Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 sierpnia 2016 r.
15:28

Niższe zyski puławskich Azotów. Przez niższe ceny nawozów

1 14 A A

To nie był najlepszy kwartał w historii Zakładów Azotowych „Puławy”. Spadające ceny surowców nie wystarczyły do zachowania poziomu zysków osiągniętych przed rokiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Grupa Azoty w środę zaprezentowała podsumowanie pierwszej połowy tego roku. Wynika z niego, że przychody oraz zyski Zakładów Azotowych „Puławy” spadły. W ujęciu kwartalnym o 29 mln zł, a w półrocznym o 42 mln zł. W pierwszej połowie bieżącego roku zakłady zarobiły na czysto 227 mln złotych (wobec 269 przed rokiem). W drugim kwartale ich zysk wyniósł 66 mln (wobec 95 mln zł przed rokiem). Spadły także przychody ze sprzedaży (o 39 mln zł w ujęciu kwartalnym oraz o 158 mln zł w ujęciu półrocznym) i to mimo wzrostu ich całkowitego wolumenu. Podobny, spadkowy trend odnotowała cała Grupa Azoty, której przychody w drugim kwartale bieżącego roku spadły o 118 mln złotych, osiągając ledwie 2158 mln złotych.

Kluczowym powodem słabszych wyników Zakładów Azotowych „Puławy” i całej Grupy Azoty jest spadek cen nawozów, produktów chemicznych (m.in. kaprolaktamu) oraz wzrost kosztów sprzedaży, czy wartości wynagrodzeń (wypłaty odpraw dla poprzedniego zarządu). W sumie zadłużenie ZAP w skali półrocza wzrosło do analogicznego okresu przed rokiem o 183 mln złotych.

Są także pozytywne informacje. Wzrosła wartość aktywów oraz kapitału puławskich zakładów, a tempo prowadzonych (i zapowiadanych) inwestycji nie spada. Na razie więcej od Puław wydają pozostałe spółki Grupy Azoty. I tak na pierwszym miejscu pod tym względem w pierwszej połowie roku znalazł się Tarnów (113 mln zł), a na pozostałych Kędzierzyn (76 mln zł) i Police (52 mln zł). Puławskie zakłady na inwestycje wydały w tym czasie 13 mln zł (początek budowy linii do granulacji mechanicznej nawozów), ale to dopiero przedsmak poważnych przedsięwzięć w firmie.

Sama elektrownia, jeśli powstanie, będzie warta ponad 1,1 mld złotych. Wśród pozytywów znajdują się także obiecujące prognozy mówiące o zbliżającym się wzroście popytu m.in. na nawozy wieloskładnikowe i melaminę. Zdaniem prezesa Grupy Azoty, Mariusza Bobera, opublikowane wyniki są dowodem na stabilną kondyncję finansową wszystkich spółek Grupy Azoty.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 12:49
Nie chodzi o ceny nawozów tylko raczej o remonty instalacji, które przeważnie przypadają na okres letni...
Avatar
gość / 29 sierpnia 2016 o 18:38
kłamstwo! poprzedni zarząd nie dostał żadnych odpraw!
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 16:20
nie wiem czemu to zdziwienie dotyczące elektrowni? przecież pis przed wyborami jasno mówił co będzie robił z elektrownią, szacowna posłanka coś tam coś tam występowała razem z pewnym przewodniczącym przed bramą azotów i określała priorytety, teraz realizują obietnice
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 07:09
Najpierw miała być pewna i szumna budowa (elekrowni) - a teraz piszecie "jesli powstanie"....
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2016 o 15:40
Dzieci kiedyś mówiły kto się przezywa ten się sam tak nazywa. To do intelygenta.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2016 o 07:15
Prosze czytac uwaznie debile artykulu a potem wyciagac wnioski
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 o 12:06
Pół roku zarządzania PiS... Pięknie! A ile zarobił Tarnów, że tyle wydaje? Geniusze! Gaz tańszy, czyli koszty mniejsze, sprzedaż rośnie, wydatkii na inwestycje małe, a dochody spadają... Krótko mówiąc nowa władza bezczelnie kradnie.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 21:01
Z Puław of course
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 20:12
Ciekawe skąd Tarnów ma kasę na inwestycje
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 19:27
Słabiutko, a przecież euro i dolar wyższe, słabiutko.
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 12:49
Nie chodzi o ceny nawozów tylko raczej o remonty instalacji, które przeważnie przypadają na okres letni...
Avatar
gość / 29 sierpnia 2016 o 18:38
kłamstwo! poprzedni zarząd nie dostał żadnych odpraw!
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 16:20
nie wiem czemu to zdziwienie dotyczące elektrowni? przecież pis przed wyborami jasno mówił co będzie robił z elektrownią, szacowna posłanka coś tam coś tam występowała razem z pewnym przewodniczącym przed bramą azotów i określała priorytety, teraz realizują obietnice
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2016 o 07:09
Najpierw miała być pewna i szumna budowa (elekrowni) - a teraz piszecie "jesli powstanie"....
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2016 o 15:40
Dzieci kiedyś mówiły kto się przezywa ten się sam tak nazywa. To do intelygenta.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2016 o 07:15
Prosze czytac uwaznie debile artykulu a potem wyciagac wnioski
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 o 12:06
Pół roku zarządzania PiS... Pięknie! A ile zarobił Tarnów, że tyle wydaje? Geniusze! Gaz tańszy, czyli koszty mniejsze, sprzedaż rośnie, wydatkii na inwestycje małe, a dochody spadają... Krótko mówiąc nowa władza bezczelnie kradnie.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 21:01
Z Puław of course
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 20:12
Ciekawe skąd Tarnów ma kasę na inwestycje
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 19:27
Słabiutko, a przecież euro i dolar wyższe, słabiutko.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 0 16

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 11

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!