poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

Nowoczesna technologia z Puław. Zrekonstruowali żuchwę psa

Dodano: 2 lutego 2017, 13:43

Spółka ma na swoim koncie liczne sukcesy w tworzeniu indywidualnych implantów przede wszystkim dla ludzi
Spółka ma na swoim koncie liczne sukcesy w tworzeniu indywidualnych implantów przede wszystkim dla ludzi (fot. Humanprototype)

Firma Humanprototype z Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego opracowała implant w technologii druku 3D, który pomógł w rekonstrukcji żuchwy psa.

Pies Kruszyn trafił do warszawskiej kliniki weterynaryjnej Lancet z dużym ubytkiem żuchwy. Przypadek psa był na tyle poważny, że weterynarze zdecydowali się na zastosowanie wszczepu implantu 3D, aby mógł wrócić do normalnego życia.

– W oparciu o badanie tomografii komputerowej stworzyłem projekt indywidualnego implantu, który zastąpił brakujące fragmenty kości żuchwy – mówi Leszek Olbrzymek, właściciel firmy Humanprototype.

Przypadek psa Kruszyna, który wrócił do normalnego funkcjonowania dzięki zastosowaniu implantu, nie jest pierwszym sukcesem w działalności Humanprototype. Wcześniej firma była odpowiedzialna m.in. za powstanie projektu endoprotez obu tylnych łap u suczki o imieniu Schila. Operacja była przeprowadzona przez lekarzy weterynarii w Klinice Małych Zwierząt w Lublinie.
Konieczność stosowania implantów wynika głównie z przyczyn losowych.

Są to wypadki komunikacyjne, urazy powstające np. w wyniku pobicia, wypadki w miejscu pracy, ale także spowodowane usunięciem fragmentu kości na skutek choroby nowotworowej. Implantami zastępowane są usunięte kości oczodołów, żuchwy, kości policzkowe, fragmenty kości czaszki, mostek. Implanty indywidualne „na miarę”, które wiernie uzupełniają uszkodzone fragmenty – przywracają nie tylko możliwość normalnego funkcjonowania, ale co bardzo ważne, wcześniejszy wygląd pacjenta. 

Czytaj więcej o: zwierzęta psy Leszek Olbrzymek
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 lutego 2017 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super że Park wymiernie komuś służy! Ma to sens, w przeciwieństwie do budowania kolejnych centrów konferencyjnych i pseudonaukowych placówek do chrzanienia przy ciasteczkach w ładnych salkach za miliony...
Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2017 o 07:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super!!!Gratulacje!
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Szczęch!!! Piec w parku jeszcze nie gotowy! Niech pan koniecznie o tym napisze!!! Panie Szczęch!! W parku nic się nie dzieje, łap pan na pióro, wierszówka i hajsy muszą się zgadzać!
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Puławy :)
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Apochój marnować kase? Pies do uśpienia. Taka prawda.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!