niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy. Bliżej do młodzieżowych wyborów

Dodano: 14 września 2015, 12:33

Jesienią uczniowie z Puław będą wyłaniać skład Młodzieżowej Rady Miasta. Termin wyborów ustalono na 19 października. Kampania wyborcza trwa.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Dla młodzieży to nauka reguł demokracji. Wybory organizowane są na wzór samorządowych - z komisjami, okręgami, protokołami oraz kampanią wyborczą. Młodzi ludzie mogą bawić się w polityków, a stworzona przez nich rada ma prawo przygotowywać własne uchwały.

Żeby dostać się do MRM należy zdobyć głosy swoich rówieśników. Wybory dają szansę na wykreowanie szkolnych liderów, a dla nich samych są lekcją marketingu politycznego, reklamy i public-relation. Co prawda najczęściej inicjatywa młodzieżowych radnych kończy się na jednej czy dwóch sesjach i przygotowaniu kilku uchwał, ale już samo uczestnictwo w wyborczej machinie pozwala zebrać cenne doświadczenie.

W tegorocznych wyborach wezmą udział wszystkie gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w mieście. W każdej placówce powstaną pięcioosobowe komisje wyborcze. Rejestracja kandydatów do komisji już się rozpoczęła, a termin ich zgłaszania mija w połowie września. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać wybrani nauczyciele. Rejestracja kandydatów na radnych zakończy się 30 września. Dzień później ich listy pojawią się na szkolnych tablicach ogłoszeń w całym mieście. Głosowanie odbędzie się w poniedziałek, 19 października. 

W Puławach pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Miasta przeprowadzono w 2009 roku. Od tamtej pory odbywają się one co dwa lata. Obecnie kończy się już czwarta kadencja. Przewodniczącym nastoletniej rady jest Jędrzej Halerz, a funkcję jego zastępców pełnią Paulina Barczyńska i Maciej Synowiec.

Zgodnie ze statutem młodzież może zgłaszać różnego rodzaju postulaty i wnioski, do których powinny odnosić się władze miasta. Posiada także prawo opiniowania przyjmowanych przez radę miasta uchwał oraz podejmowania własnych.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 września 2015 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to chyba biorą przykład z dorosłej rady
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2015 o 20:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
absolutnie nic. Nawet im się obradować nie chce. nie mają na swym koncie żadnego zrealizowanego pomysłu, bo też żadnego pomysłu nie miały
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2015 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ktoś może wie co poprzednie rady młodzieżowe zdziałały?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!