środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Muzeum prosi o pieniądze poza konkursem. Urząd nie widzi możliwości

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2015, 07:00

Spór o pieniądze dla Muzeum Regionalnego w Puławach. Należąca do PTTK placówka chce zdobyć dotację od miasta poza konkursem na działalność kulturalną. Radni są skłonni przyznać środki, ale urząd mówi, że to niemożliwe.

Kilka dni temu urząd miasta ogłosił konkurs ofert na realizację zadań publicznych o charakterze pożytku publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Działające przy ul. Czartoryskich w Puławach Muzeum Regionalne PTTK zamierza jednak ubiegać się o miejskie pieniądze w inny sposób. Przedstawiciele placówki pojawili się na ostatniej Komisji Promocji Miasta, Kultury i Współpracy Rady Miasta Puławy. Poprosili o ok. 100-120 tys. zł na swoją działalność z miejskiej kasy.

- Mamy złożyć wniosek poza konkursem ofert - zapowiada Sebastian Wardak, dyrektor Muzeum Regionalnego.

Muzeum, którego remont właśnie się kończy, chce zorganizować w tym roku kilka wystaw. Wstępne, nieskonkretyzowane jeszcze pomysły to m.in. sprowadzenie do Puław zabytków z Syrii, wystawa o pierwszych Piastach z Ostrowa Lednickiego, czy dotycząca Husytów, która może tu trafić dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Węgierskim.

Plany muzeum wspiera PiS. Radny Artur Kwapiński wskazuje na to, że placówka prowadzi swoją działalność już od 1938 roku. Podkreśla, że placówka gromadzi pamiątki po ludziach, którzy przyjechali do Puław, by zasilić kadrę pracującą w tutejszych instytutach naukowych. - Ponadto muzeum zgromadziło bogatą kolekcję z dziedziny etnografii, archeologii, historii miasta regionu i sztuki - argumentuje Artur Kwapiński.

PiS, który wprawdzie ma większość w radzie miasta, ze wsparciem muzeum może się jednak natknąć na opór urzędu. - Początek kadencji byłby dobrym momentem dla radnych na szkolenie z tego co nam wolno, a czego nie wolno robić - mówi Ewa Wójcik, wiceprezydent Puław, która stoi na stanowisku, że wsparcie muzeum poza konkursem organizowanym dla wszystkich podmiotów nie jest możliwe.

- Skoro jest możliwe ogłoszenie otwartego konkursu ofert na konkretne zadania, jak np. w przypadku festiwalu kolęd sądzę, że jest również możliwe ogłoszenie konkursu na zadania z zakresu prowadzenia działalności muzealnej - odpowiada Artur Kwapiński. - Fakt, że w Puławach utworzono w 1801 roku pierwsze muzeum w Polsce zasługuje na lepsze wyeksponowanie w strategii promocji blisko 50-tysięcznego dziś miasta - dodaje.

Wiceprezydent Puław podkreśla jednak, że miasto ma już jedno swoje muzeum - to Muzeum Czartoryskich będące oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. I dodaje, że kilka lat temu miasto oferowało przejęcie Muzeum Regionalnego i stworzenie na jego bazie miejskiej placówki. - Wtedy nasze propozycje dla PTTK okazały się być mało interesujące - mówi Ewa Wójcik.
  Edytuj ten wpis
Artur
gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Artur
Artur (4 lutego 2015 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panią Wizeprezydent odsyłam do zapoznania się z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r. a konkretniej do Art. 11 ust. 4 oraz do art. 12, ewentualnie do ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Rozwiń
gość
gość (27 stycznia 2015 o 14:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jest tzw ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie, która jasno mówi, że jednostka samorządowa może wesprzeć stowarzyszenia, fundację poza konkursem ofert i z tego UM powinien skorzystać... Tutaj jest po prostu oczywista niechęć do Muzeum Regionalnego. Pani Wójcik powinna też wyedukować się z niektórych ustaw..

Art. 19a. 1. ustawy, o której piszesz:

Na podstawie oferty realizacji zadania publicznego, o której mowa w art. 14, złożonej przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego uznając celowość realizacji tego zadania, może zlecić organizacji pozarządowej lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym, spełniającego łącznie następujące warunki:

1)  wysokość dofinansowania lub finansowania zadania publicznego nie przekracza kwoty 10 000 zł;

2)  zadanie publiczne ma być realizowane w okresie nie dłuższym niż 90 dni.

10 tysięcy- a nie 120 tysięcy :)

Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2015 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jest tzw ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie, która jasno mówi, że jednostka samorządowa może wesprzeć stowarzyszenia, fundację poza konkursem ofert i z tego UM powinien skorzystać... Tutaj jest po prostu oczywista niechęć do Muzeum Regionalnego. Pani Wójcik powinna też wyedukować się z niektórych ustaw..

Rozwiń
lolek
lolek (26 stycznia 2015 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

drogie to nasze Muzeum Nadwiślańskie.... 550tyś...

Rozwiń
Prawda
Prawda (26 stycznia 2015 o 14:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bo tutaj nie chodzi o prawo, tylko o spór i wojenkę, jaką UM Miasta toczy z tym Muzeum od kilku lat ( nie wnikam w zasadność tego konfliktu). Wtedy przepisy i logika odchodzą w bok i stawia się wszystkie możliwe bariery by nie pomóc.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!