czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Nowi piloci zaczynają naukę w szkole Orląt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 sierpnia 2012, 14:07

Najpierw przyszłych pilotów czeka 3,5-roczna nauka teorii.
Najpierw przyszłych pilotów czeka 3,5-roczna nauka teorii.

Najpierw poznają teorię, potem zaczną latanie. Blisko 70 przyszłych pilotów, kontrolerów i nawigatorów właśnie zaczyna naukę w dęblińskiej Szkole Orląt.

– We wtorek rozpoczną szkolenie podstawowe – mówi podpułkownik Janusz Chojecki z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. – Poznają zasady musztry, regulaminu, będą mieli zajęcia z bronią. Takie żołnierskie abecadło.

Żołnierskie, bo do tej pory cywile – absolwenci szkół średnich – od dziś stają się żołnierzami. Po przysiędze zaplanowanej na 28 września otrzymają tytuł podchorążego. – A od października, podobnie jak na wszystkich innych uczelniach, zaczną zajęcia – mówi Chojecki.

Żeby dostać się do elitarnej Szkoły Orląt musieli przejść trudne egzaminy, stanęli też przed trójstopniową komisją lekarską. Dostało się tylko 68 najlepszych osób, w tym 6 kobiet. Będą uczyli się na pilotów samolotu odrzutowego, pilotów śmigłowca, kontrolerów ruchu lotniczego i nawigatorów naprowadzania. Co ciekawe, przyjęte kobiety wcale nie pozostaną "na ziemi”. – Większość z nich też będzie latać – zapowiada płk Chojecki.

Najpierw jednak czeka ich 3,5-roczna nauka teorii. Latanie zacznie się dopiero w połowie czwartego roku studiów i potrwa trzy semestry. Wtedy żołnierze trafią już do prawdziwych jednostek. Piloci – do Dęblina i Radomia, a studenci pozostałych specjalności do jednostek w całej Polsce.

Razem z nimi naukę w dęblińskiej szkole rozpoczyna też 10 absolwentów wyższych uczelni technicznych. Przez 24 miesiące będą uczyć się w studium oficerskim. – Większość z nich ma już doświadczenie lotnicze – podkreśla Chojecki. Po studium oni także będą latać. – W tym dwie przyjęte właśnie kobiety – dodaje podpułkownik. – Będą się szkoliły na pilotów śmigłowców.

Ważne jest to, że zarówno na kończących studium, jak i 5-letnie studia w Szkole Orląt, praca już czeka. – Wojsko zapewnia stabilność w tym względzie – mówi płk Chojecki. – Każdy z naszych absolwentów ma zapewnioną pracę.

– Tyle, że nie zawsze blisko domu – dodaje. – W niektórych przypadkach trzeba będzie pożegnać się z Lubelszczyzną i wyprowadzić np. nad morze. Ale to jest wojsko. Jednostki lotnicze są u nas w kilku miejscach w kraju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!