niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Puławy: Jak dzięki innowacjom rozwijać polską gospodarkę?

Dodano: 12 grudnia 2017, 16:27

Nauka, biznes, człowiek i technologia – to cztery główne zagadnienia Dni Innowacji, które w poniedziałek rozpoczęły się w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Paneliści rozmawiają m.in. o tym, jak dzięki nowatorskim rozwiązaniom rozwijać polską gospodarkę.

Cykl spotkań, wykładów i dyskusji dotyczących szeroko rozumianych innowacji organizuje PPNT oraz Zakłady Azotowe „Puławy”. – Ich głównym założeniem jest popularyzacja współpracy i przepływu wiedzy pomiędzy światem nauki i biznesu, wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz organizacja warsztatów dla osób planujących jej rozpoczęcie – mówi Piotr Górecki z puławskiego technoparku, który podkreśla, że ważne jest transferowanie wyników badań naukowych do sfery biznesu oraz popularyzacja osiągnięć technologicznych.

Jak to zrobić? – Poprzez nawiązanie sieci powiązań, wymianę doświadczeń, uczenie się procedur, które pozwalają na wdrażanie tego, co zostanie wymyślone na uczelniach, czy w instytutach badawczych i wprowadzenie tego na rynek – tłumaczy Tomasz Szymajda, prezes PPNT. – Dlatego kładziemy nacisk, żeby podczas Dni Innowacji zgromadzić w jednym miejscu jak najwięcej podmiotów z różnych dzień, takich jak biznes, nauka, organizacja pozarządowe, czy firmy nowych technologii. Naszą rolą jest to, żeby integrować te środowiska i zachęcać do szerszego finansowania badań i rozwoju – dodaje.

Wśród gości tegorocznych DI znalazł się m.in. Mariusz Bartosewicz z gabinetu wiceministra Jerzego Kwiecińskiego w resorcie rozwoju. Opowiedział m.in. o założeniach nowych ustaw w ramach tzw. konstytucji dla biznesu. – One, najkrócej mówiąc, mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie dla mikro i małych firm. Z jednej strony poprzez nowe sposoby współpracy administracji z biznesem, a z drugiej poprzez ułatwienia o charakterze finansowym – mówi urzędnik, wymieniając m.in. dobrowolne zwolnienie z opłacania składek na ZUS przez pierwszych 6 miesięcy. Tego typu rozwiązania mają zostać wprowadzone wiosną przyszłego roku.

Wśród poruszonych tematów znalazło się także kształcenie na potrzeby gospodarki (o czym rozmawiali przedstawiciele puławskich firm, instytutów badawczych, naukowcy z lubelskich uczelni oraz rządu), czy relacji pomiędzy biznesem, samorządem, nauką i organizacjami pozarządowymi. W tej drugiej dyskusji udział wzięli m.in. prezes ZA Jacek Janiszek, Renata Szczypa ze Stowarzyszenia „Rodzina”, czy wiceprezydent Puław Taduesz Kocoń.

Na środę zaplanowano natomiast rozmowy m.in. o wolontariacie pracowniczym na przykładzie ZA, zachęcaniu pracowników do aktywnego trybu życia, a także o nowych technologiach w IT, robotyce i edukacji.

Czytaj więcej o: biznes dni innowacji PPNT Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 grudnia 2017 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślę, że najwięcej treści do dyskusji wniósł pan wiceprezydent Kocoń. To postać znana z odważnych i niekonwencjonalnych wypowiedzi i zapewne dlatego znalazł sie wśród panelistów.
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2017 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziękujemy panie Grobel, może Pan już odejść !!!
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2017 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy na tym spotkaniu powiedzieli ile mieszkaniec Puław co roku musi dopłacać do tego parku ''naukowo''- '' technologicznego''? Dziękujemy panie Grobel
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2017 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepraszam a dla kogo to spotkanie na temat innowacji? dla emerytów z PISu Jarząbek, Godliński, Czeżyk. Przypominam że prof. Pawłowicz ma badania, że w tym wieku to już raczej nie innowacje a emerytura.
Rozwiń
człek
człek (13 grudnia 2017 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szulowski jako prezes wodociągów podniósł ceny wody. Grobel i spółka podniósł podatki, opłaty za śmieci, opec bawi się cenami za ciepło. PUŁAWY, by żyło się lepiej zatrudnionym  przez UM.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!