sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Nielegalny dom opieki w Puławach. Kuria ostrzega przed zakonnikami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2014, 07:00

Bracia joannici szukają pensjonariuszy do domu seniora w Puławach. Mimo że nie mają żadnych pozwoleń na prowadzenie tego rodzaju działalności. Przed tajemniczym zakonem przestrzega też kuria.

Ul. Rybacka w Puławach. Przez wjazdem na teren byłego hostelu PTTK duży szyld "Zakonny Dom Seniora i Opieki dla Dorosłych Betania”. Wchodzimy na teren ogrodzonej posesji. Z budynku wychodzi mężczyzna i kieruje nas do środka. Tam jest człowiek w habicie. Nie chce udzielać żadnych informacji mediom. Odsyła nas na stronę internetową joannitów, a kiedy chcę coś zanotować głośno protestuje.

Na stronie czytamy m.in. że w Polsce funkcjonuje kilka rektoratów, m.in. "prężnie działający” lubelski z siedzibą w Puławach (liczy 78 osób). - Zakon nasz posiada zakonne domy seniora i opieki dla dorosłych w Puławach i Kazimierzu Dolnym, którymi opiekują się bracia i siostry z Rektoratu Lubelskiego - czytamy dalej.

Lubelska kuria zaleca ostrożność w kontaktach z zakonem. Niedawno w puławskich parafiach był odczytany komunikat. "Grupa ta nie pozostaje w łączności z Kościołem katolickim (...). Nieprawdą jest, że wspólnota ta podlega papieżowi. Bezprawnie posługuje się także herbem katolickiego Zakonu Bożogrobowców” - napisał ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Jak ustaliliśmy, wojewoda nie wydał zakonowi zgody na prowadzenie domu opieki, ani w Puławach, ani w Kazimierzu Dolnym. - Mieliśmy tylko telefoniczny sygnał, że chcą wystąpić z takim wnioskiem. Dotyczył on Puław. Jednak do tej pory nic do urzędu nie wpłynęło - informuje Marcin Bielesz, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. - W tej chwili osoby te nie mają żadnego prawa opiekować się osobami starszymi - podkreśla.

Zadzwoniliśmy do zakonników, podając się za osobę zainteresowaną ich ofertą. - Jeszcze żaden pensjonariusz w domu nie mieszka - usłyszeliśmy od brata, który odebrał telefon. - Dom planowaliśmy otworzyć 10 lipca, mieliśmy mieć ok. 10 osób. Ale nikt nie chce być pierwszy i trochę się to przeciąga.

- Rzeczywiście nic się tam nie dzieje - potwierdza lek. med. Tadeusz Jankowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Puławach.

Inspektorzy sanepidu byli na miejscu w ubiegłym tygodniu. - Nikt się do tego domu opieki nie przyznaje. Może na razie szukają klientów? - zastanawia się dyrektor PSSE w Puławach. I zapowiada, że dziś albo jutro pracownicy stacji udadzą się na ul. Rybacką po raz kolejny.

Sprawą zainteresowali się również śledczy. - Zweryfikujemy te wszystkie informacje - zapowiada Dariusz Lenard, prokurator rejonowy w Puławach.

Na nasze pytania do prowincjała o. dr Leonarda L. Z. Kokosy, odpowiedział jego sekretarz - brat Krystian.

- Kuria zaatakowała nas jak robi to w przypadku każdej nowej organizacji. Nie wie, nie zna, ale przestrzega! - napisał sekretarz. - Potraktowała nas jak konkurentów, którzy chcą wydrzeć którejś z parafii puławskich wiernych. Nie mamy takich zamiarów. Chcemy pomagać ludziom. Do tego jesteśmy powołani.
  Edytuj ten wpis
Andyg
epic
g
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andyg
Andyg (25 stycznia 2015 o 23:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pani Agnieszko Antoń. Kuria nie ostrzegala tylko "zaleca ostroznosc" i nie zabrania owym panom prowadzic domu opieki. Niechze Pani laskawie zmieni informatorow, bo az wstyd. Wyglada na to, ze cala reszta faktow nie ma dla Pani znaczenia. Uwiera tylko fakt ze kuria zabrala glos? Faceci sa z kosciola polskokatoluckiego czy jakos tam. Czemu Pani nie pyta przedstawicieli owego kosciola o zdanie?

Problem w tym, że Oni nie są z żadnego kościoła. Sami są Kościołem - dla siebie i tych, których nabierają. Niestety - Pan Prowincjał Generalny, jak się lubi nazywać Lech Kokosa, to oszust, który nie zagrzał nigdzie miejsca na dłużej i przeprowadza się co jakiś czas - bo najogólniej rzecz ujmując pali za sobą mosty gdziekolwiek się nie pojawi. Był już w Warszawie, w Lędzinach, był we Wrocławiu, znów Warszawie, a teraz jest w Puławach.

Ostatnio Lech Kokosa chwalił się stronie internetowej, że Jego "Zakon" działa legalnie bo ma jurysdykcję bp.Kordzika z Kościoła Starokatolickiego w RP i jemu oficjalnie podlega . Szybko jednak ten tekst zniknął ze strony Joannitów, a wśród oficjalnych instytucji i duchownych Kościoła Starokatolickiego (spis dostępny na oficjalnej stronie Kościoła) na próżno szukać ks.Kokosy czy jego Dzieła...

Rozwiń
epic
epic (18 lipca 2014 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Chcemy pomagać ludziom. Do tego jesteśmy powołani."

- OBY.... bo jak to jakieś szacher macher to my się z wami policzymy.....

Rozwiń
g
g (17 lipca 2014 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

oszuści w habitach i tyle

Rozwiń
x
x (17 lipca 2014 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To chyba prostę - osoby prowadzące ten obiekt i stowarzyszenie (?) - tu zwane na ich potrzeby zakonem - w swojej nazwie, statucie, skojarzeniach oznaczeniach odwołują się do zakonów (w tym istniejących Bożogrobowców i Joanitów)-  które w swojej znakomitej większości są związane z KRK - który z koleli cieszy się zaufaniem swoich wiernych, również w zakresie posługi zakonów w szpitalach i domach opieki. (to chyba pozytywne zjawisko - posługa - zaufanie - ale może niektóych boleć)

Zatem Kuria - mówi tylko że nie są to ludzie z KRK a nawet jak się okazuje nie są to ludzie z KPK - ich Szef został z tego Kościoła wydalony do stanu świeckigo. Dlaczego zatem "odprawia" mszę w korzysta z ksiąg liturgicznych, chodzi w ornacie i nazywa swój zakon katolickim, pokazuje w kościołach KRK ... ? Trudno czy łatwo dociec ?

Więc jesli ktoś chciałby tam starość zamieszkać - dobrze aby wiedział, że ci "ksieża" nie udzielą mu sakramentu chorych czy wiatyku (to message dla członków KRK) - dla jedych tylko tyle a dla innych AŻ tyle.

Rozwiń
Ciekawy
Ciekawy (17 lipca 2014 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Agnieszko Antoń. Kuria nie ostrzegala tylko "zaleca ostroznosc" i nie zabrania owym panom prowadzic domu opieki. Niechze Pani laskawie zmieni informatorow, bo az wstyd. Wyglada na to, ze cala reszta faktow nie ma dla Pani znaczenia. Uwiera tylko fakt ze kuria zabrala glos? Faceci sa z kosciola polskokatoluckiego czy jakos tam. Czemu Pani nie pyta przedstawicieli owego kosciola o zdanie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!