środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Nie wymigujcie się i nam pomóżcie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2007, 20:05

Głuchoniemi zwrócili się do lokalnej telewizji z prośbą o tłumaczenie cotygodniowych informacji na język migowy.

Problemem jest koszt takiego tłumaczenia. Sprawą zainteresowali się już jednak miejscy urzędnicy.

Informacje Puławskie to program lokalnej telewizji kablowej. Ukazujące się co tydzień wiadomości są bardzo popularne, gdyż docierają aż do 14,5 tys. mieszkań, co stanowi zdecydowaną większość miasta.
W grudniu ubiegłego roku przy okazji przygotowywania materiału nt. szkoleń z języka migowego dla miejskich urzędników, dziennikarze stacji wpadli na pomysł przetłumaczenia na migi całych wiadomości. Zrobili to dzięki zaprzyjaźnionej tłumaczce.
- Okazało się, że nie jest to takie proste. Przetłumaczenie trzyminutowej informacji zajmowało około dwóch godzin - mówi Piotr Kawka, właściciel TVK Puławy.
W Puławach jest ok. 300 osób niesłyszących. Program tak im się spodobał, że za pośrednictwem lokalnej organizacji, skupiającej osoby głuche i niedosłyszące, napisali prośbę o stałą emisję programu w języku migowym.
- Byli bardzo zadowoleni. Stwierdzili, że tłumaczenie powinno pozostać na zawsze - relacjonuje Zofia Karlińska, która prowadzi w Puławach Terenowy Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących.

Właściciel stacji bardzo chętnie podjąłby się tłumaczenia programu. - Niestety, nas na to nie stać. Za usługi tłumacza, który przychodziłby do nas na stałe, trzeba zapłacić. A my nie dostajemy żadnych dotacji - mówi Piotr Kawka.
Łatwiejsze w uruchomieniu i tańsze napisy nie rozwiążą problemu wszystkich głuchoniemych. - Są wśród nich także osoby, które, niestety, nie umieją czytać. Za to każdy rozumie język migowy - mówi Zofia Karlińska.
Sprawą zainteresowaliśmy miejskich urzędników. - Musimy sprawdzić, czy w ogóle moglibyśmy wspomagać taką inicjatywę. Ale pomysł jest na pewno interesujący - uważa Anna Maj, pełnomocnik prezydenta Puław ds. organizacji pozarządowych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!