sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Puławy: Co myślimy o budżecie obywatelskim?

Dodano: 26 marca 2017, 13:17

Fot. fot. Radosław Szczęch/Archiwum)
Fot. fot. Radosław Szczęch/Archiwum)

Internetowa ankieta zbierająca opinie mieszkańców Puław na temat budżetu obywatelskiego została zakończona. Puławianie opowiedzieli się m.in. za wzmocnieniem promocji tej inicjatywy, przedłużeniem czasu na głosowanie, czy oznaczeniem inwestycji wykonanych w ramach kolejnych edycji BO.

Co zrobić, żeby nowa edycja budżetu partycypacyjnego w Puławach mogła cieszyć się wyższą frekwencją, a opinie na temat uczciwości procedury głosowania i zasadności poszczególnych inwestycji była większa? Puławscy urzędnicy o zdanie na temat BO postanowili zapytać mieszkańców, zamieszczając w sieci ankietę. W czwartek opublikowane zostały jej wyniki. Ankietowani podpowiedzili władzom miasta szereg rozwiązań, które ich zdaniem, mogą udoskonalić tę formę społecznych konsultacji.

Nowe oznaczenia i rejony

Jedną z ciekawych podpowiedzi jest ta dotycząca możliwości czasowego lub stałego oznaczania inwestycji powstałych ze środków BO. Dzięki oznaczeniom rosnąć mogłaby świadomość mieszkańców Puław o tym, jak obywatelskie inwestycje zmieniają miasto. Część ankietowanych zarzuciła urzędnikom to, że obecnie o realizacji tego tego rodzaju przedsięwzięć jest zbyt cicho. Zdaniem ankietowanych władze przy promocji BO powinny także szerzej, niż do tej pory korzystać z lokalnych mediów (radio, prasa, telewizja), a także szkół, ulotek itp.

Wątpliwości części mieszkańców budzi także aktualny podział na rejony. Jedni uważają, że np. Niwa i Włostowice powinny być rozdzielone, a osoby rejon mogłoby utworzyć os. Górna-Kolejowa. Znaleźli się także tacy, którym nie przeszkadzałoby zlikwidowanie rejonów na rzecz głosowania ogólnomiejskiego, jak i ci, którzy opowiedzieli się pozostawieniem tej kwestii bez zmian.

Dłuższe głosowanie

Wśród propozycji pojawiły się także te dotyczące głosowania. Według części ankietowanych, to tradycyjne-papierowe, z uwagi na bardzo niską frekwencję w zeszłym roku, nie ma sensu. Zamiast niego, wydłużone mogłoby zostać głosowanie internetowe. Z drugiej strony nie brakuje podpowiedzi, żeby tradycyjne glosowanie zostawić, ale powiększyć ilość miejsc, w którym można byłoby oddawać głosy o galerie handlowe, czy supermarkety.

Do poprawy mieszkańcy zgłosili także sposób oceny wniosków oraz komunikację pomiędzy urzędem, a autorami projektów. Jeden z ankietowanych wyznał, że przy składaniu wniosku był zapewniany, że jego projekt przejdzie, ale ostatecznie tak się nie stało. Podobno los co roku spotyka średnio ponad połowę rejestrowanych projektów obywatelskich. Według części badanych, urząd przed odrzuceniem projektów mógłby skontaktować się z ich autorami, by dać im szansę na ich poprawę.

Pojawiła się także propozycja nagradzania zarówno całych rejonów (za wysoką frekwencję w głosowaniu), jak i autorów projektów, które zdobyły najwięcej głosów. Co z tych wszystkich pomysłów znajdzie się w nowym regulaminie - o tym zdecyduje specjalna komisja do spraw budżetu obywatelskiego 2018 (po zapoznaniu się z wynikami ankiety).

Czytaj więcej o: budżet obywatelski Puławy ankiety
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
obserwator
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przypomnę że mamy stowarzyszenie działające na Włostowicach,związane z PiS-em więc tu może być znak zapytania jeśli chodzi o rywalizację,a jak znam życie to sytuacja może być podobna jak w ubiegłym roku.
Rozwiń
Gość
Gość (27 marca 2017 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przypominam, że ciemny lud to elektorat pisu.
Rozwiń
obserwator
obserwator (27 marca 2017 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Budzet obywatelski przy okregach jednmandatowych jest nieporozumieniem. To był chwyt promocyjno propagandowy platfornistow zeby pzyskac ciemny elektorat ktory wszystko kupi.Ale to tez im nie pomogło. Kazdy radny w swoim okregu jednomandatowym powinien w porozumoeni z mieszkancami wiedziec co trzeba w danym okregu naprawic gdzie postawic lawke itp.To jest fikcja pic na wode nadawanie dodatkowej pracy urzednikom , pole manipulacji , przekretow , przciaganie liny angazuja szkoły przedszkola itp.Mozna postawic pytanie dlaczego oddaje sie decyzje mieszkancom co gdzie za ile tylko rzuca sie ochłap okreslona sume 1go miliona i niech ciemny lud cieszy sie jaka to ma władzę siłe i decyzyjnosc , Szanowni mieszkancy nie dajcie nabierac si ena ochłapy.Zgadzam sie z wypowiedzią radny bierze kasę niech konsultuje i rozlicza sie.On jest tak obywatelski jak obywatelska jest cała platforma ktora to wymtsliłaPozdrawiam zyczę zdrowego myslenia
Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2017 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zarzuca mu ze sie chwali promuje lansuje itp
Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2017 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wybrani w jedomandatowych okręgach wyborczych radni, regularnie spotykający się z wyborcami, mający znakomite rozpoznanie potrzeb mieszkańców potrzebują jeszcze wynalazku pod nazwą "budżet obywatelski". A toak na marginesie. Czy widział ktoś z państwa kiedyś ogłoszenie WYBRANY PRZEZ WAS RADNY X ZAPRASZA NA SPOTKANIE NA KTÓRYM PRZEDSTAWI SPRAWOZDANIE ZE SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI W RADZIE I POROZMAWIA O NASZYCH WSPÓLNYCH PROBLEMACH.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!