poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Puławy: Kiedy klepisko zmieni się w boisko

Dodano: 29 czerwca 2015, 17:33

Tak obecnie wygląda boisko i bieżnia Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 3 (Fot. Radosław Szczęch)
Tak obecnie wygląda boisko i bieżnia Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 3 (Fot. Radosław Szczęch)

Budowa nowego skweru na os. Niwa w Puławach oznacza, że jedynym miejscem do gry w piłkę stanie się będące w opłakanym stanie boisko za Szkołą Podstawową nr 11. Na jego przebudowę na razie nie ma jednak pieniędzy.

Przy ul. Legionu Puławskiego oprócz SP 11 znajduje się Gimnazjum nr 3 oraz Przedszkole nr 3. Szkolna infrastruktura sportowa pozostawia wiele do życzenia. Boisko i bieżnia, które powstały w 1986 roku, od tamtego czasu nie były remontowane. Ich stan wypada blado na tle innych puławskich szkół wyposażonych w orliki, tartanowe bieżnie i oświetlenie.

– Boisko, które mamy, trudno nazwać boiskiem. To raczej klepisko. W miarę możliwości staramy się o nie dbać, dosiewamy trawę, staramy się je nawadniać, ale należy przyznać, że ono do jakiegokolwiek uprawiania sportu się nie nadaje. O bieżni lepiej nie wspominać, jest stara, żużlowa i przerasta trawą – mówi Mirosław Kamola, dyrektor SP 11.

Na przebudowę obiektów sportowych czeka nie tylko społeczność szkoły, ale i mieszkańcy całego osiedla. Od kiedy zapadła decyzja o likwidacji pobliskiego boiska przy ul. Armii Krajowej, potrzeba zajęcia się szkolnymi obiektami jest jeszcze bardziej wyraźna.

Władze Puław zdążyły już przygotować projekt nowych obiektów sportowych. Powstanie boisko do piłki nożnej, koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki oraz bieżnia. Poza tym będą nowe place zabaw, oświetlenie i parkingi. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 6 milionów złotych.

– Przebudowa obiektów sportowych SP 11 jest dla nas bardzo istotna, dlatego też w tym roku została wykonana kompleksowa dokumentacja techniczna. Będziemy starali się znaleźć zewnętrzne źródło finansowania – zapowiada Robert Domański, kierownik Wydziału Rozwoju Miasta w UM Puławy.

Miasto może włączyć inwestycję do programu rewitalizacji. Mogłoby wtedy dostać dofinansowanie w wysokości nawet do 85 proc. wartości inwestycji. Nie wiadomo jednak, które obszary Puław spełnią kryteria tego programu i czy o pieniądze na nowe boiska dla szkoły na Niwie będzie można się starać. Pewniejszym źródłem pomocy finansowej dla miasta wydaje się ministerialny Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, ale tutaj stopień finansowania jest znacznie niższy.

Kiedy zatem może ruszyć budowa nowych boisk? – W tej chwili trwa analiza. Pod koniec roku będzie można powiedzieć, czy to zadanie zostanie wpisane do budżetu na rok 2016, czy będziemy czekali na inne źródła finansowania – mówi Domański.

A boisko osiedlowe znika

Tymczasem już na początku lipca poznamy wykonawcę skweru, który zastąpi stare, likwidowane boisko na os. Niwa. Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na roboty budowlane.

Prace ruszą prawdopodobnie pod koniec lipca, a zakończą się jesienią. Ich koszt szacuje się na około 700 tysięcy złotych. Skwer o pow. 0,3 ha będzie jednym z najmniejszych tego typu skwerów w Puławach. Dla porównania Skwer Solidarności zajmuje 1,5 ha, a Skwer Niepoległości ponad 4 ha. Mniejszy od tego na Niwie będzie jedynie Skwer im. św. Jana Pawła II przy Urzędzie Miasta (0,2 ha). Projektowany skwer będzie jedynym rekreacyjnym terenem zielonym w tej części miasta.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 07:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A u władzy PIS. Miało być tak dobrze, do ludzi, dla ludzi. I co, i nic, znowu ... naród to kupił.
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2015 o 07:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale proboszcz ma nowy kościół...
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego na odc. ulicy Sieroszewskiego między Sienkiewicza a Słowackiego nie można parkować, podobno mieszkająca w tym rejonie pani radna miała trudności z wyjazdem z parkingu i będąc przy władzy jednogłośnie na sesji rady dlaczego na odc. ulicy Sieroszewskiego, między Słowackiego a Sienkiewicza po obydwu stronach nie można parkować, podobno mieszkająca w tym rejonie pani radna miała trudności z wyjazdem z parkingu ( ma zbyt krótką szyję) i bez konsultacji z mieszkańcami postawiono znak zakazu , tak teraz działa władza, brawo!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sszkola nie ma boiska a przedszkole chyba jako jedyne nie ma placu zabaw.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!