środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Nowe autobusy w Puławach: Solbus zamiast mercedesa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2011, 18:17
Autor: Dominik Smaga

Autobus produkowany przez firmę Solbus (Solbus)
Autobus produkowany przez firmę Solbus (Solbus)

Jednak nie mercedesy, ale solbusy będą wozić pasażerów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach.

Magistrat ponownie ocenił oferty od firm zainteresowanych dostawą nowych autobusów. I tym razem wygrał producent wozów marki Solbus.

Przetarg trzeba było rozstrzygać od nowa, bo nakazała to w wyroku Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) działająca przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Do KIO odwołało się konsorcjum dwóch firm z Łańcuta oferujących pojazdy marki Solbus. Oferta tego konsorcjum została odrzucona przez komisję przetargową jako nie spełniająca wymogów. Dostawca uznał, że ta decyzja była niesłuszna, a KIO przyznała mu rację.

Diabeł tkwił w szczegółach. Chodziło m.in. o automatyczną blokadę drzwi podczas jazdy. Dostawca Solbusów wskazał, że blokada taka będzie się włączać przy minimalnej prędkości 5 km/h. Mimo, że w specyfikacji przetargowej miasto nie zastrzegło, że blokada taka ma działać przy każdej prędkości, to zdaniem KIO właśnie tak ten zapis powinien być rozumiany. Jednocześnie izba stwierdziła, że oferta Solbusa mimo wszystko spełnia ten wymóg, bo dostawca oświadczył, że prędkość graniczna załączająca blokadę jest ustawiana elektronicznie, a jej wartość może być dowolna.

Podstawą wcześniejszego odrzucenia oferty Solbusa było też to, że dostawca podał niekompletny opis szerokości drzwi, ale w tym przypadku izba uznała, że gmina powinna upewnić się, czy oferta spełnia jego wymogi wzywając firmę do złożenia stosownych wyjaśnień.

Rozkład jazdy MZK Puławy

Ostatecznie Krajowa Izba Odwoławcza nakazała władzom Puław powtórne zbadanie ofert złożonych w przetargu. Takie oferty były trzy: jedną złożyła firma EvoBus, czyli dostawca mercedesów, druga dotyczyła solbusów, zaś trzecią złożył producent autobusów marki Solaris.

Tak jak przy pierwszej ocenie, tak też przy drugiej komisja przetargowa odrzuciła ofertę spółki Solaris Bus & Coach. Zwycięzcę przetargu musiała wybrać spośród dwóch pozostałych firm. Tym razem wygrały autobusy marki Solbus. Zaproponowane przez jego dostawcę warunki gwarancji uzyskały tyle samo punktów, co pojazdy EvoBusa, zdobyły mniej punktów za parametry techniczne, ale o zwycięstwie Solbusa zdecydowała niższa cena.

W sumie do Puław trafi 20 pojazdów montowanych w fabryce w Solcu Kujawskim, z czego dwanaście dłuższych 12-metrowych oraz osiem sztuk krótszych, o długości 8 metrów. Będzie to model solcity. Dostawca wycenił swoje pojazdy na 16 mln zł, solaris chciał 17 mln zł, zaś najdroższa była oferta mercedesów za 18 mln zł. Co ciekawe EvoBus oferował swój flagowy model citaro.

Pierwsza partia 10 nowych autobusów trafi do Puław jeszcze w tym roku, reszta w przyszłym. Oprócz tego w mieście pojawi się też mały autobus marki Autosan wybrany w drugiej części przetargu. W tej chwili miasto obsługuje niespełna 40 wysłużonych wozów.

Wszystkie nowe autobusy będą mieć nowe barwy: przez środek pojazdu biec będą trzy paski: niebieski, czerwony i zielony.

Moje Miasto Puławy | 

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
AA
puławszczyzna
karol
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

AA
AA (1 czerwca 2011 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
FAŁSZOWANIE PODPISÓW W PUŁAWACH
W Puławach w latach 1990-2010 działała zorganizowana grupa przestępcza która zajmowała się wykradaniem na skalę masową danych osobowych z ewidencji ludności i fałszowaniem podpisów na listach wyborczych.
Zorganizowaną grupą przestępczą kierowało małżeństwo: Jerzy Lenartowicz- były działacz PZPR oraz Małgorzata Górska- Lenartowicz. W fałszowaniu podpisów uczestniczył także ich współpracownik Józef Sidoruk z Puław.
Zorganizowana grupa przestępcza fałszowała podpisy dla różnych komitetów wyborczych, zarówno prawicowych jak i lewicowych. Z tytułu fałszowania podpisów na listach poparcia przestępcy czerpali korzyści materialne.
Jako lokal do fałszowania podpisów wykorzystywano Miejskie Przedszkole Nr 10 w Puławach oraz Biuro Poselskie Jarosława Żaczka w Puławach. Dyrektorką tego przedszkola jest pani Małgorzata Górska- Lenartowicz, pełniąca również funkcję asystenta społecznego w Biurze Poselskim Jarosława Żaczka w Puławach. Grupa przestępcza w latach 1990-2010 sfałszowała od 50 tysięcy do 100 tysięcy podpisów.
W mieszkaniu Małgorzaty Górskiej Lenartowicz policja przeprowadziła rewizję i skonfiskowała dowody przestępstwa. Sprawą przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej z Puław zajmuje się Wydział ds. Walki z Korupcją i Przestępczością Zorganizowaną w Lublinie- sprawa karna V Ds. 61/06/S. Każdy obywatel Puław który spotkał się z przestępstwami tego rodzaju ma obowiązek zawiadomienia Policji i Prokuratury.
Rozwiń
puławszczyzna
puławszczyzna (30 kwietnia 2011 o 01:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Lublinie mamy syfiaste autobusy - ale jak na nasz wioskowy lublin to je łokiej
Rozwiń
karol
karol (29 kwietnia 2011 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ogłosili upadłość, a nasze miasto dzieki temu kontraktowi wyciągnie firmę z długów i postawi na nogi upadłego. Naszym patronem jest Brat Albert, więc nie dziwne, że pomagamy słabym... Mam nadzieję, ze firma Solbus odwdzięczy się nam dobrymi autobusami i serwisem
Rozwiń
koziołek
koziołek (28 kwietnia 2011 o 20:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podobno solbus to nie to samo co solaris, no ale chyba w Puławach im wystarczy. Cieszcie się, że nie wciśnięto wam Kapeny albo MAz_a.
Rozwiń
bebe
bebe (28 kwietnia 2011 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o to Solbus jeszcze produkuje autobusy? w 2010 roku została ogłoszona jego upadłość, czyżby coś się jednak ruszyło?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!