poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

OPEC chce podwyżek za ciepło w Puławach

Dodano: 24 września 2016, 10:31

Ryszard Jabłoński przyznał, że ceny, jakie OPEC płaci za ciepło Zakładom Azotowym nie są przez niego negocjowane, a obecna umowa skończy się dopiero za 9 lat. Za wysokość opłat, zdaniem prezesa, odpowiadają urzęcznicy z URE (fot. Radosław Szczęch)
Ryszard Jabłoński przyznał, że ceny, jakie OPEC płaci za ciepło Zakładom Azotowym nie są przez niego negocjowane, a obecna umowa skończy się dopiero za 9 lat. Za wysokość opłat, zdaniem prezesa, odpowiadają urzęcznicy z URE (fot. Radosław Szczęch)

Trwają prace nad nową taryfą dla klientów Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Prezes Ryszard Jabłoński zapowiedział, że będzie wnioskował do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na wprowadzenie wyższych stawek.

Zdaniem radnego Pawła Maja, mieszkańcy powinni płacić mniej z uwagi na to, że ciepło dostarczane jest przez Zakłady Azotowe. – Dla zakładów, ciepło jest produktem ubocznym, odpadem, który jest wytwarzany przy okazji. W związku z tym, rolą pana prezesa jest wykorzystanie tej sytuacji do wynegocjowania jak najlepszej ceny – mówił radny.

– Ciepło dostarczane do nas nie jest żadnym odpadem, tylko normalnym produktem, który wymaga ponoszenia kosztów przesyłu, pomiaru, utrzymania instalacji – odpowiedział Ryszard Jabłoński, prezes OPEC. – Po drugie ja propozycji cen nie negocjuję. Umowa z zakładami obowiązuje do 2025 roku, a jej wysokość zatwierdza URE. To oni decydują o tych cenach, ja na to wpływu nie mam – tłumaczył radnym.

Prezes przyznał, że o podwyżkę taryfy wnioskował, ale to nie oznacza jeszcze, że zostanie ona wprowadzona. Zdaniem szefa puławskiego OPEC, kluczowa będzie decyzja URE. – Nasza taryfa może wzrosnąć, ale prawdopodobne jest także jej obniżenie – tłumaczył.

Władze miejskiej spółki chcą podnieść opłaty tłumacząc się rosnącymi kosztami amortyzacji oraz usług zewnętrznych. Prezes Jabłoński podkreślił również konieczność posiadania środków na inwestycje, w tym budowę nowych przyłączy.

Wyjaśnienia składane na posiedzeniu komisji rewizyjnej Rady Miasta część obecnych mieszkańców uznała za niewystarczające. Przy okazji prezesowi wytknięto niską precyzję w przedstawianych wyliczeniach i trudne do wyjaśnienia skoki zużycia ciepła. – Proszę powiedzieć jak to możliwe, że gdy w jednym roku zużycie naszego bloku wyniosło 194 GJ, do zapłaty było 20,3 tys. złotych, a w następnym roku o 2 tysiące więcej, mimo tego, że zużycie spadło do 149 GJ? – pytał Piotr Mitruczuk z ul. Piaskowej.

Prezes wyjaśnił, że zużycie opierające się na wskazaniach ciepłomierzy może być nieprecyzyjne bo „spółdzielnie kupują najtańsze modele”, a one „często ulegają awarii”, a poza tym najważniejsze jest wskazanie na tzw. węźle. Przypomniał też, że każdy budynek ma inne zużycie ciepła, a nawet jeśli mieszkańcy oszczędzają, to w cenie wliczone jest także to ciepło, które zużyte w mieszkaniach nie zostało (np. to, które pozwalało na ogrzanie klatek schodowych).

gość
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (30 września 2016 o 19:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dała wam Szydło 500+ to teraz musicie oddać. Matematyka jest prosta.
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2016 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech sobie premie pozabierają,a nie nasze portfele. I tak płacimy dużo!
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2016 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Za wysokość opłat, zdaniem prezesa, odpowiadają urzędnicy z URE". To znaczy, że Pan prezes nie zna mechanizmu tworzenia cen regulowanych, albo świadomie wprowadza w błąd czytelników i mieszkańców Puław. Ceny ciepła dostarczanego do naszych domów zależą od kosztów jego zakupu i dostawy. To tzw. koszty uzasadnione na pokrycie których prezes URE daje pieniądze w zatwierdzonej przez siebie taryfie.
Rozwiń
gość
gość (28 września 2016 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezes OPECu to sobie może chcieć. Szydło dowali nam podwyżki wody, prądu, a misto dorzuci swój procent i będziemy mieli dobrą zmianę. Gwarantuję 500 nie wystarczy.
Rozwiń
gość
gość (27 września 2016 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Dlaczego wycinane są komentarze???
To fakt, ostatnio cenzura na dzienniku działa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!