Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 stycznia 2012 r.
18:49
Edytuj ten wpis

Pomniki z PRL-u nadal stoją w Rykach, Puławach i Kodniu

0 16 A A
W Rykach, Kodniu, czy Puławach trudno zapomnieć o PRL (FOT. WWW.ZOLNIERZEWYKLECI.PL, PAWEŁ BUCZKOWSK
W Rykach, Kodniu, czy Puławach trudno zapomnieć o PRL (FOT. WWW.ZOLNIERZEWYKLECI.PL, PAWEŁ BUCZKOWSK

Pomnik ku czci "utrwalaczy władzy ludowej” nadal stoi w centrum Ryk, choć już pięć lat temu radni zdecydowali o jego rozbiórce. Dziś władze mają "ważniejsze rzeczy do zrobienia”. Nikt nie zamierza też usuwać komunistycznych monumentów z Puław, czy Kodnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pomnik w Rykach upamiętnia milicjantów, funkcjonariuszy SB i ORMO, którzy zginęli podczas "utrwalania władzy ludowej”. Monument wielokrotnie oblewano czerwoną farbą, ktoś rozbił też tablicę z nazwiskami. Decyzją Rady Miasta poprzedniej kadencji pomnik miał zostać rozebrany. – Od tamtej pory minęło pięć lat – przypomina w liście do redakcji pan Adam. – Pomnik stoi w bliskim sąsiedztwie popiersia marszałka Piłsudskiego i pomnika AK i WiN. Czy nie kłuje to władzy w oczy? – pyta mieszkaniec Ryk.

– Pomnik nie dzieli mieszkańców, nie wzbudza żadnych emocji – mówi Zbigniew Miłosz, przewodniczący ryckiej rady miasta. – Poza tym znajduje się w strefie objętej bezwzględnym nadzorem konserwatorskim. Jego usunięcie wiązałoby się z dużymi kosztami, a gmina jest biedna – dodaje.

– Nikt nie łamie prawa – podkreśla Tomasz Bany, wiceburmistrz Ryk. – Tamtą uchwałę można traktować jako intencyjną, radni nie zobowiązali nas żadnym terminem. Pewnie kiedyś się tym postumentem zajmiemy, ale teraz mamy ważniejsze rzeczy do zrobienia.

Niezagrożony jest również pomnik wspólnych walk o wyzwolenie Puław i polsko-radzieckiego braterstwa broni. Potocznie puławianie nazywają go Bolkiem i Lolkiem. Choć głosów, że szpeci on centrum Puław, też nie brakuje. – Chciałbym żeby zniknął. Dla mnie to symbol służalczości PRL. Mógłby zostać przeniesiony na cmentarz żołnierzy radzieckich w Kazimierzu Dolnym – mówi Tomasz Kraszewski, radny z Puław.

Z kolei na szczycie obelisku poświęconego: bohaterom radzieckim poległym w walce z okupantem hitlerowskim o wyzwolenie Kodnia w 1944 r. znów zabłysła czerwona gwiazda. Latem ub. roku symbol czerwonoarmistów powrócił na miejsce, po tym jak trzy lata temu nieznani sprawcy zerwali i wrzucili gwiazdę do zalewu. Znaleźli ją wędkarze, a odrestaurowali miejscowi strażacy. – Rosyjski konsulat napisał do gminy, aby zająć się zniszczonym pomnikiem – przypomina wójt Ryszard Zań.

Na naszej stronie internetowej zadaliśmy pytanie, czy pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej w Kodniu powinien zostać rozebrany. "Nie” odpowiedziało 58 proc. internautów. Na "tak” było 35 proc. Do wczoraj w sondzie zagłosowało 738 osób.

