poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Nałęczów: Rusza budowa nowej oczyszczalni ścieków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2011, 18:56

Nałęczów rozpoczyna budowę nowej oczyszczalni ścieków. – Stara jest już w tak złym stanie, że poważniejsza awaria groziła katastrofą ekologiczną – mówią władze gminy. Inwestycję dofinansuje Unia Europejska.

Tak skomplikowanej, ważnej i kosztownej inwestycji w Nałęczowie jeszcze nie było. Za 24 mln zł miasto zmodernizuje i rozbuduje oczyszczalnię ścieków. 14 milionów da Unia Europejska. – Oczyszczalnia była budowana w latach 60. ubiegłego wieku i jest bardzo wyeksploatowana. W przypadku poważniejszej awarii miastu mogłaby grozić nawet katastrofa ekologiczna. Po drugie musimy chronić zasoby wód nałęczowskich, z których korzysta zarówno uzdrowisko jak i firmy produkujące wody mineralne – tłumaczy zastępca burmistrza Artur Rumiński.

Nowa oczyszczalnia powstanie w miejscu obecnej, na bagiennym terenie sąsiadującym z rzeką Bystrą. Wymagać będzie zastosowania specjalnego systemu palowania i umacniania gruntu. To właśnie z tego powodu inwestycja jest tak kosztowna.

Władze przekonują, że innej lokalizacji na terenie kurortu po prostu nie ma. – Ze względu na prawa własności i warunki środowiskowe nowa oczyszczalnia musi powstać w miejscu starej, która będzie stopniowo wyburzana. Powstająca nowa część przejmie oczyszczanie ścieków, tak by ekipy budowlane mogły wykonywać kolejne prace. Dopiero po ich zakończeniu nowy obiekt zacznie funkcjonować w całości – wyjaśnia Rumiński.

Ze względu na skomplikowaną technologię budowy i konieczność osiągnięcia wysokich parametrów i gwarancji prawidłowego oczyszczania ścieków, samorząd zdecydował się na niestandardową procedurę realizacji. – Jako gmina przygotowaliśmy dokumentacje, ale zarządzanie rozbudową powierzymy wyspecjalizowanej firmie. Zastosowana zostanie rygorystyczna procedura FIDIC. Jest to ogólnoeuropejski system nadzoru nad wykonywaniem poważnych inwestycji, szczególnie w ochronie środowiska. To pozwoli zaostrzyć kontrolę nad prawidłowym prowadzeniem prac – mówią w Urzędzie Miasta Nałęczów.

Wykonawca oczyszczalni zostanie wyłoniony w sierpniu. Prace mają zostać zakończone się do 31 października 2013 roku.

Nałęczów - wiadomości, artykuły, zdjęcia, forum
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ju
sonka
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ju
ju (30 lipca 2011 o 18:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LENARTOWICZ

Rewizja policji w mieszkaniu
towarzysza Jerzego Lenartowicza komucha z PZPR-u

www.lenartowicz-pzpr.cba.pl

Uprzejmie informuję, że pan Jerzy Lenartowicz i pani Małgorzata Górska- Lenartowicz to najbliżsi w Puławach najbliżsi współpracownicy dla poseła Prawa i Sprawiedliwosci pana Jarosława Żaczka. Poseł Jarosław Żaczek ma w Puławach Biuro Poselskie PiS na ul. 3 Maja (w Domu Rzemiosła). Asystentem społecznym w tym biurze jest pani Małgorzata Górska Lenartowicz.

Małgorzata Górska Lenartowicz, Jerzy Lenartowicz oraz Józef Sidoruk są to osoby które w latach 1990-2010 zajmowały sie kierowaniem zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa ta w latach 1990-2010 sfałszowała od 50 tys do 100 tys podpisów na listach różnych komitetów wyborczych. Fałszowano podpisy zarówno dla komitetów ze skrajnej lewicy i skrajnej prawicy. Przestępcy czerpali z tego tytułu korzysci materialne.

W mieszkaniu tych osób policja przeprowadziła rewizję w poszukiwaniu dowodów na przestępczą działalnosć w latach 1990-2010 związaną z wykradaniem danych osobowych oraz komercyjnym fałszowaniem podpisów dla różnych komitetów wyborczych będę systematycznie przekazywał mediom oraz wszystkim posłom na Sejm RP, ze wszystkich Klubów i Kół poselskich.

Mam nadzieję, że moja działalnosć pomoże w oczyszczeniu sceny wyborczej z różnego typu szumowin społecznych i osób jakie dopusciły się przestępstw przeciwko wyborom oraz przeciwko Polskiemu Państwu.

Uprzejmie informuję, że Poseł Jarosław Żaczek od wrzesnia 2006 wielokrotnie informowany był o fakcie, że wobec Jego najbliżsych współpracowników policja i prokuratura prowadzi dochodzenie o czyny kryminalne. Posłowi Jarosławowi Żaczkowi fakt ten wcale nie przeszkadzał w tym aby osoby te prowadziły w Jego imieniu działalnosć pod szyldem Prawa i Sprawiedliwosci.

A co na to partia która na swoje sztandary wypisała szczytne hasło "Prawo i Sprawiedliwosć"?
Rozwiń
sonka
sonka (13 lipca 2011 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No w Nałęczowie jest kilka rzeczy do zrobienia. Bardzo ładne miasteczko, jak dla mnie dużo bardziej urokliwe niż Kazimierz Dolny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!