wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Puławski Park Naukowo-Technologiczny jako spółka ma wyjść na prostą

Dodano: 28 stycznia 2016, 15:16

Justyna Orzeł-Szczepańska twierdzi, że park zacznie lepiej prosperować, kiedy stanie się niezależną spółką (fot. Radosław Szczęch)
Justyna Orzeł-Szczepańska twierdzi, że park zacznie lepiej prosperować, kiedy stanie się niezależną spółką (fot. Radosław Szczęch)

To ma być szansa na pozyskanie kolejnych środków unijnych. Na czwartkowej sesji miejscy radni będą decydowali o przekształceniu Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego w samodzielną spółkę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Przekształcenie parku w spółkę powinno zakończyć się w marcu. Do tego czasu ukształtować ma się wybrana przez prezydenta trzyosobowa rada nadzorcza, a także jednoosobowy zarząd. Na razie niewiele wiadomo na temat potencjalnych kandydatów na te stanowiska poza tym, że muszą legitymować się uprawnieniami, zakończonym kursem i specjalnym egzaminem państwowym.

Zanim dojdzie do utworzenia spółki, zgodę na ten ruch muszą wydać radni. Ci początkowo w większości nie byli do tej koncepcji przekonani, ale to zmieniło się po ostatnim posiedzeniu komisji gospodarki z udziałem dyrektor PPNT oraz władz miasta. – Nasz klub po wnikliwej analizie zdecydował, że poprze utworzenie tej spółki. Tak naprawdę nie mamy innego wyjścia, jeśli chcemy pozyskiwać dotacje i posiadać kompleksowy park naukowy – mówi Artur Kwapiński, radny z klubu PiS.

Po co to przekształcenie? Od początku swojego działania PPN-T jest prowadzony przez operatora, miejską spółkę Nieruchomości Puławskie. A ta ze względów formalnych nie może ubiegać się o środki unijne dedykowane rozwojowi przedsiębiorczości.

Na razie koszty działalności parku przewyższają wpływy z wynajmu powierzchni. Niemal 40 procent PPN-T stoi pusta. Większość organizowanych wydarzeń (205 w ciągu roku) dotyczy dzieci i młodzieży. To więcej, niż imprez, wykładów, czy konferencji dla przedsiębiorców (145), ale przedsiębiorców w PPN-T powoli przybywa.

O tym, że za kilka lat park finansowo będzie wychodzić na prostą przekonana jest Justyna Orzeł-Szczepańska, dyrektor PPN-T. – Nasz park jako jedyny w Polsce prowadzony jest w formule operatorskiej. Nie jesteśmy obecnie instytucją otoczenia biznesu, co jest konieczne do występowania o szereg środków unijnych. Jako spółka moglibyśmy pozyskiwać pieniądze na platformy startowe dla nowych przedsiębiorstw i dążyć do komercjalizacji projektów powstających w naszych laboratoriach. To jest nasze podstawowe zadanie, ale żeby je osiągnąć, musimy stać się niezależnym podmiotem – mówi Orzeł-Szczepańska.

Dyrektor przyznaje, że jest zainteresowana stanowiskiem prezesa nowej spółki. – Do tej pory kierowałam parkiem i mam nadzieję, że taką szansę dostanę – mówi.

Gość
Gość
Pan Ciekawy
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 stycznia 2016 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z młynem gdzie poszło 5 mln dotacji na inkubator dla młodych przedsiębiorców? Miały być tanie biura do wynajęcia. Następny przekręt?
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2016 o 23:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ponownie wciskają kit hołocie.
Rozwiń
Pan Ciekawy
Pan Ciekawy (28 stycznia 2016 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Spalają tylko kasę w tych różnych parkach i dotacjach.

A kasa nie bierze się znikąd - ściągają ją od nas urzędy skarbowe.

Pani Orzeł oczywiście zadowolona, bo ma ciepłą posadkę.

Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2016 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tuba propagandowa UM nie zauważyła artykułu. Hehehe. Zapewne jutro zaczną się pojawiać wpisy o tym, że powinniśmy się cieszyć i sikać z radości bo mamy taki wspaniały PPNT

Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2016 o 19:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy dyrektor Parku Naukowo Technologicznego pani Justyna Orzeł Szymańska to jakaś rodzina dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich pana Krzysztofa Szczepańskiego? To by wiele wyjaśniało...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!