Nic im nie grozi

Pomnikom z minionej epoki nie grozi rozbiórka, bo brakuje prawnych regulacji. – O ile nie udowodni się, że umieszczone na nich treści nawołują do totalitaryzmu, to nie ma narzędzi prawnych do jego usunięcia. Nie ma ustawy "deubekizacyjnej”, która nakazywałaby demontaż takich pomników. Decyzje w tej sprawie pozostają w gestii samorządów, należą do radnych i wójtów lub burmistrzów – mówi Andrzej Siwek, naczelnik krajowy Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gienek / 24 stycznia 2012 o 02:55
[quote name='Prawdziwy Polak' timestamp='1327259181' post='586856']
Wolę te PRL-owskie niż wojtłowe. Komuniści przynajmniej dbali o kraj i byli patriotami.
[/quote]
Z ciebie prawdziwy polak jak z koziej kapy wor na ziemniaki.
Avatar
jon / 23 stycznia 2012 o 21:20
[quote name='1996), ypha Rap' timestamp='1327312472' post='587035']
Pomniki to małe piwo. Ile jeszczew chamskich, prl-owskich kacyków rodem z Afryk, zasiada w różnych gremiach, to ludzkie pojęcie przechodzi. Np. w zarządzie bsm zgoda w Białej Podlaskiej lub zarządzie miasta. Na śmietnik z nimi, oby jak najszybciej. Bo smrodzą niemiłoiernie.
[/quote]
ilu zasiada ?
Avatar
jojne / 23 stycznia 2012 o 14:09
[quote name='kokos' timestamp='1327296341' post='586965']
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by burzyć, bo się komuś "źle kojarzy". Minister Sikorski przemawia ukrytą nienawiścią, która weszła na poziom popychający do burzenia bez patrzenia jakie to skutki pociąga - tam pracują ludzie, to służy ludziom. Pomyśl pan panie minister o tym, bo ty masz ciepłą posadkę do końca swych dni, a ludzie bidę klepią.

Wszystkim tym, którym się źle kojarzy mówię, odpuśćcie i zacznijcie myśleć. Burzyć coś co jest dobrze zbudowane i może służyć ludziom? To jest przecież najważniejsze, a nie t, z czyjego rozkazu to budowali. Koszty robić dodatkowe w dobie kryzysu? Odpuśćcie.

Ale to tak przy okazji...
[/quote]
Panu Sikorskiemu-SZALOM.
[quote name='kokos' timestamp='1327296341' post='586965']
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by ... rozwiń
Avatar
Jontek / 23 stycznia 2012 o 12:59
[quote name='kokos' timestamp='1327296341' post='586965']
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by burzyć, bo się komuś "źle kojarzy". Minister Sikorski przemawia ukrytą nienawiścią, która weszła na poziom popychający do burzenia bez patrzenia jakie to skutki pociąga - tam pracują ludzie, to służy ludziom. Pomyśl pan panie minister o tym, bo ty masz ciepłą posadkę do końca swych dni, a ludzie bidę klepią.

Wszystkim tym, którym się źle kojarzy mówię, odpuśćcie i zacznijcie myśleć. Burzyć coś co jest dobrze zbudowane i może służyć ludziom? To jest przecież najważniejsze, a nie t, z czyjego rozkazu to budowali. Koszty robić dodatkowe w dobie kryzysu? Odpuśćcie.

