Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 lipca 2017 r.
8:42

Ostatnia palmiarnia musi zginąć?

25 20 A A
Tak wygląda aktualny stan palmiarni, na którą „wyrok” podpisano 12 lat temu. Nie wszyscy pracownicy instytutu pogodzili się z tą stratą
Tak wygląda aktualny stan palmiarni, na którą „wyrok” podpisano 12 lat temu. Nie wszyscy pracownicy instytutu pogodzili się z tą stratą (fot. Czytelnik)

Zabytkowa, 70-letnia palmiarnia z Dolnego Ogrodu w Puławach mogłaby zostać odrestaurowana i znów służyć do uprawy tropikalnych roślin. Niestety niszczejący od lat budynek ma zostać rozebrany, bo jego obecności w osadzie pałacowo-parkowej nie przewiduje aktualny plan jej rewitalizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O historii palmiarni oraz zagrożeniu dotyczącym planów jej rozebrania poinformował nas Czytelnik. W liście do redakcji z żalem przypomina fakt, że unikalne w polskim klimacie tropikalne rośliny przywożone do Puław przez dekady, jak oleandry, figowce, palmy daktylowe, araukarie, czy bananowce, z powodu decyzji o wyłączeniu ogrzewania, zostały „uśmiercone”. Doszło do tego w 2005 roku, kiedy przyjęty został nowy plan rewitalizacji parku.

Plan ten nie przewidywał obecności palmiarni – popularnych obiektów, które zdobiły ten teren jeszcze za czasów Czartoryskich. Ostatnia z nich powstała tuż po II wojnie światowej, nie jest więc zabytkiem w rozumieniu konserwatorskim. Nasz Czytelnik przekonuje jednak, że warto go zachować, odrestaurować i wznowić uprawę m.in. palm. Jego zdaniem palmiarnia byłaby odwiedzana przez uczniów puławskich szkół, np. w ramach lekcji biologii. Byłaby także formą kontynuowania tradycji samego instytutu oraz działaniem zgodnym z duchem założycieli osady parkowej.

Autor listu głęboko nie zgadza się z decyzją, by palmiarnię rozebrać. Jego zdaniem ten obiekt zasługuje na przetrwanie, a koszty remontu mogłyby zostać częściowo pokryte przez lokalne firmy i osoby prywatne, które w przeszłości sygnalizowały już gotowość do tego rodzaju, nieodpłatnej pomocy. – Jednak Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa się temu sprzeciwił, zabronił jakichkolwiek rozmów, czy przyjmowania materiałów. Nawet prowadzenie sporadycznych napraw w tym budynku spotkało się z krytyką i oceną, jako działania bezsensowne – utrzymuje nasz Czytelnik.

Przyczyną takiej postawy dyrekcji jest według niego dokument z 2005 roku ustalający to, jak ma wyglądać rewitalizacja parku. Ten plan nie jest jednak wprowadzany w życie. – Nie jest realizowany od 12 lat i być może nie będzie przez następne 50. Instytut nie dysponuje obecnie nawet procentem kwoty, koniecznej do tego celu i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się zmienić – przewiduje. Zamiast więc trzymania się przyjętych przed laty wytycznych, autor listu proponuje wprowadzenie w nim zmian uwzględniających fakt, że w czasach ks. Izabeli w parku działało w sumie 6 oranżerii, palmiarni i szklarni.

O komentarz w tej sprawie chcieliśmy poprosić IUNG. Niestety jak nas poinformowano, jedyną osobą, z którą moglibyśmy porozmawiać na ten temat jest dyrektor naczelny instytutu. Niestety, prof. Wiesław Oleszek do sierpnia przebywa na urlopie. Pytania o plan rozebrania palmiarni próbowaliśmy zadać więc szefowej Wydziału Administracyjno-Gospodarczego, zajmującego się m.in. opieką nad tego rodzaju budynkami.

– Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – rzuciła kierownik Iwona Oczkowska, szybko kończąc rozmowę. Jak wspomniała, nie jest upoważniona do udzielania informacji w tym zakresie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
onet / 23 lipca 2017 o 17:35
undefined napisał:
Radny Dyktafon zabawiał sie ostatnio na tańcach u Izabeli. To pewnie on miałby ochotę stać się nowym panem na włościach.
  Trzeba uważać z kim się kto zadaje i kogo wpuszcza się na salony.
Avatar
Gość / 23 lipca 2017 o 17:27
Co się czepiacie. Źle na tym nie wyszedł. Został szefem biura posła Szulowskiego. Rzecznikiem PIS. Radnym. Ma siedzibę nawet w pałacu IUNG, wyjeżdża na sponsorowane wycieczki, np przez kluby sportowe do Finlandii. Na fb widzę ze ciągle się chwali wyjazdami sponsorowanymi przez miasto, czyli przez nas, do wszelkich możliwych miast partnerskich Puław, np Francji i inne. Jeździ tam z Groblem czy Wójcikową. Nie wspominając o tym jakie sumy dostaje na stowarzyszenie od miasta (czyli też przez nas). Więc chyba taka postawa moralna i czyny nie tylko nie powodują kary, ale wynoszą na piedestał takie ….
Co się czepiacie. Źle na tym nie wyszedł. Został szefem biura posła Szulowskiego. Rzecznikiem PIS. Radnym. Ma siedzibę nawet w pałacu IUNG, wyjeżdża na sponsorowane wycieczki, np przez kluby sportowe do Finlandii. Na fb widzę ze ciągle się chwali wyjazdami sponsorowanymi przez miasto, czyli przez nas, do wszelkich możliwych miast partnerskich Puław, np Francji i inne. Jeździ tam z Groblem czy Wójcikową. Nie wspominając o tym jakie sumy dostaje na stowarzyszenie od miasta (czyli też przez nas). Więc chyba taka postawa moralna i czyny nie ty... rozwiń
Avatar
Nagroda; szef biura posła / 23 lipca 2017 o 17:11
undefined napisał:
Radny Dyktafon zabawiał sie ostatnio na tańcach u Izabeli. To pewnie on miałby ochotę stać się nowym panem na włościach.
[justify]To on nagrywał w biurze stowarzyszenia Przeszłość Przyszłości? W budynku biura poseł Sadurskiej w którym pracował ? Dostarczonym mu w tym celu przez inne osoby dyktafonem? Na ich zlecenie? Czy nagranie te wykorzystane zostało w celu szantażu finansowego potajemnie nagranego? Nigdy nie poniósł konsekwencji tego czynu?  Teraz zabawia się już tam?[/justify]
[justify]To on nagrywał w biurze stowarzyszenia Przeszłość Przyszłości? W budynku biura poseł Sadurskiej w którym pracował ? Dostarczonym mu w tym celu przez inne osoby dyktafonem? Na ich zlecenie? Czy nagranie te wykorzystane zostało w celu szantażu finansowego potajemnie nagranego? Nigdy nie poniósł konsekwencji tego czynu?  Teraz zabawia się już tam?[/justify] rozwiń
Avatar
roci / 23 lipca 2017 o 16:46
undefined napisał:
To wygląda raczej jak stara obora.
 A jak wyglądać skoro idzie do rozróbki? Jak luksusowy apartament?
Avatar
roci / 23 lipca 2017 o 16:40
undefined napisał:
Tak sie sklada, ze rodzina Czartoryskich przekazala swoja posiadlosc wlasnie Instytutowi i wara od tego majatku Urzedowi. I tak IUNG utrzymuje caly park i nie pobiera od nikogo zadnych pieniedzy za wejscie. Zapytam retorycznie: TO MALO?
       To znaczy że Urząd ( Miasta ?) chciał już przejąc posiadłość i majątek niezgodnie z prawem i z pominięciem testamentu?  Niemożliwe! Przecież urząd ma tak wspaniałych (i drogich) prawników oraz prezydenta robiącego wszystko zgodnie z literą prawa od 37 lat (1980 r). HAHAHAHAHA
       To znaczy że Urząd ( Miasta ?) chciał już przejąc posiadłość i majątek niezgodnie z prawem i z pominięciem testamentu?  Niemożliwe! Przecież urząd ma tak wspaniałych (i drogich) prawników oraz prezydenta robiącego wszystko zgodnie z literą prawa od 37 lat (1980 r). HAHAHAHAHA rozwiń
Avatar
elly / 23 lipca 2017 o 16:32
undefined napisał:
Wygląda to na zorganizowana akcje uderzającą w reputacje i i wizerunek IUNG. Obserwuje od pewnego czasu jak w mediach społecznościowych trwa zmasowana  nagonka na IUNG.   Z opisów wynika ze ataki przeprowadza osoba odpowiedzialna za utrzymanie zieleni w parku. Dziwne ze w w ramach swych obowiązków służbowych nie zajmie się sprawami zielni które przedstawia w tak katastrofalnym świetle.
 Dlaczego dyrektor nie zwolni pracownika nie tylko zaniedbującego swe obowiązki służbowe ale także publikującego materiały szkalującego swego pracodawce?
