niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

Płać abonament, nawet z tamtego świata

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2007, 13:00

Mieszkanka ul. Wróblewskiego pomyślała, że to pomyłka, kiedy pod jej adresem przyszło wezwanie do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Adresatem była poprzednia lokatorka mieszkania, która... zmarła w 1993 r.

"Uprzejmie informujemy, że dotychczas nie wpłynęła do nas Pani wpłata abonamentu radiowo-telewizyjnego za okres od 1 stycznia 2006 r. do dnia przygotowania niniejszego pisma” - pisze pracownik Poczty Polskiej, która zbiera należności za abonament na rzecz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jednocześnie poczta prosi kobietę, aby wpłaciła zaległe pieniądze w kwocie 73 zł, plus odsetki.
Kopię pisma, które trafiło do mieszkanki Puław, przynieśli do naszej redakcji jej sąsiedzi. - Ta pani jest już bardzo schorowana. Dlatego postanowiliśmy pomóc jej w wyjaśnieniu tego problemu - tłumaczy Irena Dudek.
Ale już sami sąsiedzi domyślili się, że urzędnicy poczty po prostu się pomylili wysyłając zawiadomienie pod ten adres. - Bardzo dobrze pamiętam panią, do której zaadresowano pismo, bo mieszkamy w tym bloku od 1968 r. Ona zmarła w 1993 r. Właśnie po niej - do tego samego mieszkania - wprowadziła się obecna lokatorka - opowiada pani Irena.
Okazuje się, że na poczcie problem jest już znany. - Nie mamy bazy abonentów połączonej z danymi z ZUS-u. Dlatego w sytuacji, kiedy ktoś umiera, rodzina powinna taką osobę wyrejestrować - tłumaczy Elżbieta Mroczkowska, rzeczniczka Poczty Polskiej w Lublinie.
Podobnych zawiadomień poczta wysłała ostatnio bardzo dużo (ok. 12 tys. w całym woj. lubelskim). Wiele dotyczy osób niepełnosprawnych lub powyżej 75 roku życia, które na początku 2006 r. nie złożyły oświadczenia o tym, że są uprawnione do niepłacenia abonamentu. Właśnie wtedy w życie weszła nowa ustawa, która nałożyła na te osoby taki obowiązek. Wcześniej nie musiały tego robić.
Ale rzeczniczka poczty uspokaja, że oświadczenie o tym, że ma się uprawnienia do niepłacenia abonamentu można złożyć nawet u listonosza, który podpowie, co dokładnie należy napisać.
Kto nie musi płacić za oglądanie telewizji
Z opłat abonamentowych zwolnione są osoby zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej, o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, o znacznym stopniu niepełnosprawności, osoby które ukończyły 75 lat, osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, niesłyszący, niewidomi, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz członkowie rodzin po nich. Zwolnienia nie przysługują, jeśli dana osoba mieszka we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie spełniają warunków do uzyskania zwolnienia z obowiązku płacenia za abonament.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!