niedziela, 18 lutego 2018 r.

Puławy

Nie my jedni puławianie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2006, 19:13

Całe Puławy to zaledwie dwa budynki. Do najbliższej miejscowości trzeba jechać trzy kilometry leśną drogą. Trudno uwierzyć? A jednak to prawda! Bo w Polsce są jeszcze trzy miejscowości, które nazywają się dokładnie tak, jak nasze Puławy

- W zimie jesteśmy odcięci od świata. Gdybym nie miał samochodu terenowego i ciągnika, to nie dojechałbym do sklepu - mówi Zbigniew Giłka, sołtys Puław w gminie Polanów w powiecie koszalińskim (województwo zachodniopomorskie).

Dwa domy i już

Całe Puławy w gminie Polanów to… dwa domy. Jeden z nich to leśniczówka. Mieszka w niej sołtys Giłka - jednocześnie leśniczy. Puławy trudno znaleźć na mapie. Łatwiej znaleźć Sarnią Górę, bo tak to miejsce nazywało się 25 lat temu.
- Bo naprzeciwko mojego domu jest wzgórze, na którym bardzo często można zobaczyć sarny - tłumaczy Zbigniew Giłka.
Sarnia Góra stała się Puławami na początku lat osiemdziesiątych. Dlaczego? Tego sołtys nie pamięta, bo zamieszkał tu dopiero w 1988 roku. Natomiast jeszcze wcześniej, Sarnia Góra nosiła nazwę Ameryka i tak ją kojarzą starsi mieszkańcy okolicznych miejscowości.
- Okolica jest niezwykle malownicza, na trasie do Koszalina jest sporo jezior. To poniemieckie stawy. Zachowały się też poniemieckie zabudowania. Mój dom, dodam, że najmłodszy w okolicy, został wybudowany w 1939 roku . Natomiast w pobliskim Ryszewku jest piękny przypałacowy park - opowiada sołtys Giłka.
Nasze Puławy kojarzą się sołtysowi z Zakładami Azotowymi, ale nigdy tu nie był. Pamięta tylko, że mijał drogowskaz na Puławy, jak jechał do Warszawy.

Puławy z wyciągiem

- Jak przyjeżdżają od was ludzie na narty, to żartują od razu, że chcą zniżki, bo krajanie, też z Puław - śmieje się Daniel Bruzda, sołtys Puław w gminie Rymanów w powiecie krośnieńskim (województwo podkarpackie).
Puławy leżą u podnóża Beskidu Niskiego, nad Wisłokiem. Jest tu wyciąg narciarski.
- W tygodniu przyjeżdża niewielu turystów, ale w weekendy to tu mamy narciarzy zatrzęsienie - dodaje sołtys Bruzda.
W Puławach mieszka około 140 osób. Ludzie utrzymują się z rolnictwa i agroturystyki. Na wypoczynek do Puław chętnie przyjeżdżają Słowacy i Niemcy. W sołectwie puławskim są też dwie stadniny koni, które specjalizują się w hodowli hucułów i angloarabów.
Nieopodal miejscowości jest też hodowla bydła szkockiego.
Droga, która biegnie od strony Rymanowa, kończy się w Puławach. A raczej, jak podkreśla sołtys Bruzda, to w Puławach się zaczyna.
- Narzekają tu często ludzie, że Puławy to koniec świata, bo drogi dalej nie ma. A ja im mówię: ludzie, przecież to właśnie tutaj świat się zaczyna, to nie gadajcie, że się kończy! - śmieje się Daniel Bruzda.

Leszcze wzięły Puławy

- Puław to w zasadzie już nie ma. Kiedyś był podział na Puławy i Leszcze, teraz Puławy stały się częścią Leszczy. Tylko jak ksiądz chodzi po kolędzie to nas dzieli na Puławy i na Leszcze - mówi Krystyna Kacprzak, sołtys Leszczy w gminie Kłodawa w powiecie kolskim (województwo wielkopolskie).
Pani sołtys mieszka tam od 28 lat, przeprowadziła się z pobliskiej wsi. O tym, skąd wzięła się nazwa miejscowości, słyszała od starszych mieszkańców.
- Bo to było tak, że połowa wsi była dziedzica, co się Puławski nazywał, a druga połowa to była Leszczyńskiego, no i stąd te Puławy i Leszcze - tłumaczy Krystyna Kacprzak.
Sołtys narzeka, że w okolicy jest duże bezrobocie. Ludzie żyją głównie z rolnictwa.
- Wieś nie jest bogata, choć jest kilka pięknych gospodarstw. Ale kiedy ostatnio mieliśmy zebranie wiejskie, to ludzie narzekali, że ciężko jest. Bo wie pani, ceny żywca na łeb na szyję spadły, pszenicy to samo i za co tu żyć - zastanawia się sołtys Kacprzak.
Dawniej ludzie uprawiali tu głównie mak, buraki i ziemniaki. Teraz nie ma na to popytu, prawie wszyscy przerzucili się na zboże. Do tego hodują trzodę chlewną. Sołtys narzeka też, że dużo młodych z okolicy wyjeżdża.
- Ja mam jedyną córkę, która już pięć lat temu wyjechała do Londynu. A ci, co zostali, to co mają robić, jak pracy nie ma? A stoją pod sklepem i tyle - kończy smutno Krystyna Kacprzak.
Monika
Połowska
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!