środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Płacą za ujawnienie się

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2007, 19:52

Puławski szpital znalazł sposób, aby nie płacić składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

50 zł podwyżki dostanie ten, kto wylegitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności. Dyrektor puławskiego szpitala szuka takich osób wśród swoich pracowników. Ma nadzieję, że wybawią go z opresji.
Puławski szpital ma w tej chwili aż 37 mln zł długu. Jednym z powodów jest obowiązkowa wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rocznie szpital musi wyłożyć na ten cel ponad pół miliona złotych. Nie byłoby problemu, gdyby w około tysięcznym gronie pracowników było 60 niepełnosprawnych. Wtedy szpital byłby zwolniony z opłat. Ale niepełnosprawnych jest tylko ośmiu...

Dlatego dyrektor ogłosił, że każdy kto przedstawi odpowiednie dokumenty, dostanie 50 zł podwyżki. - Rozmawiałem już o tym z personelem. Wszyscy podeszli do sprawy ze zrozumieniem - mówi Marian Jedliński, dyrektor SPZOZ w Puławach.
Dyrektor uważa, że część pracowników może ukrywać swoją niepełnosprawność z obawy przed pracodawcą. - Tymczasem dla nas każdy taki pracownik, to mniejsza opłata na PFRON. Dlatego apeluję do tych, którzy chowają swoje orzeczenia w szufladach, żeby się ujawniali - przekonuje Jedliński.
Jest już pierwszy chętny do podwyżki. To lekarz. - Jeżeli jakieś osoby posiadają już takie dokumenty, to nie widzę w tym pomyśle nic złego - komentuje Lidia Twardowska, szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu.
Małgorzata Radziszewska, główny specjalista z biura PFRON w Warszawie, nie słyszała wcześniej o podobnych pomysłach. - Nie uważam, żeby było to coś złego. Pracodawca wysyła czytelny sygnał, że nie będzie dyskryminował pracownika, który jest niepełnosprawny - uważa Radziszewska. - Oczywiście szpital musi pamiętać, że osoba niepełnosprawna, która posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, nabywa w związku z tym pewne przywileje. Np. skrócony dzień pracy, więcej dni urlopu, czy 15-minutową przerwę na rehabilitację w ciągu dnia.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!