Ale to tak przy okazji...
[/quote]
Był Michaił Murawiow zwany "WIESZATIELEM"- inspirowany z Moskwy ,jest i Radosław Sikorski
"DOŻYNATIEL" też inspirowany z zewnątrz.
Oby tylko Sikorski w tej swojej rewolucji wyburzania Domu Kultury i wyzbywania się "wyeksploatowanego Śląska"nie zawadził o fundamenty niektórych dobrze prosperujących w Polsce rodzin ,bo te też trzeba byłoby zburzyć gdyby przyjąć logikę jego postępowania.
Ot chociażby rodzinę pewnych Dembowskich czy Dębowskich która zważywszy na pewne okoliczności nie chciała nazywać się Dziadzia a dzisiaj jest najważniejszą rodziną RP.
[quote name='kokos' timestamp='1327296341' post='586965']
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by ... rozwiń
Avatar
Jan Trzeźwomyślący / 23 stycznia 2012 o 12:35
Bardziej uzasadnione są te Puławach,Rykach i Kodniu od tego który wystawiono nie tak dawno w Zamościu.
Na tych złożony jest hołd żołnierzowi ze wschodniej rubieży,żołnierzowi który tu poległ w walce przeciwko faszyzmowi. Ten żołnierz był czyimś synem, wnukiem ...a dość często ojcem kilkorga dzieci......a kim dla Polaków był król Dawid ?. Jakoś nie wolno się sprzeciwić lokalizacji tego kontrowersyjnego obiektu,natomiast te w Puławach,Rykach i Kodniu są piętnowane przez jakąś niewidzialną rękę.....zastanawiacie się gdzie może tkwić powód, bo jest on zapewne inny niż ten sugerowany ?.... . Panie A. Rotfeld ,który układasz trudne polskie sprawy z Rosjanami - co Pan na to ???
Bardziej uzasadnione są te Puławach,Rykach i Kodniu od tego który wystawiono nie tak dawno w Zamościu.
Na tych złożony jest hołd żołnierzowi ze wschodniej rubieży,żołnierzowi który tu poległ w walce przeciwko faszyzmowi. Ten żołnierz był czyimś synem, wnukiem ...a dość często ojcem kilkorga dzieci......a kim dla Polaków był król Dawid ?. Jakoś nie wolno się sprzeciwić lokalizacji tego kontrowersyjnego obiektu,natomiast te w Puławach,Rykach i Kodniu są piętnowane przez jakąś niewidzialną rękę.....zastanawiacie się gdzie może tkwić powód... rozwiń
Avatar
Bartek / 23 stycznia 2012 o 11:32
Nie wiem kto sieje we współczesnym ustroju taka propagandę ale śmieszy mnie to całe przedsięwzięcie niszczenia pomników przecież to nasza historia nieważne czy dobra czy zła ale nasza dlaczego uwczesne władze się tak zachowują nie rozumiem utwierdza mnie to jedynie w przeświadczeniu że historia jeszcze nigdy nikogo nie nauczyła. ciekawe czy nowy ustrój też będzie zachowywał się jak obecny i co się stanie z tymi wszystkimi konformistami. A co do reszty to zadaje pytanie to gdzie wtedy była europa jak byla nam potrzebna pozdrawiam
Avatar
1996), ypha Rap / 23 stycznia 2012 o 10:54
Pomniki to małe piwo. Ile jeszczew chamskich, prl-owskich kacyków rodem z Afryk, zasiada w różnych gremiach, to ludzkie pojęcie przechodzi. Np. w zarządzie bsm zgoda w Białej Podlaskiej lub zarządzie miasta. Na śmietnik z nimi, oby jak najszybciej. Bo smrodzą niemiłoiernie.
Avatar
polak / 23 stycznia 2012 o 08:53
(...)
Avatar
kokos / 23 stycznia 2012 o 06:25
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by burzyć, bo się komuś "źle kojarzy". Minister Sikorski przemawia ukrytą nienawiścią, która weszła na poziom popychający do burzenia bez patrzenia jakie to skutki pociąga - tam pracują ludzie, to służy ludziom. Pomyśl pan panie minister o tym, bo ty masz ciepłą posadkę do końca swych dni, a ludzie bidę klepią.

Wszystkim tym, którym się źle kojarzy mówię, odpuśćcie i zacznijcie myśleć. Burzyć coś co jest dobrze zbudowane i może służyć ludziom? To jest przecież najważniejsze, a nie t, z czyjego rozkazu to budowali. Koszty robić dodatkowe w dobie kryzysu? Odpuśćcie.

Ale to tak przy okazji...
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by burzyć, bo się komuś "źle kojarzy". Minister Sikorski przemawia ukrytą nienawi... rozwiń
Avatar
pawel / 23 stycznia 2012 o 05:27
Wystarczyłoby zmienić niektóre napisy z bałwochwalczych na informujące i, być może, gdzieniegdzie zmienić miejsce tych pomników, tak by nie straszyły w centrum, a może gdzieś na uboczu lub cmentarzu, jak ktoś przede mną wspomniał. W Lubartowie rozebrano taki pomnik - nikt się z nim nie utożsamiał, ale też nie był jakiś bardzo tragiczny. Były na nim daty związane z krzewieniem komunizmu, wystarczyło je podmienić albo zamacać. Pamiętajmy, że to, iż stoi pomnik, nie oznacza, że trzeba czcić tego, który na nim jest. Te pomniki to symbol pewnych czasów, których z historii Polski wymazać się nie da. Co do pierwszego posta w temacie - nie tylko na Wschodzie są takie pomniki. Widziałem taki np. w Krynicy Morskiej przy latarni. Nikt o zdrowych zmysłach takiego śmiesznego pomniczka nie mógłby potraktować na serio - ot, taka ciekawostka historyczna. Myślę, że tak powinno pozostać.
Wystarczyłoby zmienić niektóre napisy z bałwochwalczych na informujące i, być może, gdzieniegdzie zmienić miejsce tych pomników, tak by nie straszyły w centrum, a może gdzieś na uboczu lub cmentarzu, jak ktoś przede mną wspomniał. W Lubartowie rozebrano taki pomnik - nikt się z nim nie utożsamiał, ale też nie był jakiś bardzo tragiczny. Były na nim daty związane z krzewieniem komunizmu, wystarczyło je podmienić albo zamacać. Pamiętajmy, że to, iż stoi pomnik, nie oznacza, że trzeba czcić tego, który na nim jest. Te pomniki to symbol pewnych ... rozwiń
Avatar
Gienek / 24 stycznia 2012 o 02:55
[quote name='Prawdziwy Polak' timestamp='1327259181' post='586856']
Wolę te PRL-owskie niż wojtłowe. Komuniści przynajmniej dbali o kraj i byli patriotami.
[/quote]
Z ciebie prawdziwy polak jak z koziej kapy wor na ziemniaki.
Avatar
jon / 23 stycznia 2012 o 21:20
[quote name='1996), ypha Rap' timestamp='1327312472' post='587035']
Pomniki to małe piwo. Ile jeszczew chamskich, prl-owskich kacyków rodem z Afryk, zasiada w różnych gremiach, to ludzkie pojęcie przechodzi. Np. w zarządzie bsm zgoda w Białej Podlaskiej lub zarządzie miasta. Na śmietnik z nimi, oby jak najszybciej. Bo smrodzą niemiłoiernie.
[/quote]
ilu zasiada ?
Avatar
jojne / 23 stycznia 2012 o 14:09
[quote name='kokos' timestamp='1327296341' post='586965']
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by burzyć, bo się komuś "źle kojarzy". Minister Sikorski przemawia ukrytą nienawiścią, która weszła na poziom popychający do burzenia bez patrzenia jakie to skutki pociąga - tam pracują ludzie, to służy ludziom. Pomyśl pan panie minister o tym, bo ty masz ciepłą posadkę do końca swych dni, a ludzie bidę klepią.

Wszystkim tym, którym się źle kojarzy mówię, odpuśćcie i zacznijcie myśleć. Burzyć coś co jest dobrze zbudowane i może służyć ludziom? To jest przecież najważniejsze, a nie t, z czyjego rozkazu to budowali. Koszty robić dodatkowe w dobie kryzysu? Odpuśćcie.

