piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Powiat puławski. Niby dobrze się żyje, a mieszkańców ubywa

Dodano: 22 czerwca 2015, 15:45

Powiat puławski zajął wysokie trzecie miejsce w rankingu konkurencyjności powiatów naszego województwa przygotowanym przez Lubelski Urząd Statystyczny. Ustępuje jedynie Lublinowi i Zamościowi.

W celu zmierzenia konkurencyjności powiatów przeanalizowano ogromną ilość danych od 2009 do 2013 roku. Sprawdzono jakość życia (np. ilość osób na jedną przychodnię zdrowia, aptekę, szkołę), stan gospodarki (ilość firm, stopień bezrobocia), aktywność samorządów (wykorzystanie środków unijnych), postawy obywatelskie (frekwencja w wyborach, ilość organizacji pozarządowych), a ponadto stan infrastruktury, liczbę oddawanych do użytku mieszkań, nakłady na inwestycje, potencjał społeczny (np. dzietność, liczbę urodzeń) i wiele innych. Liderem rankingu konkurencyjności został Lublin, tuż za nim uplasował się Zamość i powiat puławski.

– O tak wysokim miejscu powiatu puławskiego zadecydowała znaczna aktywność jednostek samorządu terytorialnego, a także bardzo dobra sytuacja w obszarze gospodarki oraz warunków życia ludności i dostępu do infrastruktury społecznej. Z kolei za najsłabszy komponent konkurencyjności powiatu należy uznać potencjał demograficzny i społeczny, pod względem którego powiat uplasował się na odległej 17 pozycji – wyjaśnia dr Krzysztof Markowski, dyrektor US w Lublinie.

Dane wskazują na to, że największym problemem powiatu puławskiego jest szybkie starzenie się jego mieszkańców, na co wpływa m.in. zbyt niska liczba urodzeń, a także fala migracji. W pozostałych branych pod uwagę kategoriach powiat puławski mieści się w ścisłej czołówce naszego województwa, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wskaźniki gospodarcze.

Warto zwrócić uwagę, że w zestawieniu Urzędu Statystycznego ogólna konkurencyjność powiatu puławskiego, a więc głównie gmin wiejskich, dwóch miast i miasta Puławy jest wyższa nawet od miast na prawach powiatu takich jak Biała Podlaska, czy Chełm. Można więc założyć, że gdyby Puławy również posiadały status powiatu, to pozycja miasta w rankingu byłaby jeszcze wyższa.

Ranking konkurencyjności powiatów

1. Lublin 67,8
2. Zamość 54,5
3. Powiat puławski 52,0
4. Biała Podlaska 50,4
5. Chełm 45,2
6. Powiat świdnicki 45,1
7. Powiat łęczyński 44,7
8. Powiat lubartowski 40,3
9. Powiat lubelski 38,6
10. Powiat włodawski 38,2
11. Powiat rycki 37,7
12. Powiat biłgorajski 37,2
13. Powiat parczewski 36,5
14. Powiat janowski 34,6
15. Powiat radzyński 34,3
16. Powat opolski 34,1
17. Powiat kraśniki 34,1
18. Powiat łukowski 33,7
19. Powiat krasnostawski 33,1
20. Powiat tomaszowski 30,6
21. Powiat chełmski 29,5
22. Powiat zamojski 28,4
23. Powiat hrubieszowski 24,9

Źródło: Urząd Statystyczny w Lublinie

Czytaj więcej o: pow. puławski
Gość
fontanny też potrzebne
poczytaj sobie
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 czerwca 2015 o 21:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to prawda, że Puławy to miasto starzejące się, .... spójrzcie, kim byli wyborcy do RM i do RP- starcy, którzy wybrali starców- zgorzkniałych, rządnych odkupienia win ( nie wiadomo od kogo i za co ) i nic nie wnoszących do Puław. Młodzi spieprzają stad, bo wiedza, że nie mają ABSOLUTNIE żadnych szans na rozwój. A starcy wybiorą starców ... a młodych nie będzie... gratuluje wyborcom, że mają taką a nie inną władzę, ale niech się zastanowią kto im na grzybnia starość dupę podetrze.... wiem, że ostro ale gówno jest gównem a nie czekoladą:(((
Rozwiń
fontanny też potrzebne
fontanny też potrzebne (24 czerwca 2015 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak w puławach nie zaczną powstawać nowe firmy dające prace młodym wykształconym ludziom a nie parki fontanny i inne pierdoły to za za kilka lat puławy to będzie miasto emerytów

Inwestorzy,przedsiębiorcy otwierają firmy a nie prezydent czy rada miasta.

Rozwiń
poczytaj sobie
poczytaj sobie (24 czerwca 2015 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Starsi mieszkańcy powiatu puławskiego są w większości bardzo konserwatywni i klerykalni. Młodzi nie chcą być pod ich presją i uciekają jak najdalej byle nie być narażonymi na kontrolę i presje ze strony tego środowiska. Wybierają zachód i duże miasta gdzie mogą być anonimowi i mieć poczucie wolności od mamusi, tatusia i księdza proboszcza.

Chyba nie ma bardziej klerykalnego miasta i powiatu w lubelskiem jakim jest Krasnik.

Rozwiń
emeryt
emeryt (24 czerwca 2015 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak w puławach nie zaczną powstawać nowe firmy dające prace młodym wykształconym ludziom a nie parki fontanny i inne pierdoły to za za kilka lat puławy to będzie miasto emerytów

Puławy nie puławy.Miastem emerytów to już są.

Rozwiń
gostek
gostek (24 czerwca 2015 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

oczywiście dobrze się żyje- czyste i schludne miasto. Ale jeśli chodzi o pracę to jest beznadziejnie. Niektórzy powiedzą są Zakłady Azotowe ......... no tak ale weź tam się dostań, wiecznie zatrudniani są znajomi wyżej postawionych, człowiek wysyła CV i ciągle nic A za kilka dni dowiaduje się że mąż menel pani z laboratorium dostał pracę w zakładach.

Jasne... lubię takie opinie wiedzących lepiej co to szukają problemu wszędzie tylko nie w sobie. Może spójrz na swoje kwalifikacje zanim zaczniesz firmę albo ludzi obrażać

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!