sobota, 24 marca 2018 r.

Puławy

"Program naprawczy" w szpitalu w Puławach. 140 osób do zwolnienia

Dodano: 27 kwietnia 2016, 12:34

W kwietniu przed szpitalem pikietę zorganizowały pielęgniarki skarżące się m.in. na zbyt niskie pobory. Teraz problem jest poważniejszy, szpital stanął przed widmem upadłości (fot. Radosław Szczęch / archiwum)<br />
W kwietniu przed szpitalem pikietę zorganizowały pielęgniarki skarżące się m.in. na zbyt niskie pobory. Teraz problem jest poważniejszy, szpital stanął przed widmem upadłości (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

140 pracowników puławskiego SP ZOZ, w tym 60 pielęgniarek i położnych, czekają zwolnienia. Przyjęty przez nowego dyrektora szpitala i zaakceptowany przez radę powiatu „program naprawczy” wchodzi właśnie decydującą fazę

Zmiany w strukturze szpitalnej administracji oraz redukcja w zespołach ratownictwa medycznego to tylko preludium do tego, co już niedługo czeka pracowników poszczególnych oddziałów puławskiego SP ZOZ.

Piotr Rybak, dyrektor szpitala, zapowiada zwolnienia grupowe. Grupą najbardziej nimi zagrożoną są pielęgniarki i położone. Wypowiedzenia dostaną także przedstawiciele średniego i niższego personelu medycznego, czyli m.in. technicy, operatorzy, salowe i wielu innych. Łącznie swoje miejsca pracy straci około 140 osób. Ich nazwiska mają wytypować kierownicy poszczególnych jednostek, m.in. pielęgniarki oddziałowe. Ostateczną decyzję co do każdej osoby dyrektor ma podejmować osobiście.

– Mieliśmy nadzieję, że uda się tego uniknąć – mówi Lidia Twardowska, przewodnicząca Zakładowego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Puławach. – Jak ktoś mi mówi, że zwolnienia są przeprowadzane dla naszego dobra, to zwyczajnie kłamie. To, co się dzieje w naszym SP ZOZ, nie idzie w dobrą stronę. Obawiam się, że taki sposób zarządzania szpitalem, może doprowadzić do najgorszego.

Na razie, nie wiadomo ilu pracowników stracą konkretne oddziały. Najprawdopodobniej część z nich zostanie ze sobą połączona. Ma to doprowadzić do poprawy stanu finansów tonącego w długach szpitala. Skala zwolnień pozwala jednak przypuszczać, że pod uwagę brana może być nie tylko możliwość łączenia oddziałów, ale także zamknięcie części z nich.

Obecnie trwa przewidziana ustawą procedura dotycząca zwolnień grupowych. Dyrektor poinformował o nich związki zawodowe, które na odpowiedź mają 20 dni. Później możliwe będą negocjacje, co do warunków odejść. Chodzi m.in. o odprawy oraz możliwość ochrony tych pracowników, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji.

Dyrektor Piotr Rybak od dawna tłumaczy, że zwolnienia to konieczność, która jest spowodowana złą sytuacją finansową SP ZOZ. Obecnie szef puławskiego szpitala stara się o kredyt. Przygotowanie i wdrożenie programu naprawczego było jednym z warunków stawianych przez instytucje finansowe.

Nie wszyscy jednak wierzą w powodzenie tej misji. Część radnych rady powiatu od początku ustawiło się w opozycji do działań proponowanych przez dyrektora. Mówią o zagrożeniu spadku świadczonych usług i obniżeniu rangi szpitala specjalistycznego. Ich kontrpropozycją było uzyskanie wyższego kontraktu z NFZ. Według dyrektora Rybaka, jest to jednak niemożliwe.

Czytaj więcej o: praca szpital zwolnienia Puławy
Gość
Gość
...
(92) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 maja 2016 o 23:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zwalniac mlode pielęgniarki to nie jest dobre wyjście,wysłać starsze na pomostówki a młodym wstrzymać stażowe na jakiś czas i niech zostaną,a która sie nie zgadza to.... lepiej mniej zarobić i mieć pewna prace niz jej nie mieć. a tam aż tak zle nie zarabiaja...porównując z innymi szpitalami. stan osobowy pielęg. na oddziale też nie jest mały względem innych na lubelszczyżnie.
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2016 o 23:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dyrektor z paniami (ulubionymi) z administracji będzie baseny podawał
Rozwiń
...
... (6 maja 2016 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

...nie będą spać na dyżurach ani  robić łaskę pacjentowi  w nocy,  bo  nie będzie  ich (lekarzy) tam bo ich  zwolnią....  będą pracować  gdzie  indziej   za   lepszą kase

Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2016 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nareszcie będą pracować a nie spać na dyżurach i robić łaskę jak pacjent czegoś potrzebuje
Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2016 o 22:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zwolnić wszystkich i zrobić automat do leczenia, jak do batoników i coca coli
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (92)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!