Ale to tak przy okazji...
[/quote]
Panu Sikorskiemu-SZALOM.
[quote name='kokos' timestamp='1327296341' post='586965']
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by ... rozwiń
Avatar
Jontek / 23 stycznia 2012 o 12:59
[quote name='kokos' timestamp='1327296341' post='586965']
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by burzyć, bo się komuś "źle kojarzy". Minister Sikorski przemawia ukrytą nienawiścią, która weszła na poziom popychający do burzenia bez patrzenia jakie to skutki pociąga - tam pracują ludzie, to służy ludziom. Pomyśl pan panie minister o tym, bo ty masz ciepłą posadkę do końca swych dni, a ludzie bidę klepią.

Wszystkim tym, którym się źle kojarzy mówię, odpuśćcie i zacznijcie myśleć. Burzyć coś co jest dobrze zbudowane i może służyć ludziom? To jest przecież najważniejsze, a nie t, z czyjego rozkazu to budowali. Koszty robić dodatkowe w dobie kryzysu? Odpuśćcie.

Ale to tak przy okazji...
[/quote]
Był Michaił Murawiow zwany "WIESZATIELEM"- inspirowany z Moskwy ,jest i Radosław Sikorski
"DOŻYNATIEL" też inspirowany z zewnątrz.
Oby tylko Sikorski w tej swojej rewolucji wyburzania Domu Kultury i wyzbywania się "wyeksploatowanego Śląska"nie zawadził o fundamenty niektórych dobrze prosperujących w Polsce rodzin ,bo te też trzeba byłoby zburzyć gdyby przyjąć logikę jego postępowania.
Ot chociażby rodzinę pewnych Dembowskich czy Dębowskich która zważywszy na pewne okoliczności nie chciała nazywać się Dziadzia a dzisiaj jest najważniejszą rodziną RP.
[quote name='kokos' timestamp='1327296341' post='586965']
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by ... rozwiń
Avatar
Jan Trzeźwomyślący / 23 stycznia 2012 o 12:35
Bardziej uzasadnione są te Puławach,Rykach i Kodniu od tego który wystawiono nie tak dawno w Zamościu.
Na tych złożony jest hołd żołnierzowi ze wschodniej rubieży,żołnierzowi który tu poległ w walce przeciwko faszyzmowi. Ten żołnierz był czyimś synem, wnukiem ...a dość często ojcem kilkorga dzieci......a kim dla Polaków był król Dawid ?. Jakoś nie wolno się sprzeciwić lokalizacji tego kontrowersyjnego obiektu,natomiast te w Puławach,Rykach i Kodniu są piętnowane przez jakąś niewidzialną rękę.....zastanawiacie się gdzie może tkwić powód, bo jest on zapewne inny niż ten sugerowany ?.... . Panie A. Rotfeld ,który układasz trudne polskie sprawy z Rosjanami - co Pan na to ???
Bardziej uzasadnione są te Puławach,Rykach i Kodniu od tego który wystawiono nie tak dawno w Zamościu.
Na tych złożony jest hołd żołnierzowi ze wschodniej rubieży,żołnierzowi który tu poległ w walce przeciwko faszyzmowi. Ten żołnierz był czyimś synem, wnukiem ...a dość często ojcem kilkorga dzieci......a kim dla Polaków był król Dawid ?. Jakoś nie wolno się sprzeciwić lokalizacji tego kontrowersyjnego obiektu,natomiast te w Puławach,Rykach i Kodniu są piętnowane przez jakąś niewidzialną rękę.....zastanawiacie się gdzie może tkwić powód... rozwiń
Avatar
Bartek / 23 stycznia 2012 o 11:32
Nie wiem kto sieje we współczesnym ustroju taka propagandę ale śmieszy mnie to całe przedsięwzięcie niszczenia pomników przecież to nasza historia nieważne czy dobra czy zła ale nasza dlaczego uwczesne władze się tak zachowują nie rozumiem utwierdza mnie to jedynie w przeświadczeniu że historia jeszcze nigdy nikogo nie nauczyła. ciekawe czy nowy ustrój też będzie zachowywał się jak obecny i co się stanie z tymi wszystkimi konformistami. A co do reszty to zadaje pytanie to gdzie wtedy była europa jak byla nam potrzebna pozdrawiam
Avatar
1996), ypha Rap / 23 stycznia 2012 o 10:54
Pomniki to małe piwo. Ile jeszczew chamskich, prl-owskich kacyków rodem z Afryk, zasiada w różnych gremiach, to ludzkie pojęcie przechodzi. Np. w zarządzie bsm zgoda w Białej Podlaskiej lub zarządzie miasta. Na śmietnik z nimi, oby jak najszybciej. Bo smrodzą niemiłoiernie.
Avatar
polak / 23 stycznia 2012 o 08:53
(...)
Avatar
kokos / 23 stycznia 2012 o 06:25
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by burzyć, bo się komuś "źle kojarzy". Minister Sikorski przemawia ukrytą nienawiścią, która weszła na poziom popychający do burzenia bez patrzenia jakie to skutki pociąga - tam pracują ludzie, to służy ludziom. Pomyśl pan panie minister o tym, bo ty masz ciepłą posadkę do końca swych dni, a ludzie bidę klepią.

