środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Nauczyciele od prozy życia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 kwietnia 2007, 15:55

Jak ugotować zupę, rozmawiać z dzieckiem, albo gospodarować domowym budżetem. Takich rzeczy będzie się można nauczyć

w ramach zajęć dla rodzin z problemami.

Typowa puławska rodzina z problemami. Ona nie ma pracy, on miał już problemy z prawem. Mieszkają kątem u rodziny i wychowują kilkuletnie dziecko. Nie radzą sobie finansowo. Pieniądze z pomocy społecznej pozwalają na przetrwanie do pierwszego. Ale bez pomocy w zmianie podejścia do życia ani oni, ani tym bardziej ich dziecko nie dadzą sobie rady w dalszym życiu.
Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy puławskiego "Programu wspierania rodzin w ich prawidłowym funkcjonowaniu”. Po długich przygotowaniach pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zabierają się właśnie do jego realizacji.
Najpierw wytypowano 35 rodzin z problemami, w których są dzieci w wieku do 16 lat. - Dla każdej z rodzin opracujemy indywidualny program działania - zapowiada Zofia Zalewska, koordynatorka programu.
W każdym przypadku będą zastosowane inne działania. - Może trudno w to uwierzyć, ale jest wiele osób, które nie radzą sobie choćby z przygotowaniem posiłków. Dla nich zatrudnimy koło gospodyń wiejskich, które po prostu nauczą gotować - opowiada Zalewska.
W innych rodzinach pojawią się psycholodzy i trenerzy, którzy będą uczyć, jak sobie radzić z problemami wychowawczymi. - Podczas takich warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak kształtować relacje między rodzicami a dziećmi, albo jak radzić sobie ze stresem - zdradza Maria Piastowicz, dyrektor MOPS w Puławach.
W rodzinach, w których występują częste konflikty, będą zatrudnieni mediatorzy, którzy postarają się złagodzić napięcia. Inni specjaliści doradzą, jak gospodarować domowym budżetem. Jeszcze inni podpowiedzą, jak znaleźć pracę.
Już w tej chwili część rodzin uzyskuje pomoc w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych. Przykładowo, kiedy samotna matka jest w pracy, pracownik socjalny odbiera za nią dziecko ze szkoły lub przedszkola i opiekuje się nim do jej powrotu.
Jednym z elementów programu są też oczywiście pieniądze. Ale nie ma nic za darmo. Rodzina będzie otrzymywać pomoc finansową, jeśli podpisze kontrakt, w którym zobowiąże się do wykonywania zaleconych czynności.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!