niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

NIK: Zbyt duży hałas w uzdrowiskach w Nałęczowie i Krasnobrodzie

Dodano: 27 stycznia 2017, 09:35

Kuracjusze i turyści odwiedzający Nałęczów muszą się przygotować na zwiększony poziom hałasu
Kuracjusze i turyści odwiedzający Nałęczów muszą się przygotować na zwiększony poziom hałasu

Nałęczów i Krasnobród mają największy problem z hałasem w porównaniu do innych miejscowości uzdrowiskowych – wynika z najnowszej kontroli NIK. – Nie można karcić uzdrowisk za rzeczy, na które nie mają wpływu – odpowiada burmistrz Nałęczowa

Jak wynika z danych NIK, dopuszczalny poziom hałasu przekroczyło 10 z 11 kontrolowanych uzdrowisk w Polsce. W województwie lubelskim przekroczenia były najwyższe – o 42 proc. w Nałęczowie i o 40 proc. w Krasnobrodzie.

To wyniki pomiarów w dzień. W nocy w obu miejscowościach poziom hałasu mieścił się w dopuszczanych normach. Tymczasem w siedmiu innych uzdrowiskach było odwrotnie. Znaczne przekroczenia zanotowano w nocy. Najwyższe było w Kołobrzegu – o 29 proc.

– Nie można rozliczać uzdrowisk za rzeczy, na które nie mają wpływu. A w naszym przypadku za znaczne przekroczenia norm dotyczących hałasu ma wpływ to, że przez środek miasteczka przechodzi jedna z najbardziej ruchliwych dróg wojewódzkich – tłumaczy Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa i dodaje: Największy ruch jest w weekendy, kiedy przyjeżdża do nas najwięcej turystów. Ministerstwo Zdrowia nie może nam jednak zarzucić, że nic w tej sprawie nie robimy. Ograniczyliśmy już ruch samochodów ciężarowych. Teraz chcemy ograniczyć w centrum ruch dla aut osobowych i parkowanie.

Czy gmina monitoruje na bieżąco stan hałasu? – Nie ma to najmniejszego sensu, bo przecież drogi nie usuniemy. Jedynym ratunkiem jest dla nas obwodnica. Jest już gotowa decyzja środowiskowa. To inwestycja przewidziana do realizacji przez urząd wojewódzki na lata 2019–2020 – mówi Ćwiek. –

Problem polega na tym, że uzdrowiska się kontroluje, ale nie ma kompleksowego narodowego programu ochrony miejscowości uzdrowiskowych, który jest koniecznością. Ministerstwo Zdrowia powinno o to zadbać.

Podobny problem ma Krasnobród. – W naszym przypadku jest to droga powiatowa. Wjazd do Krasnobrodu od strony Zamościa biegnie niestety wzdłuż sanatorium – mówi Kazimierz Misztal, burmistrz miasteczka. – Były kiedyś plany budowy obwodnicy, ale nic z tego nie wyszło. W najbliższym czasie chcemy jednak zmniejszyć poziom hałasu m.in. poprzez remont nawierzchni drogi powiatowej. W tym momencie jest ona w fatalnym stanie, co na pewno zwiększa hałas.
Remont drogi ma ruszyć jeszcze w tym roku. Gmina chce też stworzyć naturalną barierę. – Planujemy nasadzenia wzdłuż drogi, które wytłumią hałas – tłumaczy Misztal. – Mamy nadzieję, że ten projekt również zaczniemy realizować jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej o: Nałęczów uzdrowisko
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech zlikwiduja ta dziure naleczowska. Bedzie spokojniej i dziadki nie beda lazily jak slimaki.
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A na dodatek kawki i gawrony kraczące w parku nad głowami kuracjuszy to jakiś koszmar.
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 00:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Nie można rozliczać uzdrowisk za rzeczy, na które nie mają wpływu" co za bezsensowne tłumaczenie :D równie dobrze zróbmy uzdrowisko pod samą fabryką :V
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to dlaczego jeszcze jeżdżą po parku do basenu
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jedna z najbardziej ruchliwych dróg wojewódzkich ?!!! Litości przecież na tygodniu ruch wręcz lokalny a swoją drogą zapraszam na inne trasy wojewódzkie np do Łęcznej
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!