środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Nałęczów: Ochronka wciąż nie ma gospodarza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 listopada 2010, 22:00

Władze Nałęczowa szukają fundacji, stowarzyszenia lub instytucji, która zadbałyby o popularną ochronkę. Propozycje zagospodarowania zabytkowego budynku można zgłaszać do końca listopada.

W budynku ufundowanym przez Stefana Żeromskiego w przeszłości mieściło się przedszkole. W swoim testamencie pisarz zastrzegł, że obiekt przy ul. Poniatowskiego w Nałęczowie może być wykorzystywany wyłącznie w celach publicznych.

Później, ochronką administrowała fundacja Willa Polonia, która chciała zaadaptować budynek na działalność kulturalną. Plany nie doczekały się realizacji, a zabytek niszczał. W końcu gmina zdecydowała się go wyremontować. Zakres robót był bardzo duży, m.in. wymieniono dach, wyremontowano wszystkie pomieszczenia, zainstalowano nowoczesne ogrzewanie.

– Najwyższy czas, bo aż żal było patrzeć na ten piękny domek. Wielu nałęczowian ma do niego sentyment, chodzili tutaj do przedszkola. Dobrze by było, żeby znów powstała tutaj taka placówka – uważa Andrzej Wójcik, mieszkaniec Nałęczowa. Na ponowne ulokowanie placówki oświatowej w ochronce nie ma jednak żadnych szans. – Według obecnych norm, budynek nie spełnia szeregu kryteriów. Musiałby zostać gruntownie przebudowany, a to w końcu zabytek – tłumaczą w Urzędzie Miasta i Gminy Nałęczów.

Władze miały alternatywny pomysł zagospodarowania budynku. Miało powstać tu lokalne muzeum. Złożono nawet wniosek o dofinansowanie tego projektu z funduszy unijnych, ale nie został on zaakceptowany do realizacji.

Później wykorzystaniem stylowego budynku zainteresował się prof. Jan Pomorski, pełnomocnik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. powołania uczelni polsko-ukraińskiej w Lublinie.
– Myśleliśmy o tym, ale powstanie tej uczelni w Nałęczowie coraz bardziej się oddala. Nie możemy dłużej czekać, ten obiekt potrzebuje gospodarza – tłumaczy Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.

Zainteresowanie zagospodarowaniem ochronki już zadeklarowała fundacja, opiekująca się osobami niepełnosprawnymi oraz stowarzyszenie, które chciałoby w budynku otworzyć galerię sztuki współczesnej. Na rozstrzygnięcie poczekamy do grudnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!