 Dlaczego dyrektor nie zwolni pracownika nie tylko zaniedbującego swe obowiązki służbowe ale także publikującego materiały szkalującego swego pracodawce? rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2017 o 16:04
Radny Dyktafon zabawiał sie ostatnio na tańcach u Izabeli. To pewnie on miałby ochotę stać się nowym panem na włościach.
Avatar
/ 23 lipca 2017 o 15:15
IUNGowi nie są potrzebne pałace, ogrody i zabytki. Ma nową rozbudowywaną infrastrukturę przy Królewskiej, pola doświadczalne na Kępie i w Pożogu. Niech odda park miastu bo to wstyd mieć tak zaniedbany park i okolice łachy Wiślanej. BTW Iung przecież wiecznie dzierżawi tereny po Czartoryskich więc przekazując administrowanie włościami miastu nic nie traci Tak sie sklada, ze rodzina Czartoryskich przekazala swoja posiadlosc wlasnie Instytutowi i wara od tego majatku Urzedowi. I tak IUNG utrzymuje caly park i nie pobiera od nikogo zadnych pieniedzy za wejscie. Zapytam retorycznie: TO MALO?
IUNGowi nie są potrzebne pałace, ogrody i zabytki. Ma nową rozbudowywaną infrastrukturę przy Królewskiej, pola doświadczalne na Kępie i w Pożogu. Niech odda park miastu bo to wstyd mieć tak zaniedbany park i okolice łachy Wiślanej. BTW Iung przecież wiecznie dzierżawi tereny po Czartoryskich więc przekazując administrowanie włościami miastu nic nie traci Tak sie sklada, ze rodzina Czartoryskich przekazala swoja posiadlosc wlasnie Instytutowi i wara od tego majatku Urzedowi. I tak IUNG utrzymuje caly park i nie pobiera od nikogo zadnych pi... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2017 o 15:02
Wygląda to na zorganizowana akcje uderzającą w reputacje i i wizerunek IUNG. Obserwuje od pewnego czasu jak w mediach społecznościowych trwa zmasowana nagonka na IUNG. Z opisów wynika ze ataki przeprowadza osoba odpowiedzialna za utrzymanie zieleni w parku. Dziwne ze w w ramach swych obowiązków służbowych nie zajmie się sprawami zielni które przedstawia w tak katastrofalnym świetle.
Avatar
Gość / 23 lipca 2017 o 14:48
Po urzędowi miasta ten park? Jak chce go przejąc Grobel to niech płaci za utrzymanie pałacu, prąd, wodę, zieleń ze swojej kieszeni. Niech sam kosi trawę. przycina krzaki, sprząta. lata ze ściera po pałacu. Ja nie życzę sobie by następny miejski folwark finansowany był z mojej kieszeni!
Avatar
onet / 23 lipca 2017 o 17:35
undefined napisał:
Radny Dyktafon zabawiał sie ostatnio na tańcach u Izabeli. To pewnie on miałby ochotę stać się nowym panem na włościach.
  Trzeba uważać z kim się kto zadaje i kogo wpuszcza się na salony.
Avatar
Gość / 23 lipca 2017 o 17:27
Co się czepiacie. Źle na tym nie wyszedł. Został szefem biura posła Szulowskiego. Rzecznikiem PIS. Radnym. Ma siedzibę nawet w pałacu IUNG, wyjeżdża na sponsorowane wycieczki, np przez kluby sportowe do Finlandii. Na fb widzę ze ciągle się chwali wyjazdami sponsorowanymi przez miasto, czyli przez nas, do wszelkich możliwych miast partnerskich Puław, np Francji i inne. Jeździ tam z Groblem czy Wójcikową. Nie wspominając o tym jakie sumy dostaje na stowarzyszenie od miasta (czyli też przez nas). Więc chyba taka postawa moralna i czyny nie tylko nie powodują kary, ale wynoszą na piedestał takie ….
Co się czepiacie. Źle na tym nie wyszedł. Został szefem biura posła Szulowskiego. Rzecznikiem PIS. Radnym. Ma siedzibę nawet w pałacu IUNG, wyjeżdża na sponsorowane wycieczki, np przez kluby sportowe do Finlandii. Na fb widzę ze ciągle się chwali wyjazdami sponsorowanymi przez miasto, czyli przez nas, do wszelkich możliwych miast partnerskich Puław, np Francji i inne. Jeździ tam z Groblem czy Wójcikową. Nie wspominając o tym jakie sumy dostaje na stowarzyszenie od miasta (czyli też przez nas). Więc chyba taka postawa moralna i czyny nie ty... rozwiń
Avatar
Nagroda; szef biura posła / 23 lipca 2017 o 17:11
undefined napisał:
Radny Dyktafon zabawiał sie ostatnio na tańcach u Izabeli. To pewnie on miałby ochotę stać się nowym panem na włościach.
[justify]To on nagrywał w biurze stowarzyszenia Przeszłość Przyszłości? W budynku biura poseł Sadurskiej w którym pracował ? Dostarczonym mu w tym celu przez inne osoby dyktafonem? Na ich zlecenie? Czy nagranie te wykorzystane zostało w celu szantażu finansowego potajemnie nagranego? Nigdy nie poniósł konsekwencji tego czynu?  Teraz zabawia się już tam?[/justify]
