Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 listopada 2014 r.
12:35
Edytuj ten wpis

Nałęczów, Żyrzyn, Wąwolnica. Ostro przed ostateczną rozgrywką

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 2 A A

W trzech gminach powiatu puławskiego wybory nie zostały jeszcze rozstrzygnięte. Kampanie przed II turą w Nałęczowie, Wąwolnicy i Żyrzynie nie zawsze były spokojne. Kandydaci na burmistrza Nałęczowa spotkali się nawet w sądzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nałęczów

W pierwszej turze wyborów na burmistrza Nałęczowa Andrzej Ćwiek uzyskał 44,17 proc. głosów, a startujący z komitetu Jutro Nałęczów Andrzej Mazierski 42,17 proc. Przed drugą turą między kandydatami do fotela burmistrza doszło do procesu. Andrzej Mazierski pozwał obecnego burmistrza Andrzeja Ćwieka za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na jego temat. Chodzi o ulotkę, jaką pod koniec ubiegłego tygodnia zaczął kolportować Komitet Wyborczy Wyborców Miasto i Gmina, którego kandydatem jest Ćwiek. Zawarte są w nim informacje o tym, że Mazierski mówił nieprawdę o swojej karierze w spółkach oraz o swoim wykształceniu biznesowym, a także, że nie jest uważany za społecznika i nie cieszy się poważaniem w swoim miejscu zamieszkania. Materiał był rozdawany mieszkańcom razem z reklamami wyborczymi obecnego burmistrza. Mazierski domagał się, by sąd zakazał jego rywalowi rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Chciał także sprostowania w lokalnych mediach.

W środę podczas trwającego blisko cztery godziny procesu Mazierski opowiadał o swojej karierze zawodowej i zdobytym wykształceniu. Z kolei Andrzej Ćwiek tłumaczył, że wielokrotnie w trakcie kampanii wyborczej apelował do kontrkandydata o przedstawienie dokumentów potwierdzających przedstawiane przez niego fakty. Kiedy ich nie otrzymał, zdecydował się na przygotowanie ulotki.

Wynik procesu został ogłoszony następnego dnia. Komitet Wyborczy Wyborców Miasto i Gmina został zobowiązany do zamieszczenia sprostowań w lokalnej prasie i portalach internetowych. Jednocześnie sąd oddalił wniosek Mazierskiego o zapłatę przez kontrkandydata kwoty 10 tys. zł na cel publiczny.
Żyrzyn

W Żyrzynie walka o fotel wójta toczy się pomiędzy obecnie urzędującym wójtem Andrzejem Bujkiem, który uzyskał w I turze 40,18 proc. głosów, a Renatą Kapustą-Kawką, która dostała 24,84 proc. Bujek, który rządzi w Żyrzynie od 1990 r., twierdzi, że przez całą kampanię rywale agresywnie go atakowali. - Pojawiło się sporo niezgodnych z prawdą zarzutów, w internecie jest mnóstwo nieprawdziwych, negatywnych komentarzy. Zastanawiałem się nawet, czy nie zgłosić tego do prokuratury - mówi wójt. Swojej obecnej kontrkandydatce Bujek zarzuca działanie niezgodne z prawem. - Moja oponentka rozdaje ulotkę, na której nie ma nazwy jej komitetu wyborczego, są na to świadkowie. Uznałem, że to nielegalne i wystosowałem pismo do komisji wyborczej.

Na ulotce, którą rozdawała podczas spotkań z mieszkańcami Renata Kapusta-Kawka, znajduje się ranking gmin z całej Polski. Jest to podsumowanie kadencji 2010-2014 opracowane przez firmę Curlis. Analitycy umieścili Żyrzyn na 2457 miejscu. - Ja tego rankingu nie przeprowadziłam, jest on dostępny dla każdego w internecie. Nie zlecałam żadnej firmie wydania tego w formie ulotki, wydrukowałam to na własnej drukarce i nie widzę w tym nic złego - broni się kandydatka. - Jedynym błędem, jaki mógł popełnić mój komitet, było napisanie, że słaby wynik w rankingu to efekt rządów ekipy wójta, ale to jest przecież oczywiste. Przecież poza obecnym wójtem nikt więcej nie sprawował władzy w gminie.

Wąwolnica

Dużo spokojniej kampania przebiega w Wąwolnicy, gdzie w II turze głosowania biorą udział: Waldemar Pietrak (26,76 proc.) oraz Marcin Łaguna (26,66 proc.). Różnica między ich wynikami wyniosła jedynie dwa głosy.

- Do kandydowania pchnęła mnie obecna sytuacja w Wąwolnicy. Uważam, że nasza gmina ma ogromny potencjał, który trzeba wykorzystać - mówi Marcin Łaguna. - Myślę, że mój wynik to przede wszystkim zasługa prowadzenia rozmów z mieszkańcami.

Łaguna kandyduje z Komitetu Wyborczego PiS. Z jego ugrupowania do rady gminy weszły cztery osoby. - Dobrze oceniam skład rady, średnia wieku to 42 lata, biorąc pod uwagę poprzednią kadencję, mamy do czynienia z prawdziwą wymianą pokoleniową - zauważa kandydat.

Jego oponent, Waldemar Pietrak z KWW Budujmy Razem, był już wójtem Wąwolnicy w latach 1999-2010. - Myślę, że to moja praca w poprzednich kadencjach przekonała ludzi, żeby oddali na mnie głos - twierdzi Pietrak. Z jego komitetu radnymi gminy zostały dwie osoby.

(toma)

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium