Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 sierpnia 2009 r.
20:26
Edytuj ten wpis

Odra opanowana. Zakończyła się akcja szczepień puławskich Romów

0 5 A A

Ponad 130 osób zaszczepiono przeciwko odrze. Prezydent Puław pyta jednak: Kto zapłaci za szczepionki, które zostały kupione ze środków budżetu miasta?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zanotowaliśmy 25 przypadków odry, z których 15 było leczonych szpitalnie – informuje Tadeusz Jankowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Puławach.

Wydaje się, że epidemia odry została już zażegnana. Błyskawiczną akcję szczepień udało się przeprowadzić dzięki finansowej pomocy miasta. Bo kiedy sanepid rozpoczął akcję szczepień dzieci z osiedla zamieszkiwanego przez Romów, okazało się, że również dorośli potrzebują szczepionek.

Kłopot w tym, że osoby powyżej 19 roku życia za szczepionki muszą płacić same. Dlatego kilka dni temu w Urzędzie Miasta zebrał się specjalny sztab kryzysowy.
Sanepid wystąpił do prezydenta miasta z wnioskiem, aby akcję darmowych szczepień rozszerzyć również na dorosłych i poprosił o fundusze na te szczepienia.

– Przeznaczyliśmy 5 tys. złotych, bo nie chcieliśmy odbijać piłeczki. Ale od razu piszemy do ministra zdrowia zapytanie, kto powinien płacić za szczepionki w przypadkach takich epidemii – mówił wtedy Janusz Grobel, prezydent Puław.

Dyrektor puławskiego sanepidu na to pytanie nie potrafi odpowiedzieć. – Było zagrożenie bezpieczeństwa sanitarnego, dlatego taka decyzja została podjęta. Mam nadzieję, że prezydent dostanie odpowiedź z ministerstwa – mówi Jankowski.

Takie samo pytanie, jak prezydent, wysłaliśmy również sami do Ministerstwa Zdrowia. Odpowiedzi nie dostaliśmy, a pytane trafiło do Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

– W kalendarzu szczepień są wyszczególnione szczepienia refundowane i takie, za które płaci pacjent. W tym przypadku mieliśmy do czynienia właśnie z tym drugim przypadkiem – odpowiedział nam Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. To oznacza, że miastu nikt nie zwróci pieniędzy wydanych na szczepionki.

Problem jest jednak w tym, że gdyby Romowie musieli wydać po kilkadziesiąt złotych na szczepionkę, to najprawdopodobniej by się nie zaszczepili. A wtedy zagrożenie chorobą w Puławach byłoby znacznie większe.

Tymczasem odra, która przez lata stała się już trochę zapomnianą chorobą, może powodować groźne powikłania. U dzieci mogą prowadzić nawet do śmierci.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Alek / 13 sierpnia 2009 o 12:52
JPII napisał:
Dobrze prawisz kolego... Przypalańców szczepi sie, chucha -dmucha na nich a Polaka w du*** maja ! Ciekawe czy oni legalnie tu są? Jak nie to jazda z nimi w deportacje !


Jestem za, tylko gdzie by ich mieli by deportować jak ich nikt nie będzie chciał, nawet w Indiach skąd rzekomo pochodzą ;/ Podobno nawet niektórzy nie mają dowodów osobistych. Nie jestem rasistą ale mogli by coś z nimi zrobić.
Avatar
Alek / 13 sierpnia 2009 o 11:56
~Gosc~ napisał:
Tak niech zapłaci maisto cholera albo my zwykli ludzie z naszych podaktów a jak sie chcesz dostac do lekarza na fundusz to pól roku musisz czekać. Tu romowie to co nie moga sobie sami zapłacic. Zobaczcie jakie oni maja mieszkania a tylko ciągną od miasta. Wystarczy pójsc na Piłsudskiego i zobaczyc jakie tam samochody stoją. Zwykłego Polaka zarabiającego ok 1500 zł. tak jak ja nie stac by było nawet na koło od takiego samochodu. A wy tak dajcie im wszystko za darmo i zasiłki mieszkania i wszystko.



Z tym 1500 to bym nie przesadzała:)
Wiem dokładnie co by było jak by taka sytuacja zaistniała wsród polskich dzieci czy dorosłych... SAMI MUSIELIBYŚMY ZA TO PŁACIĆ!!! Co do samej obecności tego "narodu" w wielu miastach Polski to jest porażka. Chodzą tacy jakby im się wszystko należało pracy to to nie ma i ciągnie kasę od państwa które akurat im na wszystko pozwala. Takie niestety jest życie: we własnym Państwie mamy mniejsze praca niż takie nieroby.



Z tym 1500 to bym nie przesadzała:)
Wiem dokładnie co by było jak by taka sytuacja zaistniała wsród polskich dzieci czy dorosłych... SAMI MUSIELIBYŚMY ZA TO PŁACIĆ!!! Co do samej obecności tego "narodu" w wielu miastach Polski to jest porażka. Chodzą tacy jakby im się wszystko należało pracy to to nie ma i ciągnie kasę od państwa które akurat im na wszystko pozwala. Takie niestety jest życie: we własnym Państwie mamy mniejsze praca niż takie nieroby. rozwiń
Avatar
edi / 12 sierpnia 2009 o 19:24
Ku...a do kina ich jeszcze zabierzcie i popkorn im kupcie!!!!!! Ciekawe czy Polaków by szczepili za free??
Avatar
JPII / 12 sierpnia 2009 o 10:51
Dobrze prawisz kolego... Przypalańców szczepi sie, chucha -dmucha na nich a Polaka w du*** maja ! Ciekawe czy oni legalnie tu są? Jak nie to jazda z nimi w deportacje !
Avatar
~Gosc~ / 12 sierpnia 2009 o 10:40
Tak niech zapłaci maisto cholera albo my zwykli ludzie z naszych podaktów a jak sie chcesz dostac do lekarza na fundusz to pól roku musisz czekać. Tu romowie to co nie moga sobie sami zapłacic. Zobaczcie jakie oni maja mieszkania a tylko ciągną od miasta. Wystarczy pójsc na Piłsudskiego i zobaczyc jakie tam samochody stoją. Zwykłego Polaka zarabiającego ok 1500 zł. tak jak ja nie stac by było nawet na koło od takiego samochodu. A wy tak dajcie im wszystko za darmo i zasiłki mieszkania i wszystko.
Avatar
Alek / 13 sierpnia 2009 o 12:52
JPII napisał:
Dobrze prawisz kolego... Przypalańców szczepi sie, chucha -dmucha na nich a Polaka w du*** maja ! Ciekawe czy oni legalnie tu są? Jak nie to jazda z nimi w deportacje !


Jestem za, tylko gdzie by ich mieli by deportować jak ich nikt nie będzie chciał, nawet w Indiach skąd rzekomo pochodzą ;/ Podobno nawet niektórzy nie mają dowodów osobistych. Nie jestem rasistą ale mogli by coś z nimi zrobić.
Avatar
Alek / 13 sierpnia 2009 o 11:56
~Gosc~ napisał:
Tak niech zapłaci maisto cholera albo my zwykli ludzie z naszych podaktów a jak sie chcesz dostac do lekarza na fundusz to pól roku musisz czekać. Tu romowie to co nie moga sobie sami zapłacic. Zobaczcie jakie oni maja mieszkania a tylko ciągną od miasta. Wystarczy pójsc na Piłsudskiego i zobaczyc jakie tam samochody stoją. Zwykłego Polaka zarabiającego ok 1500 zł. tak jak ja nie stac by było nawet na koło od takiego samochodu. A wy tak dajcie im wszystko za darmo i zasiłki mieszkania i wszystko.



Z tym 1500 to bym nie przesadzała:)
Wiem dokładnie co by było jak by taka sytuacja zaistniała wsród polskich dzieci czy dorosłych... SAMI MUSIELIBYŚMY ZA TO PŁACIĆ!!! Co do samej obecności tego "narodu" w wielu miastach Polski to jest porażka. Chodzą tacy jakby im się wszystko należało pracy to to nie ma i ciągnie kasę od państwa które akurat im na wszystko pozwala. Takie niestety jest życie: we własnym Państwie mamy mniejsze praca niż takie nieroby.