[justify]To on nagrywał w biurze stowarzyszenia Przeszłość Przyszłości? W budynku biura poseł Sadurskiej w którym pracował ? Dostarczonym mu w tym celu przez inne osoby dyktafonem? Na ich zlecenie? Czy nagranie te wykorzystane zostało w celu szantażu finansowego potajemnie nagranego? Nigdy nie poniósł konsekwencji tego czynu?  Teraz zabawia się już tam?[/justify] rozwiń
Avatar
roci / 23 lipca 2017 o 16:46
undefined napisał:
To wygląda raczej jak stara obora.
 A jak wyglądać skoro idzie do rozróbki? Jak luksusowy apartament?
Avatar
roci / 23 lipca 2017 o 16:40
undefined napisał:
Tak sie sklada, ze rodzina Czartoryskich przekazala swoja posiadlosc wlasnie Instytutowi i wara od tego majatku Urzedowi. I tak IUNG utrzymuje caly park i nie pobiera od nikogo zadnych pieniedzy za wejscie. Zapytam retorycznie: TO MALO?
       To znaczy że Urząd ( Miasta ?) chciał już przejąc posiadłość i majątek niezgodnie z prawem i z pominięciem testamentu?  Niemożliwe! Przecież urząd ma tak wspaniałych (i drogich) prawników oraz prezydenta robiącego wszystko zgodnie z literą prawa od 37 lat (1980 r). HAHAHAHAHA
       To znaczy że Urząd ( Miasta ?) chciał już przejąc posiadłość i majątek niezgodnie z prawem i z pominięciem testamentu?  Niemożliwe! Przecież urząd ma tak wspaniałych (i drogich) prawników oraz prezydenta robiącego wszystko zgodnie z literą prawa od 37 lat (1980 r). HAHAHAHAHA rozwiń
Avatar
elly / 23 lipca 2017 o 16:32
undefined napisał:
Wygląda to na zorganizowana akcje uderzającą w reputacje i i wizerunek IUNG. Obserwuje od pewnego czasu jak w mediach społecznościowych trwa zmasowana  nagonka na IUNG.   Z opisów wynika ze ataki przeprowadza osoba odpowiedzialna za utrzymanie zieleni w parku. Dziwne ze w w ramach swych obowiązków służbowych nie zajmie się sprawami zielni które przedstawia w tak katastrofalnym świetle.
 Dlaczego dyrektor nie zwolni pracownika nie tylko zaniedbującego swe obowiązki służbowe ale także publikującego materiały szkalującego swego pracodawce?
 Dlaczego dyrektor nie zwolni pracownika nie tylko zaniedbującego swe obowiązki służbowe ale także publikującego materiały szkalującego swego pracodawce? rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2017 o 16:04
Radny Dyktafon zabawiał sie ostatnio na tańcach u Izabeli. To pewnie on miałby ochotę stać się nowym panem na włościach.
Avatar
/ 23 lipca 2017 o 15:15
IUNGowi nie są potrzebne pałace, ogrody i zabytki. Ma nową rozbudowywaną infrastrukturę przy Królewskiej, pola doświadczalne na Kępie i w Pożogu. Niech odda park miastu bo to wstyd mieć tak zaniedbany park i okolice łachy Wiślanej. BTW Iung przecież wiecznie dzierżawi tereny po Czartoryskich więc przekazując administrowanie włościami miastu nic nie traci Tak sie sklada, ze rodzina Czartoryskich przekazala swoja posiadlosc wlasnie Instytutowi i wara od tego majatku Urzedowi. I tak IUNG utrzymuje caly park i nie pobiera od nikogo zadnych pieniedzy za wejscie. Zapytam retorycznie: TO MALO?
IUNGowi nie są potrzebne pałace, ogrody i zabytki. Ma nową rozbudowywaną infrastrukturę przy Królewskiej, pola doświadczalne na Kępie i w Pożogu. Niech odda park miastu bo to wstyd mieć tak zaniedbany park i okolice łachy Wiślanej. BTW Iung przecież wiecznie dzierżawi tereny po Czartoryskich więc przekazując administrowanie włościami miastu nic nie traci Tak sie sklada, ze rodzina Czartoryskich przekazala swoja posiadlosc wlasnie Instytutowi i wara od tego majatku Urzedowi. I tak IUNG utrzymuje caly park i nie pobiera od nikogo zadnych pi... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2017 o 15:02
Wygląda to na zorganizowana akcje uderzającą w reputacje i i wizerunek IUNG. Obserwuje od pewnego czasu jak w mediach społecznościowych trwa zmasowana nagonka na IUNG. Z opisów wynika ze ataki przeprowadza osoba odpowiedzialna za utrzymanie zieleni w parku. Dziwne ze w w ramach swych obowiązków służbowych nie zajmie się sprawami zielni które przedstawia w tak katastrofalnym świetle.
Avatar
Gość / 23 lipca 2017 o 14:48
Po urzędowi miasta ten park? Jak chce go przejąc Grobel to niech płaci za utrzymanie pałacu, prąd, wodę, zieleń ze swojej kieszeni. Niech sam kosi trawę. przycina krzaki, sprząta. lata ze ściera po pałacu. Ja nie życzę sobie by następny miejski folwark finansowany był z mojej kieszeni!
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 0 0

