czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Puławy

Powiesili Giertycha


Kiedyś w klasach wisiał Gomułka do spółki z Cyrankiewiczem. Czasem było też miejsce dla orła. Czasy się zmieniły. Teraz ściany zdobią krzyż i godło. A w LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach także portret ministra edukacji Romana Giertycha.

Wicepremier Gierych zerka ze zdjęcia w klasie na drugim piętrze gmachu liceum. Salą opiekuje się klasa II c. Na pomysł powieszenia portretu uczniowie wpadli po tym jak jedna z kolorowych gazet zamieściła zdjęcie wicepremiera z adnotacją "Powieś sobie Giertycha”. Plakat zachowali, wyprostowali i oprawili w ramki. Później umieścili na ścianie.
Dlaczego zdecydowali się akurat na Romana Giertycha? - W większości sal wiszą portrety jakichś wpływowych osób. A minister edukacji to człowiek, od którego zależy nasza przyszłość - tłumaczy jeden z uczniów. W szkole można też usłyszeć, że to żart. Żaden z rozmówców nie chce podać nazwiska.
- Trzeba uszanować wolę uczniów - tłumaczy wychowawca, który także woli pozostać anonimowy.
Ale nie wszyscy nauczyciele tak reagują na wizerunek swojego ministra. - Niektórzy się wzdrygają, jak wchodzą do sali, inni nic nie mówią - opowiada licealistka. - Kiedyś ktoś odwrócił zdjęcie. Wtedy usłyszeliśmy belfra mówiącego, że nie powinniśmy tak robić. Że musimy do tej fotografii podchodzić z szacunkiem.
Dyrektor Beata Trzcinska-Staszczyk całą sprawę traktuje z humorem. - Gdyby nawet moje zdjęcie chcieli powiesić, to nie miałabym nic przeciw. Jeśli taka była ich wola, to dlaczego miałam im zabronić. W naszych klasach mamy różne zdjęcia: pisarzy, noblistów, byłych dyrektorów szkół. A teraz także pana Giertycha.
Kuratorium Oświaty jest zaskoczone. - Pierwsze słyszę, że ktoś sprawił sobie taki obraz - mówi Jolanta Kasprzak, rzeczniczka lubelskiego kuratorium. - Kiedyś wisiał Gomułka, Cyrankiewicz, a pośrodku orzeł. Teraz na ścianach można zobaczyć krzyż, godło. Czasami na korytarzach w holu znajdują się także portrety patronów szkół. Ale nikt nie zabrania wieszać ministra Giertycha. Zwłaszcza że on taki przystojny... 
(pb
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!