niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy: Już nie będą mieszkać przy ulicy Armii Ludowej

Dodano: 31 marca 2017, 19:42

Ulica Armii Ludowej będzie ulicą Witolda Pileckiego
Ulica Armii Ludowej będzie ulicą Witolda Pileckiego

Zamiast Armii Ludowej będzie ulica rotmistrza Witolda Pileckiego. Zamiast Lucjana Szenwalda patronem innej ulicy będzie sierżant Józef Franczak. Zmiany są odpowiedzią na postanowienia ustawy o zakazie propagowania ustroju totalitarnego.

Do zmiany przygotowywane są dwie ulice, których nazwy znalazły się na specjalnej liście przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Chodzi ul. Armiii Ludowej na os. Niwa i ul. L. Szenwalda (boczna ul. Filtrowej, przy obserwatorium astronomicznym). Zgodnie z nowymi przepisami, obie nazwy powinny zostać zmienione, bo ich patroni propagują ustrój totalitarny. Armia Ludowa ma zostać skreślona z uwagi na to, że była zbrojnym ramieniem Polskiej Partii Robotniczej, a Lucjan Szenwald dlatego, że poza pisaniem wierszy i piosenek był działaczem komunistycznym.

W poprzedni poniedziałek, podczas posiedzenia Komisji Promocji Miasta, Kultury i Współpracy, pod głosowanie poddano cztery nazwy, pod dwie na każdą z wytypowanych ulic. W kontekście ul. Armii Ludowej zastanawiano się nad rotmistrzem Witoldem Pileckim oraz pułkownikiem Zygmuntem „Żyłką” Żebrackim. Wygrał ten pierwszy.

W przypadku ulicy Szenwalda radni wybierali pomiędzy sierż. Józefem „Lalkiem” Franczakiem, a mjr Franciszkiem Jerzym Jaskulskim. Wygrał Franczak, zastrzelony w 1963 roku, jako ostatni żołnierz antykomunistycznego podziemia.

Radni zastanawiali się także nad zmianą ulicy Ludwika Waryńskiego. Wątpliwości, co do tego, czy należy się nią zajmować zgłosił przewodniczący komisji Ireneusz Rzepkowski. – W spisie ulic IPN-u przeznaczonych do zmiany nie ma tej nazwy, dlatego powinniśmy zwrócić się do prezydenta o zapytanie w tej sprawie – mówił radny, który tłumaczył, że dopiero mając jasną opinię co do zgodności tej nazwy z treścią ustawy, radni będą mogli podjąć kolejne kroki.

Na razie radni nie wiedzą jeszcze, czy socjalista, który wspierał powstanie styczniowe, był więziony i karany przez służby rosyjskie i austriackie, skazany na 16 lat ciężkich robót, absolwent Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach, zasłużył na pozostanie na swoim miejscu, czy nie.

Co się stanie kiedy ostateczną decyzję podejmą radni? Konieczności natychmiastowej wymiany dowodów osobistych nie ma. Na razie nie wiadomo jak szybko będzie trzeba za to zmieniać dane w aktach notarialnych, umowach, wpisach do KRS-u, adresach firm, ani kto za to zapłaci.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuje nazwe ul.Kacze Plemie.
Rozwiń
Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No ale Partyzantów jest jak najbardziej aleją, w przeciwieństwie do np. alei Jerozolimskich w Wa-wie, gdzie nie rośnie żadne drzewo. W Anglii nie mają problemu, żeby nazwać np lotnisko im. Johna Lennona. W Puławach mogliby Armii Ludowej przemianować na ul. Siekiery i miałoby to większy sens niż Pileckiego, bo ten nigdy w Puławach nie był i niczym się nie zasłużył dla miasta. A Siekiera to legenda miasta, która w jakimś stopniu przyniosła miastu rozgłos. No i przy Armii Ludowej mieszkał zdaje się Budzy. Jednak dla tych pisuarów ważniejsze jest, by być zaj.. patetycznym. Pseudopatetycznym pseudopatriotą :/
Rozwiń
Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 00:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze Batalionów Chłopskich do zmiany. Bo?
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 21:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy będzie i gdzie ulica ... PIS-BOLSZEWIKÓW ? Kpiarz St.J. LEC powiedziałby ... "Twórzcie o sobie MITY, bogowie greccy nie zaczynali inaczej" ... tyle, ze KUDY Im do Bogow. Jest natomiast prawdą, że ... FARYZEUSZE nauczyli się już nosić KRZYŻE
Rozwiń
rafi
rafi (1 kwietnia 2017 o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze Batalionów Chłopskich do zmiany. A w ogóle powinno być ja w NY. Nie nazwy tylko numery ulic. Nie byłoby problemu przy zmianie władzy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!