środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Podejrzewany o współpracę ze służbami związkowiec odwołany

Dodano: 14 czerwca 2017, 13:32
Autor: rs

Andrzej Jacyna, zawieszony za podejrzenie współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL, został oficjalnie odwołany ze stanowiska przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładach Azotowych „Puławy”. Związkowcy zdecydowali, że zastąpi go Piotr Śliwa.

Przewodniczącego zawieszono tuż po tym, jak okazało się, że w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie figuruje teczka Andrzeja Jacyny oznaczonego jako tajny współpracownik Wojskowej Służby Wewnętrznej o pseudonimie „Ala”. Jego obowiązki w marcu przejął Piotr Śliwa, a część działaczy planowała nawet przyspieszenie zwołania planowanego na połowę roku walnego zgromadzenia. Chodziło o to, by natychmiast zdecydować o przyszłości Jacyny. Ostatecznie do tego ruchu nie doszło, a walne odbyło się zgodnie z planem, czyli 9 czerwca.

Przypominamy, że Andrzej Jacyna nigdy nie przyznał się do winy i zapowiadał oczyszczenie swojego dobrego imienia przed sądem lustracyjnym. Liczył na to, że do czasu wyjaśnienia sprawy, dostanie szansę pozostania na czele zakładowej „S”. Tak się jednak nie stało. W ubiegły piątek delegaci (niewielką przewagą głosów) ostatecznie odwołali go z funkcji przewodniczącego. Jacyna nie chciał o tym rozmawiać. – Pozostawię to bez komentarza – uciął.

Jego następcą wybrano Piotra Śliwę, dotychczasowego wiceprzewodniczącego związkowych struktur. Ten przyznaje, że powody odwołania Jacyny nie kończyły się na tym, co znaleziono w archiwach.

– Powodów odwołania było kilkanaście, m.in. obrona prywatyzacji (należącego do „Puław” – dop. red.) Medicalu – mówi Śliwa. Tymczasem Zarząd Zakładów Azotowych „Puławy” złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w trakcie sprzedaży udziałów w spółce Medical, do której doszło w 2015 roku. Straty Azotów w związku z nadużyciami miały sięgnąć ponad 360 tys. złotych.

– Sądzę, że już na najbliższym posiedzeniu komisji zdecydujemy o pozbawieniu statusu członka związku zarówno Andrzeja Jacynę, jak i Grzegorza Szymańskiego (byłego przewodniczącego komisji rewizyjnej zakładowej „Solidarności”, który według materiałów IPN był tajnym współpracownikiem o pseudonimie „Tatry” – przyp. red.).

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
ajs
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas jego sie skończył. Widziałem go na mieście chodził jak szpieg z krainy deszczowców. Wcalesie jemu nie dziwie. SAam był sie wstydził
Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2017 o 13:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Był karierowiczem i tylko ...... nie interesowany go sprawy pracowników. Robił sztuczny tłok - interesowała go tylko kasa
Rozwiń
ajs
ajs (17 czerwca 2017 o 00:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
stary obserwator napisał:
zachowanie bez zanej ambicji , honoru i szacunku dla wspaniałej idei jaka była solidarnosc bo juz nie jest, jacyna wałesafrasyniuk boni rulewski i cała armia sprzedawczyko a biedny narod walczył i przelewał krew  cierpiały całe rodziny, Jezeli tak było ze połowa delegatów głosowała za Jacyną że nic sie nie stało to tylko ubolewac nad takimi zwiazkowcami.Solidarnosć jest naprawdę słaba i nie zdolna do zadnej walki, ubolewac tylko.Jacyna nigdy honorem nie błyszczał był typowym karierowiczem leniem liczyła sie4 tylko kasa , ludzi miał w powazaiu przykładow dużo chociazby z okresu bycia radnym  wstyd zenada .Miałes ch.... złoty róg został ci się ino sznur, Tak jak Wałesa pozostanie szpionem i sprzedawczykiem w pamieci załogi i Puław. Zegnaj zycze oczyszczenia przy autolustracji w co nie wierzę, starałbym sie dokonac tego jak najszybciej . Powinien sam podac sie do dymisji
 Nie masz pojęcia,  że kufer spraw o którym mówidz ma nie jedno dno. Zmanipulowany jesteś chyba, że taki pewny tego co mówisz. Niech rzuci kamień ten, kto nic nie ma na sumieniu.
Rozwiń
ajs
ajs (17 czerwca 2017 o 00:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nikt niczego nie zbuduje w tym kraju na grzebaniu w przeszłości i szukaniu teczek. Najgorsze jest to, że możliwości manipulacji tym narodem jest wiele. Kto wchodzi w drogę tego za teczkę....  Oni skrupulatnie to wykorzystują bo jak to się mówi "głupi naród wszystko kupi". Jacyna agent, Wałęsa agent, itd, itp.... ale że człowieka na komisarjacie zabili niewinnego, i winnych nie ma, to w porządku.... że nie słyszy się głosu kościoła w sprawie uciekających przed wojną matek z dziećmi - a w kościele wszystke rozmodlone - to wszystko OK? Tak? A idźcie wy..... w życiu nie widziałem takiej obłudy jak teraz.... Jak dla mnie nagrabili sobie za wszystkie czasy. Ciekawe tylko czy te 30 srebrników dalej zamydli wam głowę (500+)....
Rozwiń
Gość
Gość (15 czerwca 2017 o 13:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mózgi sprane przez TVPiS. Ciekawe czy abonament płacicie? Bo jak nie to przekręt.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!