czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Puławy: Nie brakuje pomysłów na plac po dworcu PKS

Dodano: 20 grudnia 2017, 19:16

Zanim projektanci przystąpili do kreślenia autorskich koncepcji zagospodarowania działki w centrum Puław, obejrzeli ją podczas październikowej wizji lokalnej
Zanim projektanci przystąpili do kreślenia autorskich koncepcji zagospodarowania działki w centrum Puław, obejrzeli ją podczas październikowej wizji lokalnej

Do miejskiego konkursu na nową koncepcję zagospodarowania placu po PKS w Puławach nadesłano dwadzieścia prac. Spośród nich wybranych zostanie wkrótce siedem najlepszych. Ich autorzy powalczą o nagrodę główną – 25 tys. złotych.

Zagospodarowanie placu dworca to jedno z najciekawszych, urbanistycznych wyzwań, które stoi przed puławskim samorządem. W wybraniu właściwego sposobu rozwoju tego miejsca mają pomóc specjaliści od architektury i gospodarki przestrzennej. Do ogłoszonego jesienią konkursu na najlepszą koncepcję w wyznaczonym terminie dostarczono do puławskiego ratusza 20 prac. Spośród nich sąd konkursowy wybierze siedem najlepszych, a ich autorzy będą musieli je uszczegółowić i dopracować.

Informacja o tym, kto znajdzie się w tej finałowej siódemce ma być opublikowana przez ratusz jeszcze w grudniu. Nie wiadomo, czy na tym etapie prace zostaną ujawnione. Zdaniem urzędników, dla dobra konkursu i oryginalności proponowanych rozwiązań, lepiej tego nie robić.

– Ich upublicznienie może niekorzystnie wpłynąć na inne koncepcje, wywrzeć na nie niepotrzebny wpływ. Chodzi o zachowanie oryginalności tych pomysłów. Oglądanie pomysłów konkurencji może mieć negatywny wpływ na efekt końcowy – tłumaczy Magdalena Woźniakowska, kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej w magistracie.

Jak wynika z regulaminu, ocenie będą podlegały takie kryteria jak: racjonalność rozwiązań, funkcjonalność, wpisanie w strukturę miasta, integralność kompozycji, sprzyjanie tworzeniu więzi społecznych, racjonalność ekonomiczna, czy możliwość adaptacji do zmiennych potrzeb. Zwycięski projekt, jego twórców oraz laureatów wyróżnień poznamy 10 marca.

Czytaj więcej o: Puławy
Proste
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Proste
Proste (22 grudnia 2017 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dworzec w jednym miejscu. Tylko tyle. Ale dla niektórych aż tyle. Chyba, że wchodzi w rachubę przechwycenie działeczki. Ale to zmienia postać rzeczy.
Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2017 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystkie busy na dworzec
Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2017 o 17:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja też chciałbym busów i autobusów w jednym miejscu.
Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2017 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wstyd na całą Polszę. Takie duże miasto i nie ma dworca! Tzw. władza ciągnie to miasto na dół. Nie wspomnę już o tym, że nie możecie się dogadać w sprawie parku (na dole jest syf i chaszcze), co z muzeum Czartoryskiej? I ta pożal się boze "marina" na 3 łódki. No, tyle, że jest chodnik i wieża to można pospacerować. Co w tym mieście jest? Warto się zatrzymać w drodze do KAzimierza? Bo większość i tak wybierze Janowiec. Szkoda zmarnowanych szans.
Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2017 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miejsce na dworzec autobusowy lepiej na minus1 zrobić, a na minus2 dworzec kolejowy z podziemną odnogą torów na minus3. Wypada też pomyśleć o tunelu kolejowym pod Miastem, co dasie wykonać gdyż linia kolejowa jest obecnie w remoncie. Zakładając drążenie tunelu z odpowiednim rozmachem, można go również wykorzystać jako pierwszą pulawską linię metra, która swój początek miałaby np na osiedlu Górna-Kolejowa, a koniec na Zakładach Azotowych. Pozwoliłoby to jednocześnie rozwiązać istotne problemy komunikacyjne w Mieście i poprawić komfort życia mieszkańców. Puławskie Metro można byłoby z czasem rozbudowywać, dodać stację Nowa Hala Sportowa, Stadion, Urząd Miasta, czy Starostwo - w przypadku decyzji o dążeniu kolejnej linii pod Wisłą możliwa jest również stacja Marina. Natomiast jeżeli Władze Miasta zdecydowałyby o drążeniu drugiej linii wzdłuż Wisły, można też pomyśleć o stacjach Kazimierz Dolny, Włostowice, a nawet Wólka Gołębska, gdzie planowany jest kolejny port rzeczny. Powstała podziemna infrastruktura mogłaby być też pomyślana i wykorzystywana jako system schronów na wypadek ewentualnych konfliktów i innych zagrożeń, co zwiększyłoby jednocześnie poczucie bezpieczeństwa i dobrostanu wśród Puławian. Wystarczy mieć wizję i podejmować stawiane przez rzeczywistość wyzwania w sposób niezachowawczy i z odpowiednim rozmachem, a mentorskie podejście Władz Miasta sprawi, że wszystko stanie się możliwe...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!