Wszystkim tym, którym się źle kojarzy mówię, odpuśćcie i zacznijcie myśleć. Burzyć coś co jest dobrze zbudowane i może służyć ludziom? To jest przecież najważniejsze, a nie t, z czyjego rozkazu to budowali. Koszty robić dodatkowe w dobie kryzysu? Odpuśćcie.

Ale to tak przy okazji...
A propos. Są pomniki katów - tych nie popieram. Buezyć w cholerę. Ale nie wiem, co ministrowi Sikorskiemu tak przeszkadza np. inny pomnik PRL-u - pałac kultury i nauki w W-wie...?
Gdyby wyszedł z takiego założenia, to trzeba by burzyć także bloki w "Nowej Hucie" i nie tylko, fabryki które wówczas budowano (Zakłady Azotowe), stacje i szlaki kolejowe, elektryfikację kolei, miast i wsi, i wiele wiele innych budowli PRL-u - wszystko trzeba by burzyć, bo się komuś "źle kojarzy". Minister Sikorski przemawia ukrytą nienawi... rozwiń
Avatar
pawel / 23 stycznia 2012 o 05:27
Wystarczyłoby zmienić niektóre napisy z bałwochwalczych na informujące i, być może, gdzieniegdzie zmienić miejsce tych pomników, tak by nie straszyły w centrum, a może gdzieś na uboczu lub cmentarzu, jak ktoś przede mną wspomniał. W Lubartowie rozebrano taki pomnik - nikt się z nim nie utożsamiał, ale też nie był jakiś bardzo tragiczny. Były na nim daty związane z krzewieniem komunizmu, wystarczyło je podmienić albo zamacać. Pamiętajmy, że to, iż stoi pomnik, nie oznacza, że trzeba czcić tego, który na nim jest. Te pomniki to symbol pewnych czasów, których z historii Polski wymazać się nie da. Co do pierwszego posta w temacie - nie tylko na Wschodzie są takie pomniki. Widziałem taki np. w Krynicy Morskiej przy latarni. Nikt o zdrowych zmysłach takiego śmiesznego pomniczka nie mógłby potraktować na serio - ot, taka ciekawostka historyczna. Myślę, że tak powinno pozostać.
Wystarczyłoby zmienić niektóre napisy z bałwochwalczych na informujące i, być może, gdzieniegdzie zmienić miejsce tych pomników, tak by nie straszyły w centrum, a może gdzieś na uboczu lub cmentarzu, jak ktoś przede mną wspomniał. W Lubartowie rozebrano taki pomnik - nikt się z nim nie utożsamiał, ale też nie był jakiś bardzo tragiczny. Były na nim daty związane z krzewieniem komunizmu, wystarczyło je podmienić albo zamacać. Pamiętajmy, że to, iż stoi pomnik, nie oznacza, że trzeba czcić tego, który na nim jest. Te pomniki to symbol pewnych ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szpital przy ul. Staszica w Lublinie. Coraz więcej pielęgniarek na L4

Szpital przy ul. Staszica w Lublinie. Coraz więcej pielęgniarek na L4 0 0

Już 150 pielęgniarek ze szpitala przy ul. Staszica w Lublinie jest na zwolnieniach lekarskich (przedwczoraj „na chorobowym” była ich setka)

Motor robi kadrową rewolucję. Prezes i trener zostają?

Motor robi kadrową rewolucję. Prezes i trener zostają? 0 0

W nowym sezonie kibice żółto-biało-niebieskich mogą nie poznać swojej drużyny. Z zespołem pożegna się wielu bardziej doświadczonych zawodników, w tym Marcin Burkhardt. – Kontrakt Marcina wygasa z końcem miesiąca i nie zostanie przedłużony – potwierdza prezes Motoru Leszek Bartnicki.

Puławy: To już jest plac budowy nowej hali sportowej

Puławy: To już jest plac budowy nowej hali sportowej 0 0

W poniedziałek władze miasta oficjalnie przekazały plac budowy przy ul. Lubelskiej nowej hali widowiskowo-sportowej firmie Mostostal Puławy. Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach
22 czerwca 2018, 19:00

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach 0 0

W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach (ul. Sieroszewskiego 4) odbędzie się Koncert Finałowy Muzycznej Sceny Młodych.

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne 0 0

Przy ul. Kunickiego nie dojdzie raczej do otwarcia Biura Obsługi Mieszkańców, w którym możliwe byłoby załatwienie spraw związanych z dowodami osobistymi, meldunkami i niektórych innych spraw prowadzonych przez Urząd Miasta.

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną
22 czerwca 2018, 10:15

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną 0 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz czwarty w Lublinie odbędzie się Lubelski Wzór – konferencja łącząca branżę kreatywną z biznesem.

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu 0 0

17-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku na jednym z rond w Zamościu.

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych 0 1

W Kraśniku powstanie oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Podczas sesji sejmiku województwa radni przyjęli jednogłośnie projekt uchwały w tej sprawie.

Tragiczny finał z pozoru niegroźnej stłuczki [zdjęcia]

Tragiczny finał z pozoru niegroźnej stłuczki [zdjęcia] 0 3

Kierowca renault podczas zmiany pasa ruchu nie zauważył samochodu ciężarowego i doprowadził do zderzenia. Kilka minut później pasażerka straciła przytomność. Nie udało się jej uratować

Nie zastosował cesarskiego cięcia. Matka walczy o rentę, lekarz się odwołuje

Nie zastosował cesarskiego cięcia. Matka walczy o rentę, lekarz się odwołuje 0 0

Matka dziecka, które ma niesprawną rękę po porodzie w bialskim szpitalu, walczy jeszcze o rentę dla syna. A lekarz składa apelację

Nielegalny towar z Ukrainy przemycali motolotnią
galeria

Nielegalny towar z Ukrainy przemycali motolotnią 0 1

Motolotni używali do przemytu towarów członkowie grupy przestępczej, którą rozbili pogranicznicy. Do gangu należeli Polacy i Ukraińcy

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii 0 0

Bartosz Boncik z Orląt Łuków wywalczył w Austrii Puchar Unii Europejskiej. Reprezentacja Polski nie miała sobie równych

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować
film

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować 0 0

Mały chłopiec bawił się w chowanego z pięcioletnią siostrą. Schował się w pralce, w której się zatrzasnął. Dziecko znalazł jego ojciec.

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego
film

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego 0 1

21 czerwca 2018. Astronomiczne lato może się rozpocząć burzowo. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego.

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli
22 czerwca 2018, 20:00

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na koncert duetu Cuatro Manos. Artyści wystąpi w kawiarni już 22 czerwca o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!