środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Niepełnosprawni zamieszkali razem. Przez to dostają mniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2013, 21:36

MOPS w Puławach tłumaczy, że zmiana wysokości zasiłków nastąpiła na podstawie przepisów Ustawy o pom
MOPS w Puławach tłumaczy, że zmiana wysokości zasiłków nastąpiła na podstawie przepisów Ustawy o pom

Dwie niepełnosprawne osoby zdecydowały, że zamieszkają razem. – Teraz dostajemy mniejsze zasiłki – skarży się nasz Czytelnik.

Pan Marek i pani Danuta (nazwiska do wiadomości redakcji) pobierają zasiłki stałe. Oba, wliczając w to dodatek mieszkaniowy pana Marka, przekraczały 400 zł.

Latem ubiegłego roku para zdecydowała się zamieszkać razem. Pan Marek zapytał w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, jak w tej sytuacji zmienią się zasiłki. – Dowiedziałem się, że z naszych zasiłków potrącony zostanie dodatek mieszkaniowy, domyślałem się, że np. po połowie. Doszliśmy do wniosku, że skromnie to skromnie, ale da się przeżyć – tłumaczy pan Marek.

Po pewnym czasie parę spotkała przykra niespodzianka. – Od października ubiegłego roku razem otrzymujemy niespełna o 98 zł więcej niż dostawałbym, gdybym nadal mieszkał sam. Jest to moim zdaniem czysta kpina – uważa pan Marek. – Rozumiem, że takie mogą być przepisy, ale chodzi mi o to, że w MOPS nie dostałem rzetelnej informacji.

Pan Marek zaczął się odwoływać od decyzji w sprawie nowej wysokości zasiłków. Ostatecznie, sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie.

MOPS w Puławach tłumaczy, że zmiana wysokości zasiłków nastąpiła na podstawie przepisów Ustawy o pomocy społecznej i para była o tym informowana.

Jeden z artykułów tej ustawy mówi, że decyzję administracyjną (a więc m.in. wysokość zasiłku) można zmienić bez zgody zainteresowanej osoby. Wystarczy, że zmieniła się np. jej sytuacja osobista. Zdaniem MOPS, właśnie to miało miejsce w przypadku pani Danuty i pana Marka.

Inne kryterium dochodowe służące wyliczaniu wysokości zasiłku obowiązuje dla osób samotnych, a inne dla rodzin. Przy tym za rodzinę uznaje się nie tylko osoby spokrewnione, ale także te, które są w związku, razem mieszkają i gospodarują. – W związku z takimi zapisami ustawy faktycznie osoby samotne, nieposiadające dochodu, otrzymują wyższe zasiłki stałe (maksymalnie 529 zł) niż osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym, bez żadnych dochodów (maksymalnie 456 zł) – tłumaczy Maria Piastowicz, dyrektor MOPS w Puławach. – Wysokość zasiłku pomniejszana jest o posiadane dochody: w przypadku osoby samotnej o dochody własne, a w przypadku osób w rodzinie odpowiednio o dochód przypadający na członka tej rodziny i z taką sytuacją mamy do czynienia w sprawie pana Marka.

Jak zaznacza MOPS, para oprócz zasiłków stałych dostaje też zasiłki celowe na żywność, odzież oraz na opłaty mieszkaniowe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Waldi
wyborca
lokator
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Waldi
Waldi (18 stycznia 2013 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Och jak mnie irytuje taka postawa innych niepełnosprawnych (piszę "innych" bo sam się do tyej grupy zaliczam). Tylko daj i daj... zły rząd, zły kraj, zły świat!! Przecież z treści wynika, że dostali więcej niż gdy mieszkali osobno... Niektórzy ze swej niepełnosprawności robią niezły biznes: dodatki, zasiłki, dofinansowanie do samochodu, do komputera, do remontu... - pewnie, to wszystko jest potrzebne i w wielu przypadkach stanowi ogromną pomoc, ale nie uczy to samodzielności i zaradności tylko umacnia bierność i postawę roszczeniową.
Rozwiń
wyborca
wyborca (18 stycznia 2013 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='irena' timestamp='1358457177' post='721970']
niech jeden z drugim jaśnie opan posel ,autorzy tej ustawy przeżyją za te pieniądze.W Polsce jeden skandal goni drugi,sobie nie żałują i jeszcze narzekają.I tacy menele bo inaczej nie można nazwać naszych rządzących chcą przyrostu naturalnego
[/quote]
To prawda.Ale do kogo masz pretensje?Przecież ktoś na tych (p)osłow głosował (lub wogóle olał wybory).
Ja otwarcie przyznam,że też pomyliłem się co do parlamentarzysty i oddałem niewłaciwie głos.Teraz będę bardziej uważny
Rozwiń
lokator
lokator (18 stycznia 2013 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie bardzo rozumiem o co ten szum.Gdyby mieszkali osobno-każde by dostawało dodatek mieszkaniowy.Zamieszkali razem czyli w jednym mieszkaniu,dlaczego mnają otrzymywać dodatek na drugie mieszkanie?
Rozwiń
irena
irena (17 stycznia 2013 o 22:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech jeden z drugim jaśnie opan posel ,autorzy tej ustawy przeżyją za te pieniądze.W Polsce jeden skandal goni drugi,sobie nie żałują i jeszcze narzekają.I tacy menele bo inaczej nie można nazwać naszych rządzących chcą przyrostu naturalnego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!