czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Puławy

Powszechny spis dziobów

Dodano: 29 stycznia 2006, 19:31
Autor: (pn)

2 dzięcioły, 14 gawronów, 7 kawek, 6 kowalików, 7 kosów, 10 kwiczołów i 6 sikorek bogatek. Tyle ptaków można spotkać obecnie w puławskim parku. Wiemy to od wczoraj, bo w niedzielę ptaki zostały policzone w ramach II zimowego liczenia ptaków w parkach i ogrodach. W puławskiej akcji wzięło udział osiem osób.

- Nie chciałam siedzieć w domu, dlatego przyszłam policzyć ptaki - mówi Ewelina, licealistka z Puław. Udało mi się zaobserwować gawrony, kwiczoły, dzięcioły, wróble i sikory - dodaje.
Dzięki liczeniu można na przykład ocenić liczebność ptaków wśród najpospolitszych gatunków. W razie niepokojących zmian, można odpowiednio wcześnie zareagować. Liczenie ptaków pozwala również na zainteresowanie się zwierzętami, które żyją obok nas, a na które na co dzień nie zwracamy uwagi.
- W parku ptaków jest mało - mówi Stanisław Iwańczuk, ornitolog, który zorganizował akcję liczenia w Puławach. Nie ma tu budek lęgowych czy karmników. Obawiam się, że grasuje tu kuna i ptaki boją się tutaj przebywać - dodaje.
Dużo więcej ptaków niż w parku żyje na terenie pobliskich ogródków działkowych. Nic dziwnego, skoro w wielu miejscach jest tam wysypana pszenica dla wróbli o dla kuropatw kukurydza. Na drzewach są jabłka dla kosów i słoninka dla sikorek.
Największym przyjacielem działkowicza są sikory, które zjadają szkodniki - mówi Iwańczuk. - Kto nie dokarmia w zimie ptaków, potem musi stosować środki chemiczne do ochrony roślin - dodaje.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!