akurat "Piękna" Madonna.
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 22:00
A to klechy nie napasione.Wyciągają łapska po to co jest własnością narodu a nie Watykanu.
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 21:10
Dobry zwyczaj nie pożyczaj.
Avatar
Moj / 13 marca 2016 o 20:46
Co to znaczy otoczona kultem.W kościele otacza się kultem Boga a nie figurki.
Avatar
abi / 13 marca 2016 o 20:35

Kto chciałby mieć coś tak brzydkiego?

Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 19:25
Co to znaczy"wyjechała " ??? Kupiła bilet na busa i juuuuu do warszafki ? Kto pisze te teksty.....o Matko Boska !
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 44

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 25

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 1

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 46

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 17

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!