sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Puławy: Czym palimy? Strażnicy wytropią trucicieli

Dodano: 11 lutego 2017, 21:01

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Od początku obecnego sezonu grzewczego puławska Straż Miejska przeprowadziła 115 kontroli w kotłowniach domków jednorodzinnych, głównie na os. Włostowice. Jak się okazuje, przyczyną uciążliwego zadymienia bywa złej jakości węgiel.

O tym, że oddychamy nienajlepszym powietrzem od kilku miesięcy mówi się od kilku tygodni. O wysokiej zawartości zawieszonych pyłów (PM 10 i PM i 2,5) świadczą wyniki pomiarów ze stacji umieszczonych w różnych częściach Polski. Najbliżej Puław jest przy ul. Obywatelskiej w Lublinie, skąd również napływają niepokojące informacje o przekroczeniu norm.

Jedną z przyczyn tego zjawiska jest dym z pieców węglowych w domach jednorodzinnych. Przy czym, nie bez znaczenia jest to, co mieszkańcy do swoich pieców wrzucają. Pół biedy, jeśli jest to węgiel i drewno. Gorzej, jeśli stare, lakierowane meble, śmieci plastikowe, gumowe itp.

Jakość opału używanego przez mieszkańców Puław, od początku obecnego sezonu grzewczego sprawdza Straż Miejska.

– Przeprowadziliśmy w sumie 115 kontroli, z czego 33 po zgłoszeniach telefonicznych. Nałożyliśmy jeden mandat karny w wysokości 100 złotych. Otrzymał go mieszkaniec, u którego stwierdziliśmy spalanie szkodliwych dla środowiska meblowych płyt wiórowych – mówi komendant Dariusz Karmasz.

Jak mówi szef puławskiej straży, niepokojąco czarny dym lub wysoka zawartość pyłów, która może świadczyć o spalaniu czegoś innego, niż węgiel, w rzeczywistości bywa powodowana złej jakości paliwem.

– Mieszkańcy przedstawiają nam fakturę na zakup węgla, ale nie możemy nikogo ukarać za jego jakość, a ta bywa różna – przyznaje komendant.

Strażnicy miejscy kontrole kotłowni i pieców na terenie całego miasta będą przeprowadzać do zakończenia obecnego sezonu grzewczego. Jeśli piece będą nosiły ślady spalania zakazanych materiałów, a ich składowanie wskazywać na przygotowanie do użycia, posypią się mandaty (do 500 zł).

Tych, którzy regularnie łamią przepisy o ochronie środowiska, na wniosek straży, może ukarać sąd.

W drastycznych przypadkach, obywatel-truciciel może zapłacić do 5 tys. złotych grzywny. Na szczęście, jak wynika z dotychczas przeprowadzonych kontroli, tego rodzaju przypadków w Puławach nie stwierdzono.

Powstanie eko-patrol

Wniosek puławskiej Straży Miejskiej o dotację na zakup specjalnego pojazdu, wyposażonego m.in. w sprzęt do mierzenia jakości spalin, czystości wody, czy poziomu hałasu, został pozytywnie rozpatrzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja wyraziła wstępną zgodę na udzielenie finansowej pomocy na zakup samochodu w wysokości połowy jego wartości. Problem w tym, że straż nie posiada w swoim budżecie środków na pokrycie drugiej połowy.

Pomóc w tej sytuacji mogą władze Puław, które o przyznaniu dodatkowych pieniędzy (kilkadziesiąt tysięcy złotych) zdecydują w najbliższym czasie.

Tymczasem trwająca właśnie rekrutacja na strażników, zgodnie z zapowiedziami, prowadzona jest już pod kątem przyszłych uczestników „eko-patrolu”. Komendat SM poinformował, że jednym z warunków przyjęcia do pracy będzie ukończenie kierunku związanego z ochroną środowiska (to także jeden z warunków otrzymania dotacji na zakup samochodu). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa z WFOŚiGW mogłaby zostać podpisana w pierwszej połowie tego roku, a sam patrol na ulice miasta mógłby wyjechać latem.

Nie jestem robotem
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Nie jestem robotem
Nie jestem robotem (13 lutego 2017 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Oddam opony opałowe szt 6
Jaki rozmiar? Mogą się fajnie skończyć na jakims parkingu.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2017 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dla mnie to wogóle powinno się zakazać budowy "kuminków" w domach jednorodzinnych. Przez ten ich cholerny pociąg do 'nastroju w pokoju' muszę wdychać smród z kominów. I nie ważne, czy palita drewnem czy kaloszami - jak dla mnie to jeden smród.
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2017 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oddam opony opałowe szt 6
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2017 o 22:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro jest teraz możliwość kontrolowania to niech ten kretyn pisząc ileś razy to samo na forum niech zawiadomi odpowiednie służby
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2017 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech pali porządnie w tym domku to może komarów w tym roku nie będzie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!