Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 marca 2006 r.
19:13
Edytuj ten wpis

Nie my jedni puławianie

0 0 A A

Całe Puławy to zaledwie dwa budynki. Do najbliższej miejscowości trzeba jechać trzy kilometry leśną drogą. Trudno uwierzyć? A jednak to prawda! Bo w Polsce są jeszcze trzy miejscowości, które nazywają się dokładnie tak, jak nasze Puławy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W zimie jesteśmy odcięci od świata. Gdybym nie miał samochodu terenowego i ciągnika, to nie dojechałbym do sklepu - mówi Zbigniew Giłka, sołtys Puław w gminie Polanów w powiecie koszalińskim (województwo zachodniopomorskie).

Dwa domy i już

Całe Puławy w gminie Polanów to… dwa domy. Jeden z nich to leśniczówka. Mieszka w niej sołtys Giłka - jednocześnie leśniczy. Puławy trudno znaleźć na mapie. Łatwiej znaleźć Sarnią Górę, bo tak to miejsce nazywało się 25 lat temu.
- Bo naprzeciwko mojego domu jest wzgórze, na którym bardzo często można zobaczyć sarny - tłumaczy Zbigniew Giłka.
Sarnia Góra stała się Puławami na początku lat osiemdziesiątych. Dlaczego? Tego sołtys nie pamięta, bo zamieszkał tu dopiero w 1988 roku. Natomiast jeszcze wcześniej, Sarnia Góra nosiła nazwę Ameryka i tak ją kojarzą starsi mieszkańcy okolicznych miejscowości.
- Okolica jest niezwykle malownicza, na trasie do Koszalina jest sporo jezior. To poniemieckie stawy. Zachowały się też poniemieckie zabudowania. Mój dom, dodam, że najmłodszy w okolicy, został wybudowany w 1939 roku . Natomiast w pobliskim Ryszewku jest piękny przypałacowy park - opowiada sołtys Giłka.
Nasze Puławy kojarzą się sołtysowi z Zakładami Azotowymi, ale nigdy tu nie był. Pamięta tylko, że mijał drogowskaz na Puławy, jak jechał do Warszawy.

Puławy z wyciągiem

- Jak przyjeżdżają od was ludzie na narty, to żartują od razu, że chcą zniżki, bo krajanie, też z Puław - śmieje się Daniel Bruzda, sołtys Puław w gminie Rymanów w powiecie krośnieńskim (województwo podkarpackie).
Puławy leżą u podnóża Beskidu Niskiego, nad Wisłokiem. Jest tu wyciąg narciarski.
- W tygodniu przyjeżdża niewielu turystów, ale w weekendy to tu mamy narciarzy zatrzęsienie - dodaje sołtys Bruzda.
W Puławach mieszka około 140 osób. Ludzie utrzymują się z rolnictwa i agroturystyki. Na wypoczynek do Puław chętnie przyjeżdżają Słowacy i Niemcy. W sołectwie puławskim są też dwie stadniny koni, które specjalizują się w hodowli hucułów i angloarabów.
Nieopodal miejscowości jest też hodowla bydła szkockiego.
Droga, która biegnie od strony Rymanowa, kończy się w Puławach. A raczej, jak podkreśla sołtys Bruzda, to w Puławach się zaczyna.
- Narzekają tu często ludzie, że Puławy to koniec świata, bo drogi dalej nie ma. A ja im mówię: ludzie, przecież to właśnie tutaj świat się zaczyna, to nie gadajcie, że się kończy! - śmieje się Daniel Bruzda.

Leszcze wzięły Puławy

- Puław to w zasadzie już nie ma. Kiedyś był podział na Puławy i Leszcze, teraz Puławy stały się częścią Leszczy. Tylko jak ksiądz chodzi po kolędzie to nas dzieli na Puławy i na Leszcze - mówi Krystyna Kacprzak, sołtys Leszczy w gminie Kłodawa w powiecie kolskim (województwo wielkopolskie).
Pani sołtys mieszka tam od 28 lat, przeprowadziła się z pobliskiej wsi. O tym, skąd wzięła się nazwa miejscowości, słyszała od starszych mieszkańców.
- Bo to było tak, że połowa wsi była dziedzica, co się Puławski nazywał, a druga połowa to była Leszczyńskiego, no i stąd te Puławy i Leszcze - tłumaczy Krystyna Kacprzak.
Sołtys narzeka, że w okolicy jest duże bezrobocie. Ludzie żyją głównie z rolnictwa.
- Wieś nie jest bogata, choć jest kilka pięknych gospodarstw. Ale kiedy ostatnio mieliśmy zebranie wiejskie, to ludzie narzekali, że ciężko jest. Bo wie pani, ceny żywca na łeb na szyję spadły, pszenicy to samo i za co tu żyć - zastanawia się sołtys Kacprzak.
Dawniej ludzie uprawiali tu głównie mak, buraki i ziemniaki. Teraz nie ma na to popytu, prawie wszyscy przerzucili się na zboże. Do tego hodują trzodę chlewną. Sołtys narzeka też, że dużo młodych z okolicy wyjeżdża.
- Ja mam jedyną córkę, która już pięć lat temu wyjechała do Londynu. A ci, co zostali, to co mają robić, jak pracy nie ma? A stoją pod sklepem i tyle - kończy smutno Krystyna Kacprzak.
Monika
Połowska

Pozostałe informacje

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium