środa, 24 stycznia 2018 r.

Puławy

Prezydent Puław chce kupić pałac


Pałac Marynki został zbudowany według projektu Piotra Aignera w latach 1791-1796 dla córki księżnej Izabeli Czartoryskiej, Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej<br />
Pałac Marynki został zbudowany według projektu Piotra Aignera w latach 1791-1796 dla córki księżnej Izabeli Czartoryskiej, Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej
(fot. Radosław Szczęch)

Zabytkowy Pałac Marynki może zostać kupiony przez miasto. W tej sprawie już w poniedziałek zwołana zostanie nadzwyczajna sesja rady miasta. Czasu na podjęcie decyzji jest niewiele, bo właściciel nieruchomości wystawił ją na sprzedaż.

O tym, że pałac przydałby się miastu, mówiono od dawna. Obiekt znajdujący się przy ul. Kazimierskiej był wymieniany po cichu jako potencjalna, nowa siedziba Muzeum Czartoryskich. Ta obecna, w pałacu należącym do Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa, nie jest najlepsza. Chodzi o coraz bliższą perspektywę wzrostu wysokości czynszu, co każe władzom Puław myśleć o znalezieniu jakiejś alternatywy. Szczególnie, że oprócz muzeum, w Pałacu Marynki swoje miejsce znaleźć mogłaby m.in. przeniesiona z Domu Chemika, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta oraz inne instytucje.

Problem w tym, że zabytkowy budynek z końca XVIII wieku nie jest w najlepszym stanie technicznym i wymaga solidnych nakładów finansowych. To jednak, paradoksalnie dobra informacja, bo może przełożyć się na możliwość uzyskania za niego atrakcyjnej ceny. Jakiej – tego na razie nie wiadomo.

– Nie mamy jeszcze takich wyliczeń, ale sądzę, że w poniedziałek radnym zostaną one przedstawione. Teraz najważniejsze jest dla nas to, żeby ten przetarg ogłoszony przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach nie zakończył się na niekorzyść miasta. Chcemy zachować to dziedzictwo kulturowe, które mamy. Jeśli pałac nabędzie ktoś inny i przeznaczy go np. na cele komercyjne, byłaby to ogromna szkoda – mówi Jolanta Wróbel, kierownik Wydziału Kultury i Promocji w Urzędzie Miasta.

Żeby przystąpić do przetargu lub podjąć inne działania zmierzające do zabezpieczenia prawa na nabycia pałacu, prezydent Janusz Grobel potrzebuje upoważnienia ze strony rady miasta. Stąd decyzja o zwołaniu nadzwyczajnej sesji już na 23 października. – Przygotowywane jest obecnie stanowisko rady miasta w formie uchwały. Ten pośpiech jest związany z krótkimi terminami związanymi z trwającym przetargiem – wyjaśnia Jolanta Wróbel.

Radni w poniedziałek mają zostać także poinformowani o możliwych kosztach zarówno zakupu pałacu, jak i jego późniejszego utrzymania. Urzędnicy tłumaczą, że remont, z uwagi na jego koszt, na pewno nie byłby przeprowadzony z marszu. Prawdopodobnie w grę wchodziłoby pozyskanie na ten cel zewnętrznych dotacji. Poza tym, nawet jeśli miasto zwlekałoby z remontem, to już samo posiadanie takiego budynku byłoby istotną kartą przetargową w negocjacjach z IUNG dotyczących czynszu dla Muzeum Czartoryskich.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(76) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 października 2017 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
uważajta trochę z tymi komentami pany bosię jeszcze najbliższe wybory przerodzą w bunt chamów ***s://youtu.be/8jtvsc_vhuk
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2017 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do czego doszło: mamy klasę Panów podejmujących światłe decyzje inwestycyjne - a reszta to stado baranów, oszołomów i chamów, bez wyższych potrzeb i nieświadomych czego w życiu trzeba im samym oraz ich następcom...no cóż potwierdza się Pałace dla Panów - czworaki dla chamów
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2017 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzę, że paru komentujących baranów uszczęśliwiłoby wyburzenie tego pałacu... Gdyby jeden albo drugi z nich byli prezydentem Puław to nie byłoby w Puławach Mariny, PPNT, rozpoczęcia budowy nowej hali, wszelkich modernizacji i rewitalizacji, Placu Chopina, lodowiska, stadionu, boisk przyszkolnych, placów zabaw dla dzieci itd. I wg takich gości wtedy byłoby lepiej. Niech mi ktoś wytłumaczy, o co takim ludziom chodzi?
Rozwiń
Żal
Żal (24 października 2017 o 01:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Jest. Zabytkowa chałupa. Jedna z niewielu która ocalała podczas pożaru Włostowic.  Kupi ją miasto? W jakim celu? Następne muzeum czy siedziba dla pana Kiełbia? Po to jest urzędu? W tym celu go utrzymujemy?  Kupować nieruchomości, zabytki, obsadzać swymi ludźmi i łożyć na to nasze pieniądze?????
 Włostowice to była i widze jest wieś. Siedziba dla Kiełba ???? Wydawało mi się ze To pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta. NIedostałes tam pracy, na Kiełba wylewasz pomyje?? NO cóż żal. PO prostu cienki bolek jesteś. I czy pracujesz w ogóle ze płacisz podatki ??? Czy robisz na czarno u prywaciarza ??? Albo siedzisz w KRUSIE i oszukujesz pańswtwo bo Włostowice to wieś? Kiedy Jaki twój podatek poszedł na rzecz Miasta Puławy, prędzej cyganów sponsorujesz, jeżeli te podatki płacisz.
Rozwiń
:)
:) (24 października 2017 o 01:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
W Pałacu Marynki powinien za zasługi osiąść - jak Marszałek Piłsudski w Sulejówku - Prezydent Grobel zaraz po przejściu na emeryturę, ew z Radnym Kiełbiem w przedwojennym mundurze oficerskim jako swoim adiutantem, by tradycji stało się zadość
 No cóż  dobry pomysł . A ty ich bedziesz promował jako przyszły Prezydent Miasta :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (76)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!