Z tym 1500 to bym nie przesadzała:)
Wiem dokładnie co by było jak by taka sytuacja zaistniała wsród polskich dzieci czy dorosłych... SAMI MUSIELIBYŚMY ZA TO PŁACIĆ!!! Co do samej obecności tego "narodu" w wielu miastach Polski to jest porażka. Chodzą tacy jakby im się wszystko należało pracy to to nie ma i ciągnie kasę od państwa które akurat im na wszystko pozwala. Takie niestety jest życie: we własnym Państwie mamy mniejsze praca niż takie nieroby. rozwiń
Avatar
edi / 12 sierpnia 2009 o 19:24
Ku...a do kina ich jeszcze zabierzcie i popkorn im kupcie!!!!!! Ciekawe czy Polaków by szczepili za free??
Avatar
JPII / 12 sierpnia 2009 o 10:51
Dobrze prawisz kolego... Przypalańców szczepi sie, chucha -dmucha na nich a Polaka w du*** maja ! Ciekawe czy oni legalnie tu są? Jak nie to jazda z nimi w deportacje !
Avatar
~Gosc~ / 12 sierpnia 2009 o 10:40
Tak niech zapłaci maisto cholera albo my zwykli ludzie z naszych podaktów a jak sie chcesz dostac do lekarza na fundusz to pól roku musisz czekać. Tu romowie to co nie moga sobie sami zapłacic. Zobaczcie jakie oni maja mieszkania a tylko ciągną od miasta. Wystarczy pójsc na Piłsudskiego i zobaczyc jakie tam samochody stoją. Zwykłego Polaka zarabiającego ok 1500 zł. tak jak ja nie stac by było nawet na koło od takiego samochodu. A wy tak dajcie im wszystko za darmo i zasiłki mieszkania i wszystko.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 0

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 1 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach 1 0

Gmina Biała Podlaska zaprasza na Dzień Otwarty w nowym przedszkolu samorządowym w Rakowiskach. Placówka ruszy 1 września.

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys
25 maja 2018, 0:00

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys 0 0

W dniach 25-27 maja w Łukowie rozpocznie się wielkie rodzinne imprezowanie w ramach Dni Łukowa 2018. Organizatorzy szykują dla mieszkańców szereg wspaniałych atrakcji, m.in. koncerty Ani Dąbrowskiej i grupy Boys.

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny]
galeria

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny] 10 1

Hotel Oskar w Puławach w środę wpuścił pierwszych klientów do budowanego od roku nowego skrzydła. Na parterze znajdziemy baseny i sauny. Na piętrze - gabinety masażu i siłownię, a wkrótce otwarta zostanie również sala do gry w squasha. To pierwszy tego typu obiekt w mieście.

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej
25 maja 2018, 15:00

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej 0 0

Biała Podlaska. Gratka dla fanów motoryzacji. Od piątku do niedzieli na miejscowym lotnisku odbędzie się Podlaski Moto Show. Impreza połączona jest z 1. rundą Pucharu Polski w Wyścigach Równoległych.

LSM: Wielki Festyn Rodzinny
26 maja 2018, 13:00

LSM: Wielki Festyn Rodzinny 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka w sobotę, 26 maja o godz. 13 na placu przy Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się Wielki Festyn Rodzinny. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Włodawa promuje się w Warszawie

Włodawa promuje się w Warszawie 0 0

Zdjęcia z Włodawy wraz z opisem sztandarowych wydarzeń kulturalnych w tym mieście pojawiły się w samym centrum stolicy.

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł 0 0

Lubartów oficjalnie otworzy nową sportową inwestycję. Chodzi o boisko przy ul. Parkowej.

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu 2 3

Zamojski sąd aresztował trzech mężczyzn, którzy pobili na śmierć 45-latka.

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej 0 3

Dziś w nocy jednojezdniowy odcinek ul. Krochmalnej zostanie zaślepiony tuż przed skrzyżowaniem z Diamentową, a dokładnie na wysokości stacji paliw

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja
galeria

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja 9 17

Sędzia, której prezydent Lublina zarzucił stronniczość nie będzie odsunięta od jego sprawy. Postanowił tak dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jego decyzja umożliwia ogłoszenie wyroku, o ile prezydent nie zaskarży postanowienia o odmowie wykluczenia sędzi, a ma do tego prawo.

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping 0 0

W Dzień Dziecka przy centrum handlowym Skende Shopping obok Ikea otwarte zostaną dwie strefy zabawy i wypoczynku. Znajdą się w nich m.in.: ślizgawki, zjeżdżalnie, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji
galeria

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji 2 17

Rządowi PiS-u brakuje refleksji nt. sytuacji osób niepełnosprawnych – powiedział w Lublinie Grzegorz Schetyna. Były wicepremier, obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyjechał w czwartek do miasta ze swoim „Gabinetem Cieni”.

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody!
Wiersze między newsami

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody! 3 2

Co wybierzecie? Perłową śmietankę czy wafle złożone? Wśród pylnych akacji, zatrzymał się poeta i zapatrzył na wędrowną lodziarnię. Był rok 1914

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?