niedziela, 25 marca 2018 r.

Puławy

Przebudowa Domu Chemika wstrzymana. Robotnicy zejdą z placu budowy

Dodano: 7 marca 2018, 15:57

Dom Chemika
Dom Chemika

Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie dotyczące oceny możliwości wpisania do rejestru zabytków siedziby Puławskiego Ośrodka Kultury. Decyzja ta oznacza poważne kłopoty dla miasta, bo administracyjnie wstrzymuje wszelkie prace remontowe

Przebudowa Domu Chemika warta ok. 35 mln złotych będzie musiała zostać przerwana. Robotnicy wkrótce zejdą z placu budowy. Powodem jest decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków, który wszczął postępowanie dotyczące wpisania siedziby POK do rejestru zabytków. Jej kopia w środę trafiła na biurko prezydenta Puław.

– Umówiłem już zebranie w tej sprawie z prezydentem Januszem Groblem, inspektorem nadzoru oraz wykonawcą. Przede wszystkim nie możemy dopuścić do katastrofy budowlanej, więc trzeba będzie zabezpieczyć plac budowy. Musimy się także postarać o minimalizację strat, ale szkody będą nieuniknione – mówi Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław, sugerując, że część prac ze względów bezpieczeństwa być może będzie musiała zostać dokończona.

Groźbą wiszącą nad miastem są ewentualne kary umowne od firm wykonujących prace budowlane. Zdaniem Koconia, jeśli dojdzie do roszczeń finansowych z ich strony, miasto będzie je przekierowywać na Skarb Państwa. – Bo to nie jest nasza wina. Działaliśmy zgodnie z prawem. Niestety mamy takie przepisy, które pozwalają na prowadzenie absurdalnych procedur, które nie mają nic wspólnego z interesem społecznym – podkreśla Kocoń.

Wyposażenie Domu Chemika, które mogło przedstawiać sobą jakąś wartość w trakcie prac zostało już w większości usunięte. – Dlatego uważamy, że postępowanie o wpisaniu tego budynku do rejestru zabytków stało się bezprzedmiotowe. W tym momencie nie ma już czego chronić, więc działania, które blokują naszą inwestycję tak naprawdę nie mają sensu – podsumowuje wiceprezydent.

Obecnie najważniejsze, z punktu widzenia władz miasta, jest to, żeby wszczęte przez konserwatora postępowanie nie trwało zbyt długo. Powagę sytuacji dostrzega także wojewódzki konserwator Dariusz Kopciowski. Jak twierdzi, rozpoczęta procedura wcale nie musi być prowadzona miesiącami. – Chciałbym ją szybko zakończyć. Sądzę, że będzie to koniec marca lub początek kwietnia – mówi. Pracownicy urzędu jeszcze w tym miesiącu udadzą się do Puław, żeby dokonać oględzin obiektu.

Tymczasem wszczęcie postępowania, które wkrótce zablokuje dalsze prace przy przebudowie POK, pozytywnie oceniają przedstawiciele stowarzyszenia „Puławianie”.

– Jesteśmy zadowoleni z tej decyzji konserwatora i uważamy, że należało zrobić to już dawno. Na pewno weźmiemy udział w zaplanowanych oględzinach i zobaczymy, jaki jest stan budynku. Wtedy okaże się, co można jeszcze uratować – mówi Szymon Karczewski. – Nietknięty został pawilon wystawowy, który również powinien zostać objęty ochroną konserwatorską – dodaje.

Z działań, które opóźnią oddanie do użytku odnowionej siedziby POK, niezadowoleni są natomiast pracownicy ośrodka. – Ubolewam na tym, że ten czas modernizacji się wydłuży. Działania zmierzające do tego, żeby uznać ten budynek do rejestru zabytków uważam za nielogiczne. Z naszego punktu widzenia, spowoduje to tylko tyle, że będziemy musieli dłużej czekać na powrót do dobrych warunków – mówi Zbigniew Śliwiński, dyrektor Domu Chemika, który nie wierzy w to, że inwestycja nie zostanie ukończona. Takiego scenariusza nie przewidują także władze miasta, które zapewniają, że unijne dofinansowanie jest bezpieczne.

Warto wspomnieć, że jeśli pawilon wystawowy, na wniosek „Puławian” zostanie objęty ochroną, mieszkańcy miasta będą musieli zapomnieć o planach budowy w jego miejscu nowej biblioteki miejskiej. Mediateka to drugi etap przebudowy POK, który oprócz nowego budynku zakłada także budowę podziemnego parkingu od strony ul. Wojska Polskiego.

>>>

Zobacz także: Przebudowa Domu Chemika w Puławach

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Marta
(116) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 marca 2018 o 23:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Puławianie! A władze niech nie prowadzą brudnej gry! Jeśli prace mają być przerwane, to mają być! Ślizgie gatki typu "kataftrofa budowlana" schowaj sobie Groblu do kieszeni!
Rozwiń
Gość
Gość (11 marca 2018 o 21:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PUŁAWIANIE WSTRZYMALI REMONT Domu Chemika i stoi, a co myślą na ten TEMAT Natolińczycy?????
Rozwiń
Marta
Marta (11 marca 2018 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Puławianie nieco się zagalopowali... Remont Domu Chemika dzięki nim będzie trwao tyle co jego budowa. A kto pomyśli o dzieciach które chodzą tam na zajęcia? Dzięki Puławianom na dużo dłużej niż pierwotnie planowano staniemy się kulturalną pustynią...
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poza tym, Pan za dużo się bawi w jasnowidzenie. Wie Pan, że np. warszawski Smyk, mimo wpisania na listę zabytków został wyburzony i wybudowany praktycznie od nowa? Że objęcie ochroną konserwatorską nie oznacza przekreślenia szansy remontu i zmodernizowania pawilonu?
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z dziennikarskim obiektywizmem, Panie Szczęch, to ma tyle wspólnego, co ja z byciem astronautą. Tak samo jak z artykułu, tak i z ostatniej wypowiedzi aż bije, po której Pan jest stronie. Niestety, w ten sposób został Pan tubą propagandową urzędu miasta. Dziennikarz na czas tworzenia artykułu powinien zapominać o swoich osobistych uprzedzeniach i przekonaniach, Pan tego niestety z tego co widzę, nie potrafi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (116)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!