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 1 4

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 12 1

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia)
galeria
film

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia) 7 0

Mieszkańcy Puław, którzy mimo kapryśnej pogody w sobotni wieczór pojawili się przed Urzędem Miasta, nie żałowali. Spektakl warszawskiego Teatru Akt oraz finałowe widowisko z wykorzystaniem światła i muzyki, zrobiły wrażenie na widzach.

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian
DNI OTWARTE
galeria

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian 2 0

Mieszkańcy Puław mogli zobaczyć eksponaty z Muzeum Techniki Biurowej. Wystawa, a także sentymentalny pokój urzędnika z PRL-u była otwarta w Urzędzie Miasta. Nie brakowało także konkursów z nagrodami i turniejów dla młodzieży.

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia)
galeria

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia) 3 1

W sobotę mieszkańcy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej bawili się na festynie rodzinnym z okazji Dnia Matki. W programie były: występ zespołu tanecznego DK LSM oraz zespołów tanecznych "Wega" i "Kallista"; koncerty grupy wokalnej DK LSM, "Senioritek", "Pasjonatty" czy Kapeli Podwórkowej "Klawa Ferajna".

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 9 1

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie
27 maja 2018, 14:30

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka - Sacrum Profanum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 maja o godz. 14.30.

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy 13 10

27 maja jest niedzielą handlową - tego dnia bez ograniczeń możemy zrobić zakupy. Poniżej publikujemy harmonogram na kolejne tygodnie.

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach
29 maja 2018, 18:00

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. 29 maja o godz. 18 w Galerii Inter Libros, w Bibliotece Miejskiej w Puławach, odbędzie się wernisaż wystawy prac Urszuli Tomasiak.

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami
galeria

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami 2 0

Nie lubią, gdy nazywa się ich rekonstruktorami historii. Są osobami ją ożywiającymi. Członkowie Kawalerii Ochotniczej kultywują tradycję Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 2

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 8 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!